Jaka jest przyczyna bólu dolnej części pleców po prawej stronie?

Ból w dole pleców po prawej stronie może pojawić się z wielu powodów. Jednak problemy z mięśniami są jednym z najczęstszych. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Jaka jest przyczyna bólu dolnej części pleców po prawej stronie?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Ból w niektórych obszarach ciała jest jednym z głównych objawów wielu schorzeń. Dlatego pojawienie się bólu po prawej stronie dolnej części pleców jest często powodem do niepokoju wielu osób.

Jedynymi narządami jamy brzusznej zlokalizowanymi w okolicy lędźwiowej są nerki, więc ból w tym obszarze może być związany z chorobami nerek. Jednak inne tkanki i narządy płciowe również mają swoje włókna czuciowe w dolnej części pleców.

Przyczyny bólu dolnej części pleców po prawej stronie

Jest to jeden z najczęstszych objawów pleców. W rzeczywistości badania wykazują, że w pewnym momencie nawet 80% ludzi będzie cierpieć z powodu bólu krzyża.

Tymczasem ból po prawej stronie dolnej części pleców często wiąże się z zaburzeniami mięśni lub nerek. Może jednak pojawić się również w kontekście poważnych schorzeń wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej. Przyjrzyjmy się bliżej.

1. Problemy z mięśniami lub kręgosłupem

Problemy z mięśniami lub kręgosłupem są jedną z głównych przyczyn bólu dolnej części pleców. W większości przypadków jest to spowodowane zaburzeniami mechanicznymi, takimi jak napięcie mięśni wywołane niewłaściwą postawą.

Nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów również może powodować ten rodzaj bólu. Mięśnie w okolicy lędźwiowej mogą rozciągać się lub rozrywać, gdy są zbyt mocno napięte. Wreszcie zużycie krążków międzykręgowych to kolejna częsta przyczyna tarcia między powierzchniami kostnymi.

Na szczęście leczenie zachowawcze często przynosi pozytywne rezultaty w przypadku tego typu bólu pleców. Ćwiczenia specjalne, fizjoterapia i stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty są najczęściej stosowane. Operację chirurgiczną rozważa się tylko dla bardzo ciężkich przypadków.

Lumbalgia en una trabajadora de oficina.
Istnieją postawy przy wykonywaniu pracy, które sprzyjają wystąpieniu bólu krzyża. Zwłaszcza w pracy biurowej.

2. Ból w dole pleców po prawej stronie pleców: choroby nerek

Inną częstą przyczyną bólu po prawej stronie dolnej części pleców jest choroba nerek, szczególnie gdy dotyka prawą nerkę. Stany, które często powodują ten rodzaj bólu, to infekcje i kamienie nerkowe.

Kamienie nerkowe to stałe złogi soli mineralnych, które tworzą się w nerkach i przemieszczają się przez drogi moczowe. Podczas ruchu powodują silny ból w dolnej części pleców, ponieważ mają tendencję do uszkadzania ścian moczowodu. Oprócz bólu, ludzie mogą odczuwać parcie na mocz, skąpomocz lub krwiomocz.

Leczenie tego stanu będzie się różnić w zależności od wielkości kamienia. Specjaliści mogą przepisać leki, które ułatwią ich wydalenie. Mogą również sproszkować je techniką fali uderzeniowej lub usunąć chirurgicznie.

Infekcje dróg moczowych mogą również rozwijać się i wpływać na nerki, powodując ból po prawej stronie dolnej części pleców. Według kilku badań jeden z najczęstszych czynników etiologicznych to bakteria Escherichia coli. Jednak wiele różnych bakterii w przewodzie pokarmowym może powodować ten stan.

Osoby z tymi infekcjami mogą również odczuwać gorączkę, pieczenie podczas oddawania moczu, nieprzyjemny zapach moczu, nudności i wymioty. Na szczęście leczenie antybiotykami może rozwiązać ten stan. Jednak infekcja może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.

3. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy to część jelita grubego znajdująca się w prawej dolnej części brzucha. Ta część jelita może ulec zapaleniu i powodować bardzo bolesny stan zwany zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Ból wyrostka robaczkowego zwykle zaczyna się w górnej części brzucha. W miarę postępu choroby ból lokalizuje się w dolnej prawej części brzucha; w tym momencie może również promieniować do dolnej części pleców. Promieniowanie jest spowodowane tym, że te dwa obszary mają wspólne włókna nerwowe.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może objawiać się innymi objawami, takimi jak ogólne złe samopoczucie, nudności, wymioty, a nawet gorączka. Ponadto ból ma tendencję do nasilania się podczas ruchu lub nacisku na określone obszary.

