Higiena wzroku - kluczowe wskazówki, jak o nią dbać
Higiena wzroku, choć jej nazwa może nieco mylić, nie odnosi się do prawidłowego oczyszczania oczu. Nie, chodzi tu o koncepcję zdrowotną, która idzie dużo dalej. To zbiór prostych zasad, które służą do kontrolowania czynników, które mogą powodować pewne uszkodzenia wzroku.
Innymi słowy, higiena wzroku polega na zmianie pewnych nawyków, takich jak odległość oczu od książki podczas czytania, aby zadbać o nasz wzrok. Nosi również nazwę ergonomii wizualnej.
Te standardy higieny wzroku stały się dziś bardzo potrzebne. Dzisiaj prawie wszystkie nasze dni spędzamy przed ekranami telefonów komórkowych i komputerów, w pracy lub z przyzwyczajenia, w domu.
Wszystko to sprawia, że nasz wzrok przysparza nam coraz więcej zmartwień i problemów. Większość populacji w pewnym momencie życia potrzebuje okularów lub cierpi na jakiś problem, taki jak zmęczenie oczu, krótkowzroczność lub inne.
Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, na czym polega higiena wzroku oraz te proste zasady, które mogą pomóc w zapobieganiu dolegliwościom lub zmniejszaniu problemów ze wzrokiem.
Higiena wzroku w pracy – standardy
Obecnie olbrzymia część zawodów opiera się na przebywaniu w biurze przed komputerem lub ekranem. W ten sam sposób, od najmłodszych lat, dzieci spędzają wiele godzin przed książką lub patrząc na tablicę w klasie. A coraz częściej również dzieci używają do celów nauki tabletów lub komputerów.
Oznacza to, że przez te wszystkie godziny nieustannie nadwyrężamy wzrok. Co więcej, nawet nie zwracamy uwagi na naszą postawę, ani nie pozwalamy oczom odpocząć nawet przez chwilę. Wszystko to może skończyć się uszkodzeniem naszego zmysłu wzroku.
Higiena wzroku podczas czytania lub pisania polega na wprowadzeniu szeregu bardzo prostych zasad. Jeśli je zastosujesz, z czasem zauważysz, że pod koniec dnia twoje oczy nie powodują już tak dużego dyskomfortu lub że Twój wzrok wręcz się poprawił. Oto niektóre z tych zasad:
- Musisz zwracać uwagę na postawę ciała. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, ponieważ zły nawyk postawy ciała może zebrać swoje żniwo w przyszłości. Najlepiej usiądź prosto na krześle. Twoje stopy powinny dotykać ziemi i unikaj garbienia się.
- Ta pierwsza zasada prowadzi nas do kolejnej: musisz dobrze wybrać miejsce pracy. Ważne jest, aby używane przez nas krzesło i biurko pozwalały nam czuć się komfortowo. Eksperci zalecają, aby było to krzesło z regulowaną wysokością i możliwością przechylania oparcia zgodnie z naszymi preferencjami.
- W ten sam sposób, aby zachować dobrą higienę wzroku, musimy zadbać o oświetlenie. Praca w słabym świetle powoduje zmęczenie oczu, natomiast bardzo jasne światło może również podrażniać oczy. Musimy używać oświetlenia, które nie dociera bezpośrednio do naszych oczu i nie powoduje refleksów na papierze lub ekranie.
Może Cię zainteresować również ten materiał: Jak ukoić zmęczone oczy? Oto 6 domowych sposobów
Jakie są inne wskazówki dotyczące higieny wzroku?
Kolejnym z najważniejszych aspektów dbania o higienę wzroku są przerwy. Tak, odpoczynek podczas pracy lub nauki jest absolutnie konieczny. Pozwala naszemu umysłowi poprawić swoją wydajność, to samo dotyczy naszych oczu.
Kiedy długo patrzymy na pobliski obiekt, nasze oczy męczą się. Z tego powodu zawsze zaleca się, aby co pół godziny przez krótki czas, nawet minutę, poświęcić oczom na odpoczynek od pracy.
Z drugiej strony, kolejnym ważnym czynnikiem higieny wzroku jest odległość, w jakiej nasze oczy znajdują się od tego, na co chcemy patrzeć. Zaleca się, aby w przypadku książki czy ekranu zachować dystans mniej więcej zbliżony do naszego przedramienia.
Jednak te wszystkie wytyczne należy stosować nie tylko w czasie pracy. W trakcie tak prostych i codziennych czynności jak oglądanie telewizji, również musimy je mieć na uwadze. W takim przypadku szczególnie ważne jest przestrzeganie odległości, która powinna być około siedmiokrotnie większa od rozmiaru ekranu.
Możesz znaleźć ciekawe informacje również w tym artykule: Zmęczone oczy i ból głowy – skuteczne ćwiczenia
Podsumowując
Higiena wzroku składa się z szeregu bardzo prostych zasad, takich jak dbanie o prawidłową postawę przed komputerem czy podczas czytania książki. Takie dobre nawyki pozwalają nam poprawić wzrok lub uniknąć problemów ze oczami.
Jednak najważniejsze jest, aby zawsze skonsultować się z okulistą w przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów ze wzrokiem. Przeprowadzi on prawidłową ocenę wzroku i doradzi ci, co jest najlepsze w twoim przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Decálogo sobre Higiene Visual. Clínica Optométrica. (n.d.). Retrieved October 19, 2019, from https://sp.ua.es/es/clinica-optometrica/servicios/generales/decalogo-sobre-higiene-visual.html
- Ergonomía e higiene visual. (n.d.). Retrieved October 19, 2019, from http://www.acotv.org/es/area-visual/12-ergonomia-e-higiene-visual.html
- 10 Consejos de higiene visual | Admira Visión. (n.d.). Retrieved October 19, 2019, from https://www.admiravision.es/es/articulos/divulgacion/articulo/consejos-higiene-visual#.Xara–gzbIU