Zapalenie wyrostka robaczkowego - 5 oznak na niego wskazujących

Zapalenie wyrostka robaczkowego - 5 oznak na niego wskazujących

Ostatnia aktualizacja: 29 sierpnia, 2021

Zapalenie wyrostka robaczkowego – jeśli uważasz, że objawy, które przejawia Twoje ciało, są podobne do objawów związanych z tą chorobą, unikaj leków i idź prosto do lekarza.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem, który występuje, gdy wyrostek robaczkowy, mały woreczek połączony z jelitem grubym doświadcza stanu zapalnego. To jeden z najczęstszych wypadków wymagających interwencji w szpitalu.

Główną funkcją wyrostka robaczkowego jest przyjmowanie i ochrona bakterii, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu okrężnicy.

Zapalenie zwykle występuje, gdy wyrostek jest zablokowany przez ciało obce lub substancję wydzielniczą, która powoduje pojawienie się zbyt dużej ilości bakterii.

Choroba ta może się rozwinąć na każdym etapie naszego życia, chociaż jest ona częstsza między 10 a 35 rokiem życia.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są zwykle bardzo zróżnicowane, więc nie zawsze łatwo jest postawić diagnozę. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych, u których objawy te często są mylone z innymi chorobami, na które cierpią ludzie w tym wieku.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – 5 objawów wskazujących na zbliżającą się chorobę

Kobieta z bólem brzucha.

Pamiętaj, że jeśli nie zajmiesz się tą dolegliwością w odpowiednim czasie, Twój wyrostek robaczkowy może pęknąć i spowodować infekcję w jamie brzusznej (zapalenie otrzewnej).

Dlatego konieczne jest, abyś był w stanie rozpoznać możliwe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Oto objawy, o których powinieneś wiedzieć:

  1. Ostry ból brzucha

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ostry ból wokół pępka. Objawy mogą być łagodne na początku, ale z czasem pogarszają się, aż staną się nie do zniesienia.

Następnie ból ten zwykle przesuwa się w prawą dolną część brzucha. Jednak może być mocniej odczuwalny, gdy kaszlesz, chodzisz lub wykonujesz nagłe ruchy.

Są przypadki, w których ból pojawia się po lewej stronie brzucha. Zwykle ma to miejsce, gdy wyrostek jest dłuższy niż normalnie i rozszerza się, co oznacza większy dyskomfort wokół tego obszaru.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Co powoduje ból brzucha po lewej stronie?

  1. Nudności, wymioty i gorączka

Kilka godzin po wystąpieniu ostrego bólu brzucha mogą pojawić się objawy mdłości, wymioty, a w niektórych przypadkach gorączka. Kiedy tak się stanie, możesz zacząć podejrzewać, że to zapalenie wyrostka robaczkowego i że postępuje szybko.

  1. Zaparcia lub biegunka

Zaparcia lub biegunka.

Ponadto zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle wiąże się z biegunką, zaparciem i bolesnym parciem na odbytnicę.

Wszystkie problemy z żołądkiem i powyższe dolegliwości są zazwyczaj najdokładniejszymi objawami, wskazującymi na przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Biegunka związana z Clostridium Difficile

  1. Objawy nie mijają wraz z upływem czasu

Osoba cierpiąca na tę dolegliwość może zauważyć, że ból nie mija z czasem, nawet gdy odpoczywa. Przeciwnie, możesz czuć, że stan się pogarsza. To sprawia, że ​​bardzo trudno jest wstać, czy chodzić.

  1. Wrażliwość na dotyk

Jeśli ból nasila się po dotknięciu obszaru dotkniętego chorobą, to jest prawie pewne, że masz zapalenie wyrostka robaczkowego.

W tym momencie powinieneś skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

Uzyskaj opiekę medyczną

Szpital.

Jeśli uważasz, że Twoje objawy są podobne do tych związanych z zapaleniem wyrostka robaczkowego, unikaj leków i idź prosto do lekarza.

Specjalista jest jedyną osobą, która może potwierdzić lub wykluczyć chorobę i zapewnić odpowiednie leczenie.

Kiedy lekarz zbada Cię i potwierdzi diagnozę zapalenia wyrostka robaczkowego, następnym krokiem będzie usunięcie tego organu.

W takim przypadku nie martw się. Ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego jest znacznie większe niż życie bez tego narządu. Na szczęście większość pacjentów szybko zdrowieje po wycięciu wyrostka robaczkowego.

Zalecenia do rozważenia

Podczas wizyty u lekarza, w celu potwierdzenia diagnozy, bardzo ważne jest unikanie leczenia objawów w domu. W związku z tym:

  • Po pierwsze, nie przyjmuj żadnych leków.
  • Unikaj przyjmowania środków przeczyszczających.
  • Zrezygnuj ze stosowania gorących kompresów.
  • Nie jedz i nie pij, dopóki nie zostaniesz zbadany.

Ponadto należy również wziąć pod uwagę zapobieganie występowaniu tej dolegliwości. Jeśli stosujesz dietę bogatą w błonnik, ułatwia ona procesy trawienne i zmniejsza szanse na zapadnięcie na zapalenie wyrostka robaczkowego. Włącz w swoje posiłki owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i dużą ilość wody.

Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie osoby cierpiące na zapalenie wyrostka robaczkowego wykazują powyższe objawy (niektóre tylko zgłaszają ogólne złe samopoczucie). Jeśli jednak wystąpi kilka z nich, należy skontaktować się z lekarzem i udać się do szpitala.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.