Jedynym sposobem leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego jest chirurgiczne usunięcie wyrostka robaczkowego. Zabieg należy wykonać jak najszybciej ze względu na ryzyko pęknięcia narządu i rozprzestrzenienia się kału w jamie brzusznej.

4. Ból w dole pleców po prawej stronie: endometrioza

Endometrium to wewnętrzna wyściółka macicy. Jest to szybko odnawialna tkanka nabłonkowa złuszczana wraz z miesiączką i jest stale odnawiana w ramach przygotowań do ewentualnej ciąży.

Endometrioza to stan ginekologiczny, w którym endometrium rośnie poza macicą i jej komórki mogą znajdować się na jajowodach i jajnikach. Ekspansja tej tkanki w kierunku innych struktur powoduje podrażnienie i ból, czasami po prawej stronie dolnej części pleców.

Niektóre badania szacują, że choroba ta może dotyczyć od 2 do 10% kobiet na całym świecie. Podejście hormonalne z pigułkami antykoncepcyjnymi może zapobiec wzrostowi endometrium w sąsiednich strukturach. Możliwe jest również chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki.

5. Ciąża

Ból w dole pleców jest jednym z najczęstszych dolegliwości w czasie ciąży i może występować od pierwszego trymestru. Ból w okolicy lędźwiowej pojawia się z powodu zwiększonego poziomu relaksyny w organizmie. Hormon ten odpowiada za przygotowanie miednicy do porodu, zwiększając elastyczność więzadeł.

Powiększenie macicy i dziecka w drugim i trzecim trymestrze ciąży również powoduje dyskomfort w okolicy lędźwiowej. W rzeczywistości ból może znajdować się po prawej stronie dolnej części pleców, w zależności od pozycji dziecka.

Do tego dochodzi korekta środka ciężkości, dzięki czemu matki zmieniają postawę i chód, co zwiększa ból.

Te dolegliwości są łagodne i można je złagodzić za pomocą następujących środków:

  • Nie noś szpilek
  • Rozciągaj się często
  • Bierz ciepłe kąpiele
  • Poddawaj się masażom
Lumbalgia en el embarazo.
Ból dolnego odcinka kręgosłupa w ciąży można zniwelować ćwiczeniami przeznaczonymi specjalnie dla kobiet w ciąży.

6. Ból w dole pleców po prawej stronie: skręt jądra

Skręt jąder to stan, który najczęściej dotyka chłopców, a nie mężczyzn. Występuje, gdy jądro obraca się samo, powodując zmniejszenie przepływu krwi do narządu. To prawdziwy nagły przypadek medyczny, ponieważ może spowodować nieodwracalne szkody.

Głównym objawem skrętu jąder jest ból w mosznie, który może promieniować do dolnej części pleców. Często występuje również obrzęk moszny, nudności i wymioty.

Leczenie skrętu jąder może być medyczne lub chirurgiczne. Specjaliści mogą podjąć próbę ręcznego odwrócenia skrętu w ciągu 6 godzin od zdarzenia. Po tym czasie konieczna będzie operacja.

Kiedy zgłosić się do lekarza z powodu bólu dolnej części pleców?

Ból po prawej stronie dolnej części pleców rzadko stanowi nagły przypadek medyczny. Jednak zawsze należy skonsultować się ze specjalistą, gdy pojawi się nowy ból, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy.

Ważne jest, aby uważnie monitorować cechy bólu i sprawdzać, czy zmieniają się one w ciągu dnia. W tym sensie należy udać się do lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy:

  • Ból jest tak silny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
  • Ból o nagłym początku, który nie ustępuje po zastosowaniu środków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych.
  • Utrzymywanie się objawów przez ponad trzy dni.
  • Objawy towarzyszące, takie jak gorączka, nudności, wymioty i złe samopoczucie.

Możliwe jest zapobieganie bólom po prawej stronie dolnej części pleców

Najczęstszą przyczyną bólu w dolnej części pleców są zwykle problemy z mięśniami spowodowane rozciąganiem lub naderwaniem. Te stany są spowodowane długotrwałymi niewygodnymi postawami lub niewłaściwym podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Na szczęście można temu zapobiec.

Ten rodzaj bólu zwykle łagodzi się za pomocą prostych środków, takich jak przyjmowanie środków przeciwbólowych lub nakładanie lodu na dotknięty obszar. Jednak ból w dolnej części pleców może być również spowodowany nagłymi przypadkami medycznymi, takimi jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub skręt jąder. W tej sytuacji zawsze zaleca się wizytę u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.