4 kontuzje treningowe, które dotknęły drużyny na Mundialu 2022 w Katarze
Reprezentacja Francji była jedną z najbardziej dotkniętych przez kontuzje treningowe. Od wypadku ostatniego zdobywcy Złotej Piłki, Karima Benzemy, po uraz, który zasłynął w internecie z powodu filmu przedstawiającego kontuzję Nkunku.
Nieobecności na treningach związane z kontuzjami często powodują u zawodników dużą frustrację. To coś zupełnie innego niż opuszczenie pola gry w wyniku uderzenia, upadku lub zderzenia z przeciwnikiem. Takie przypadki postrzega się jako pech i pojawiają się logiczne wątpliwości co do błędów, których można było uniknąć.
Przyjrzymy się zatem sytuacji 4 zawodników, którzy nie wzięli udziału w mundialu w Katarze 2022 z powodu kontuzji podczas treningu.
4 kontuzje treningowe, które dotknęły drużyny na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze
1. Karim Benzema
Na dzień przed rozpoczęciem Kataru 2022 francuska gwiazda musiała wycofać się z treningów z wyraźnymi oznakami dyskomfortu. Zawodnikowi dokuczał mięsień czworogłowy lewego uda, a francuski zespół medyczny natychmiast podjął działania, aby ocenić jego stan.
Uraz w mięśniu czworogłowym lewego uda. Jest zmuszony wycofać się z mundialu. Cały zespół podziela smutek Karima i życzy mu szybkiego powrotu do zdrowia.
Niewiele więcej wiadomo o problemach mięśniowych zawodnika. Ale jasne jest, że jego udział w Pucharach Świata nie dał dobrych wyników. Z drugiej strony precedens z Rosji 2018 przypomina nam, że nie został powołany przez swój kraj, ponieważ był zamieszany w skandal prawniczy, który nie miał nic wspólnego z piłką nożną.
2. Christopher Nkunku
W wieku 23 lat napastnik Lipska, a także członek reprezentacji Francji, nie zagrał w Katarze 2022. A trener Francji Didier Deschamps zdaje się być trenerem, który zgromadził więcej ofiar.
W sieci krążyło wideo z dokładnym momentem kontuzji Nkunku podczas sesji treningowej. Zderzenie z Eduardo Camavingą, jego kolegą z drużyny, zaskutkowało skręceniem kolana.
Ten uraz jest klasyczny w piłce nożnej i występuje głównie w wyniku zderzenia z dużą siłą bezwładności. W innych przypadkach powstaje w wyniku nagłej zmiany kierunku biegu lub sprintu.
Skręcenie kolana jest, mówiąc najprościej, rozciągnięciem niektórych więzadeł stawu poza ich normalne granice. W efekcie, tkanki miękkie nie są w stanie powrócić do pierwotnego stanu, powodując ból, obrzęk i funkcjonalną niemoc.
Ponadto skręcenie może osiągnąć trzy stopnie w zależności od nasilenia urazu:
- Pierwszy stopień: rozciągnięcie bez zerwania włókien kolanowych.
- Drugi stopień: zerwanie części więzadła stawu.
- Trzeci stopień: całkowicie zerwane więzadło.
Nie ma zwięzłych informacji na temat ciężkości kontuzji Christophera Nkunku. Wymagał kilku tygodni rehabilitacji, zanim wrócił na boisko ze swoim klubem już w 2023 roku.
3. Nicolas Gonzalez
Argentyna była kolejnym kandydatem do zdobycia pucharu na mundialu 2022 w Katarze. Jednak jej zawodnicy nie uniknęli kontuzji na treningach.
Nicolás González, napastnik Fiorentiny, miał dolegliwości mięśniowe, które argentyński personel medyczny już wcześniej obserwował. W końcu przerodziło się to w konkretną kontuzję i musiał zostać zdyskwalifikowany.
Po dzisiejszym treningu Nicolás González doznał kontuzji mięśniowej i zostanie zdyskwalifikowany z listy Pucharu Świata.
Wiemy, że problem polega na naderwaniu bicepsa lewej kości udowej. Ten mięsień ma tendencję do kontuzji u piłkarzy, jak na przykład w przypadku Dembelé.
Mięsień dwugłowy uda znajduje się z tyłu ud. Łączy miednicę z kolanem i proksymalną częścią nogi.
Tak więc, jeśli rozdarcie jest całkowite, a naderwanie znajduje się blisko ścięgna lub nad nim, stosuje się podejście chirurgiczne. Chirurdzy muszą wykonać zabieg szybko, aby zmniejszyć możliwość przyszłych powikłań.
Proces rekonwalescencji staje się wtedy długi. Według szacunków sportowiec potrzebuje od 5 do 6 miesięcy, aby wrócić na boisko w optymalnej formie do rywalizacji.
Przeczytaj o tym, jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w diagnostyce chorób?
4. Kontuzje treningowe Jesúsa Corony w przygotowaniu do Kataru 2022
Meksykanin doznał kontuzji w sierpniu 2022 roku, na długo przed mundialem. Jednak jego problem był poważny: miał złamanie lewej kości strzałkowej i zerwane więzadła w kostce po tej samej stronie.
Do zdarzenia doszło podczas treningu drużyny Sevilla FC, do której należy. W tym czasie szybko przeprowadzono operację polegającą na zszyciu więzadła naramiennego kostki i umieszczeniu płytki ze śrubami w kości.
W zasadzie ten rodzaj kontuzji wymaga okresu rekonwalescencji od czterech do pięciu miesięcy.
Meksykanin miał nadzieję, że rehabilitacja będzie szybka, wręcz cudowna. Tak się jednak nie stało, a zawodnik nie był w odpowiedniej formie, aby stawić czoła meczom fazy grupowej.
Oficjalne oświadczenie Dyrekcji Reprezentacji Meksyku potwierdziło, że w okresie pooperacyjnym Corony nie doszło do pełnego powrotu do zdrowia. Tym samym nie będzie mógł uczestniczyć w mundialu. Dla lepszej organizacji pracy dyrektor techniczny zatwierdził tę decyzję na początku listopada.
Kontuzje treningowe należą do codzienności piłki nożnej
Uderzenie, zderzenie z kolegą z drużyny, złe ustawienie stopy… Nawet najlepsi sportowcy mogą spodziewać się, że podczas przygotowania do zawodów wystąpią kontuzje treningowe.
Chociaż kluby i reprezentacje narodowe bardzo dbają o ten etap, ciało zawodników cierpi z powodu różnych ruchów, przeciążenia terminami i fizycznych wymagań. W związku z tym trenerzy muszą stawić czoła wyzwaniu polegającemu na ponownym dobraniu zespołów i dążeniu do zwycięstwa z nowym składem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dalmau-Pastor, M., et al. “Anatomía del tobillo.” Rev Esp Artrosc Cir Articul 27.1 (2020): 5-11.
- Lobo, Karen Lizeth Mendoza, et al. “Análisis de las lesiones más frecuentes en miembros inferiores en el fútbol.” PODIUM-Revista de Ciencia y Tecnología en la Cultura Física 17.3 (2022).
- Monsalve, Francisco J. “Enfoque del esguince de rodilla.” Enfoque del trauma ortopédico: Primera edición (2018).