Herbata kombucha: charakterystyka i ryzyko

Herbata kombucha: charakterystyka i ryzyko
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Victoria Blázquez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Herbata kombucha to napój wykonany z herbaty, która została sfermentowana przez kolonię bakterii i grzybów. Przypisuje się jej wiele właściwości zdrowotnych, ale warto również znać skutki uboczne płynące z jej spożywania.

Herbata kombucha zyskuje coraz większą popularność na całym świecie ze względu na jej liczne właściwości zdrowotne. Mikroorganizmy odpowiadające za fermentację słodkiej herbaty, aby uzyskać ten napój, są nazywane “grzybami kombucha”. Jednak mimo licznych zalet należy również poznać ryzyko płynące ze spożywania herbaty kombucha.

Na początku procesu fermentacji biorą w nim udział różne rodzaje mikrobów. Jednak z czasem są w stanie przetrwać jedynie te, które składają się na żelową substancję charakterystyczną dla kombuchy. Reszta wymiera z powodu wysokiego poziomu kwasowości i substancji antybiotykopodobnych wydzielanych do herbaty.

Smak herbaty kombucha zależy od czasu fermentacji. Oznacza to, że jeśli fermentuje krócej jest słodsza i stopniowo nabiera coraz bardziej intensywnego i kwaśnego smaku.

Herbata kombucha i jej właściwości odżywcze

Herbata kombucha w dzbanku
Smak herbaty kombucha zależy od okresu fermentacji. Im krótsza fermentacja, tym łagodniejszy smak.

Spożywanie herbaty kombucha wiąże się z następującymi korzyściami wynikającymi z zawartych w niej składników odżywczych:

  • Jest bogata w witaminy i minerały niezbędne do przeprowadzania ważnych procesów biochemicznych, które zachodzą w naszych organizmach. Znajdziesz w niej między innymi witaminę B i C, żelazo, miedź i mangan.
  • Posiada spore ilości antyoksydantów z czarnej herbaty wykorzystywanej do przygotowywania herbaty kombucha. Ich obecność zależy od czasu fermentacji.
  • Zawiera duże ilości mikroorganizmów, dzięki którym ma silne działanie probiotyczne.

Zalety herbaty kombucha

Brak badań dotyczących tego napoju oznacza, że nie jesteśmy w stanie potwierdzić czy tradycyjnie przypisywane mu zalety są prawdziwe. Jednak obecne w nim antyoksydanty i mikroorganizmy mogą wiązać się z poprawą procesów trawiennych.

Niektórzy twierdzą również, że wpływa korzystnie na zdrowie układu krążenia, funkcjonowanie wątroby oraz pomaga radzić sobie ze stresem.

Poza tym należy pamiętać, że napój ten wykonuje się z herbaty, zazwyczaj zielonej lub czarnej. Dlatego też będzie miał typowe dla niej właściwości, jak choćby:

  • Pomoc w zwalczaniu problemów z koncentracją,
  • Działanie moczopędne,
  • Działanie oczyszczające,
  • Stymulowanie organizmu,
  • Właściwości ściągające.

Może Cię również zainteresować: Kimchi – jak wykonać ten najzdrowszy superprodukt?

Skutki uboczne płynące z picia herbaty kombucha

Ryzyko skażenia

Kobieta z bólem brzucha
Herbata kombucha może być zanieczyszczona mikroorganizmami powstającymi podczas procesu fermentacji.

Największe ryzyko związane ze spożywaniem herbaty kombucha wiąże się z zakażeniem mikroorganizmami, do którego może dojść, jeśli nie przestrzega się serii bardzo szczegółowych wytycznych w zakresie higieny.

Podczas fermentacji herbata kombucha może być wystawiona na działanie licznych bakterii i grzybów, które są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Jeśli nie będzie fermentowała wystarczająco długo, napój nie zyska wystarczająco dużej kwasowości i alkoholu, aby wyeliminować te mikroorganizmy.

Często wykrywa się próbki zakażone pleśnią Aspergillus, która wytwarza toksyny mogące uszkadzać wątrobę, jak również zakażenie bakteriami z rodziny Helicobacter pylori czy Salmonella. Dlatego też nie polecamy spożywania tego napoju osobom, które cierpią na jakiekolwiek schorzenia jelit czy wątroby.

Nie polecamy również spożywać jej osobom przyjmującym leki immunosupresyjne lub takim, u których układ odpornościowy nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Kombuchy nie powinny pić również kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia, pacjenci chorzy na HIV lub jakąkolwiek inną infekcję.

Nadmierne spożycie herbaty kombucha

Nawet jeśli nie znajdujesz się w żadnej z wyżej wymienionych grup, powinnaś spożywać ten napój z umiarem, ponieważ jego nadmiar może rozstrój żołądka.

Należy również zauważyć, że ten napój zawiera duże ilości alkoholu i cukru. Dlatego też powinnaś zwracać uwagę na resztę swojej diety, aby upewnić się, że nie przekraczasz maksymalnego zalecanego poziomu spożycia tych substancji.

Przemysłowa herbata kombucha

Możesz również kupić herbatę kombucha, która została wyprodukowana w sposób przemysłowy. W takim przypadku napój jest sterylizowany, ale traci swoje działanie probiotyczne, przez co staje się produktem o niewielkiej wartości odżywczej.

Podsumowując, ten napój może wywierać korzystny wpływ, jeśli będzie spożywany z umiarem. Jednak jego picie nie przynosi żadnych krótko- ani długoterminowych korzyści wykraczających poza te, jakie zapewnia picie zwykłej herbaty. Co więcej, niektórzy uważają, że picie samej czarnej lub zielonej herbaty jest zdrowsze, ponieważ nie zawiera ona alkoholu ani mikroorganizmów, które mogą zaszkodzić żołądkowi.

Pamiętaj o tym, gdy w przyszłości będziesz piła kombuchę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Qadir MI., Role of green tea flavonoids and other related contents in cancer prevention . Crit Rev Eukaryot Gene Expr, 2017. 27 (2): 163-171.
  • Srinivasan R., Smolinske S., Greenbaum D., Probable gastrointestinal toxicity of kombucha tea. Journal of General Internal Medicine, 2002.
  • Plaza Díaz J., Ruiz Ojeda FJ., Vilchez Padial LM., Gil A., Nutrients, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.