Bark zamrożony: na czym polega to schorzenie?

Bark zamrożony: na czym polega to schorzenie?
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Kilku autorów zasugerowało, że bark zamrożony pojawia się z powodów autoimmunologicznych. Jednak nie udało się jeszcze znaleźć dowodów na potwierdzenie tej teorii. Co wiemy na temat tego schorzenia? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Bark zamrożony, schorzenie znane również jako adhesive capsulitis, jest definiowany jako postępująca utrata pasywnej mobilności barku. Objawia się wraz z rozszerzającym się bólem, który obejmuje obszar przednio-boczny tej części ciała.

Kilku autorów opisało ewentualne i patologiczne zmiany, które pojawiają się w stawie ramiennym oraz otaczającym go tkankachIch przebieg jest pozornie niewinny, postępujący, i w większości przypadków samoograniczający.

Co więcej, ten rodzaj urazu pojawia się najczęściej u osób między 40. a 70. rokiem życia. Występuje częściej u kobiet i pacjentów z zaburzeniami gruczołu tarczycy oraz cukrzycą.

Jak dowiesz się z dalszej części tekstu, leczenie ma na celu odzyskanie mobilności stawu oraz jego funkcjonalności. Skoncentruje się również na zmniejszaniu bólu poprzez podawanie leków lub, jeśli okaże się to konieczne, operację.

Anatomia barku

Mięśnie barku
Bark to staw, który składa się z połączenia końcówek obojczyka, łopatki i kości ramiennej.

Bark to część ciała, w której ramię styka się z resztą ciała. Ten staw posiada największy zakres ruchu w ciele człowieka i tworzy się z połączenia zakończeń trzech części:

  • Obojczyka.
  • Łopatki.
  • Kości ramiennej.

Te trzy kości łączą się ze sobą za pomocą mięśni, ścięgien i więzadeł. To umożliwia ich mobilność. Co więcej, główna kość ramienia łączy górną część kości ramiennej z łopatką.

Ten staw to staw łopatkowo-ramienny i na dwie powierzchnie stawowe. Jedna z nich to wierzch kości ramiennej, który ma kształt półkuli. Druga to wydrążenie stawowe łopatki. Obie powierzchnie są pokryte chrząstką. To pozwala stawowi poruszać się w sposób bardziej płynny i bezbolesny.

Tym samym zbiór mięśni i ścięgien, które są przyczepione do powierzchni kości, sprawia, że mobilność mięśni staje się możliwa. Na przykład pierścień rotatorów ma cztery mięśnie, które zapewniają mobilność i stabilność barku.

Bark zamrożony i jego przyczyny

Kilku autorów zasugerowało, że to schorzenie ma pochodzenie autoimmunologiczne.

Jednak badania serologiczne nie potwierdziły tej teorii. Inni sugerują, że stanowi odmianę odruchowej dystrofii współczulnej. Ale społeczność naukowa również nie zaakceptowała do końca tej teorii. Wpłynął na to fakt, że stan barku zamrożonego nie poprawia się po wyleczeniu dystrofii.

De Palma, kolejny specjalista, stwierdził, że główną przyczynę tej zmiany chorobowej stanowi brak aktywności mięśni. Do przyczyn braku mobilności łopatkowo-ramiennej zaliczamy:

  • Dwugłowe zapalenie pochewki ścięgnowej.
  • Wapienne zapalenie ścięgna.
  • Stłuczenie.
  • Złamania.
  • Wtórne blizny torebkowe lub procedury chirurgiczne.

Leczenie barku zamrożonego

Kobieta z bólem barku u lekarza
Bark zamrożony wpływa na mobilność stawu. Dlatego też leczenie ma na celu przywrócenie jak największego zakresu ruchu.

Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, leczenie ma na celu odzyskanie zarówno mobilności, jak i funkcjonalności ramienia.

Z tego powodu do leczenia zaliczamy przepisywanie takich leków jak leki przeciwzapalne lub sterydy w celu zmniejszenia bólu. W poważniejszych przypadkach może również poddać się artroskopii.

Warto odnotować, że to schorzenie ma dwie jasno zdefiniowane fazy:

  • Jedną, w której główną rolę odgrywa ból
  • Drugą, w której główną rolę odgrywa sztywność

Ból jest intensywny podczas pierwszej fazy leczenia fizjoterapeutycznego i jest obecny nawet kiedy pacjent odpoczywa. Tym samym cel stanowi jego kontrolowanie oraz zapewnienie pacjentowi maksymalnego zakresu ruchu w barku.

Gdy stan pacjenta poprawia się w tym względzie, leczenie będzie koncentrowało się na zwiększeniu zasięgu ruchu w stawie. Poza tym pacjent zacznie wykonywać serię ćwiczeń związanych z pierścieniem rotatorów. Wpływa na to fakt, że łączy się on z torebką stawową.

Należy również poinformować pacjenta na jakie inne części ciała może wpływać bark zamrożony, ponieważ będzie odczuwał ból, a jego mobilność będzie zmniejszona. To całkowicie normalne, że pacjent będzie próbował kompensować takie problemy za pomocą innych mięśni.

Okazuje się, że ból może pojawić się w okolicy szyjnej lub lędźwiowej. Występuje ze względu na napięcie tkanek znajdujących się w tych obszarach, które pojawia się z powodu utrzymywania złej postawy ciała.

Podsumowanie

Bark zamrożony lub adhesive capsulitis to uraz, który pojawia się w stawie ramiennym. W takim przypadku staw w znaczący sposób traci swoją mobilność i funkcjonalność. Pojawia się również ból.

Pamiętaj, aby skontaktować się z profesjonalistą, aby poznać najlepsze sposoby leczenia dostosowane do Twojej sytuacji. Odpowie również na wszelkie pytania związane z tym dość irytującym urazem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.