Ból łopatki - 8 prawdopodobnych przyczyn

Plecy składają się z kości, więzadeł, nerwów, mięśni i stawów. W związku z tym ból pleców, jak i ból łopatki jest zjawiskiem bardzo powszechnym.
Ból łopatki - 8 prawdopodobnych przyczyn
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, gdzie znajdują się Twoje łopatki? Są to szerokie kości, które możesz zobaczyć z tyłu, tuż za Twoimi ramionami. Służą, jako punkt pośredni, w którym znajdują się mięśnie i ścięgna. Niestety ból łopatki jest bardzo powszechny.

W niektórych przypadkach może być po prostu oznaką zmęczenia, ale może być także sygnałem czegoś poważniejszego. Praca, nauka, obowiązki i prace domowe mogą bardzo obciążać Twój organizm. Nie mówiąc już o jakiejkolwiek fizycznej pracy, do której zmuszasz swoje ramiona.

Ból łopatki – możliwe przyczyny

1. Zła postawa

Dobra postawa jest bardzo ważna, ponieważ Twoje łopatki są połączone ze ścięgnami. Ponadto brak snu lub pozostawanie w danej pozycji zbyt długo może być szkodliwe dla pleców.

Ale skąd możesz wiedzieć, czy masz dobrą postawę, czy nie? Wstań i oprzyj plecy o ścianę. Upewnij się, że głowa, pośladki i większa część barków dotyka ściany.

Zła postawa.

Aby sprawdzić, że poprawnie wykonałeś ćwiczenie, możesz przesunąć rękę poprzez krzywą utworzoną w dolnej części pleców.

2. Zła dieta

Niezrównoważona dieta osłabia mięśnie. Może to być spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości tłuszczu lub brakiem niezbędnych składników odżywczych i witamin. W efekcie, skończy się ogromnym bólem pleców, szczególnie w łopatkach.

3. Ból łopatki a Napięcie mięśni

Jedną z częstych przyczyn bólu łopatki jest napięcie mięśni. Może być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, noszeniem czegoś ciężkiego lub niezręcznym ruchem.

Napięcie mięśni.

Łopatki są połączone z całym układem mięśniowo-szkieletowym. Dlatego, gdy odczuwamy napięcie, możemy odczuwać ból wokół, powyżej oraz pomiędzy i pod łopatkami.

4. Problemy z sercem

Jedną z poważniejszych przyczyn bólu łopatek jest rozwarstwienie aorty. Jest to przerwa w tętnicy, która dostarcza krew do serca. Dlatego jest to bardzo poważny stan.

Może powodować ból w dolnej części pleców tak samo, jak w górnej. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować tych objawów, ponieważ może to być ostrzeżenie przed potencjalnym atakiem serca.

Problemy z sercem.

5. Złamania

Aby doznać złamania łopatki, musi nastąpić silne uderzenie. Jednak złamanie kości lub zerwanie więzadeł spowoduje natychmiastowy silny ból, dlatego ważne jest, aby udać się od razu do lekarza. Wypadek o tak dużym nasileniu może nawet spowodować śmierć.

6. Zapalenie stawów

Ten szczególny stan występuje bardzo często u osób starszych i dotyczy głównie stawówZapalenie stawów powoduje ból i stany zapalne, które pogarszają się wraz z upływem czasu i większą aktywnością fizyczną. Czasami w obszarze powyżej łopatek może pojawić się ucisk, który także może powodować deformacje.

7. Ból łopatki a Osteoporoza

Osteoporoza to stan, w którym kości tracą swoją gęstość. To osłabia je i powoduje ból, szczególnie w ramionach i kręgosłupie. Kości mogą stać się tak słabe, że możliwe jest złamanie łopatki.

Osteoporoza.

8. Rak

To nie jest, co prawda zbyt powszechne, ale możliwe, że ból w łopatce może być spowodowany przez guz. Jeśli guz rozwija się w górnej części płuc, ból może być odczuwany wokół łopatek.

Różowa wstążka.

Ten rodzaj bólu będzie intensywny i stały. Dodatkowo będzie się nasilał w nocy i podczas leżenia. Jeśli cierpisz na tego rodzaju objawy, powinieneś udać się bezpośrednio do swojego lekarza, aby wykluczył ewentualny złośliwy guz.

Leczenie bólu łopatek

Bez względu na to, co powoduje ból, niezależnie od tego, czy jest on poważny czy łagodny, można skorzystać z różnych terapii, takich jak leki, fizjoterapia lub zmiana nawyków. Powinieneś uciekać się do operacji tylko w bardzo poważnych przypadkach.

Zalecenia

  • Dbaj o odpowiednią dietę.
  • Podejmij aktywność fizyczną. Spróbuj jogi.
  • Spróbuj fizjoterapii i masażu pleców.
  • Unikaj bardzo stresujących sytuacji.
  • Staraj się zmieniać swoją postawę od czasu do czasu podczas pracy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cruz, A. C. (1990). ¿Qué es la fibromialgia. Arthritis Rheum, 33, 160-172. Disponible en: https://www.diananirva.com/wp-content/uploads/2019/10/MANUAL-FIBRO-HOSPITAL-CLINIC.pdf
  • Kibler, B. W., & McMullen, J. (2003). Scapular dyskinesis and its relation to shoulder pain. JAAOS-Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 11(2), 142-151.
  • Lazar, M. A., Kwon, Y. W., & Rokito, A. S. (2009). Síndrome de chasquido escapular. Disponible en: https://cdn-links.lww.com/permalink/jbjs/b/jbjs_2017_03_06_lazar_2251_sdc1.pdf
  • Mizutamari, M., Sei, A., Tokiyoshi, A., Fujimoto, T., Taniwaki, T., Togami, W., & Mizuta, H. (2010). Corresponding scapular pain with the nerve root involved in cervical radiculopathy. Journal of Orthopaedic Surgery, 18(3), 356-360.
  • Tanaka, Y., Kokubun, S., Sato, T., & Ozawa, H. (2006). Cervical roots as origin of pain in the neck or scapular regions. Spine, 31(17), E568-E573.
  •  

  •  


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.