Kimchi - jak wykonać ten najzdrowszy superprodukt?

Kimchi to koreańska potrawa przygotowywana ze sfermentowanej kapusty i pikantnych przypraw. W tym artykule dowiesz się, dlaczego jest uznawana za jedną za najzdrowszą na świecie oraz jak ją przygotować w domu. Musisz ją wypróbować!
Kimchi - jak wykonać ten najzdrowszy superprodukt?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz jak przygotować domowe kimchi? Co zawiera ta tajemnicza koreańska receptura? Ta znana z azjatyckich restauracji przystawka, to interesująca kombinacja sfermentowanych warzyw, których spożycie jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia organizmu. Kimchi pochodzi z Korei Południowej, gdzie jest jedną z potraw narodowych.

Jest to jeden z najczęściej spożywanych przystawek w tym kraju, a nawet została uznana przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Głównym składnikiem jest zwykle kapusta, ale można ją wytwarzać z mieszanką innych warzyw. Więcej informacji o składnikach podamy poniżej.

Czytaj dalej!

Czym dokładnie jest kimchi?

Kapusta fermentowana kimchi

Kimchi to tradycyjne koreańskie danie pełne dobrych bakterii kwasu mlekowego. Termin kimchi odnosi się do typowego dania kuchni koreańskiej, które jest przygotowywane z różnych sfermentowanych warzyw i przyprawione papryką oraz mieszanką ziół.

Najpopularniejsza receptura jest przygotowywana z kapusty zwykłej lub kapusty pekińskiej, ale istnieją także wersje z pikantną rzodkiewką, papryką, marchewką i innymi warzywami.

Przyprawy, których używa się, aby uzyskać unikalny smak tej potrawy, to suszone płatki chili, czosnek, imbir, szczypiorek i sól. Te składniki wpływają na uzyskanie wyjątkowego aromatu, pikantno-słonego smaku, który tak dobrze współgra z daniami kuchni azjatyckiej.  

Dlaczego kimchi stała się tak popularnym dodatkiem? Czy rzeczywiście jest tak zdrowa? 

Popularność Kimchi wynika w dużej mierze z faktu, że zawiera korzystne bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus kimchii i inne mikroorganizmy, które bardzo dobrze wpływają na zdrowie układu trawiennego. Dodatkowo, potrawa ta jest pełna witamin i minerałów, w tym witaminy K, ryboflawiny (witaminy B2) i żelaza.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kapusta kiszona – jak przygotować ją w domu?

Korzyści ze spożywania kapusty kimchi

Aby zrobić kimchi, musisz przeprowadzić proces fermentacji w hermetycznie zamkniętych szklanych pojemnikach. Należy włożyć do nich warzywa i zostawić je na kilka dni, a nawet miesiąc. W tym czasie tekstura kapusty i jej smak zaczynają się zmieniać. W ten sposób uzyskuje swoje korzyści zdrowotne.

Według raportu opublikowanego w Journal of Medicinal Foods w 2014 r., żywe kultury, które powstają podczas fermentacji, podobnie jak składniki przypraw, zwiększają właściwości prozdrowotne tego pokarmu, czyniąc go wyjątkowo korzystnym dla organizmu. 

Regularne spożywanie kimchi pomaga:

  • Wzmocnić mikroflorę jelitową i zdrowie układu trawiennego
  • Zmniejsza ryzyko cukrzycy i innych chorób metabolicznych
  • Pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu
  • Ogranicza głód i zapobiega otyłości i przybieraniu na wadze
  • Wzmacnia układ odpornościowy, aby zmniejszyć ryzyko chorób bakteryjnych i wirusowych
  • Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu 

Jak zrobić domowe kimchi?

Kimchi w słoiku

Aby przygotować tą zdrową potrawę, należy ukisić kapustę, warzywa i przyprawy w jednym dużym słoiku. 

Podobnie jak w przypadku innych produktów fermentowanych, kimchi ma silny zapach, który może być dość specyficzny dla niektórych. Ponadto, jeśli jesteś wrażliwy na smak pikantny, może dostosować ilość chilli do swoich upodobań. Warto jest jednak dać szansę temu przepisowi- w końcu kimchi stosuje się jako dodatek do innych potraw, aby wzmocnić ich smak. 

Ze względu na szeroką gamę smaków i możliwości zastosowania kimchi jest ulubionym dodatkiem wielu osób. Jak przygotować kimchi w domu?  Popularność tego dodatku sprawia, że coraz częściej można kupić ją w wersji sklepowej. Jednakże najlepszy smak i właściwości uzyskasz przygotowując ją w domu.

Wykonanie kimchi w domu nie jest trudne i gwarantuje, że użyte składniki są w 100% naturalne. Chociaż istnieje wiele przepisów, które możesz wypróbować, podzielimy się z Tobą jedną z najbardziej tradycyjnych wersji.

Koniecznie ją wypróbuj! 

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Fermentowane produkty spożywcze: jakie mają zalety?

Domowa kapusta w stylu koreańskim

Składniki

  • 1 kapusta pekińska
  • 2 łyżki soli (40 g)
  • 1 łyżka mąki ryżowej (20 g)
  • 1/4 łyżeczki płatków koreańskiego chili (możesz również użyć suszonego chili lub cayenne)
  • 4 łyżki sosu rybnego (80 g)
  • 2 łyżki cukru (40 g)
  • 3 łodygi szczypiorku (zielona część)
  • 3 ząbki drobno posiekanego czosnku
  • 1/2 łyżeczki świeżo posiekanego imbiru (2,5 g)
  • 1 szczypta ostrej (lub słodkiej) papryki

Przygotowanie

  • Rozpuść sól w szklance wody. Dokładnie umyj i posiekaj kapustę i zalej ją w misce mieszanką wody i soli. Przemieszaj ją dokładnie 
  • Następnie odstaw na 3 lub 4 godziny, aż zmięknie i puści soki.
  • Następnie przygotuj sos do marynaty, mieszając mąkę ryżową z jedną szklanką wody. Podgrzewaj miksturę na średnim ogniu przez około 5 minut, aż zgęstnieje i utworzy kleik. Następnie zdejmij ją z ognia.
  • Następnie dodaj chili, sos rybny i cukier. Dobrze wymieszaj, aby sos był jednolity.
  • Dodaj drobno posiekany imbir, czosnek i szczypiorek.
  • Sprawdź, czy kapusta jest już miękka i przepłucz ją czystą wodą, aby usunąć nadmiar soli.
  • Gdy to zrobisz, zalej ją sosem i dobrze wymieszaj, aby kimchi go wchłonęło.
  • Teraz wystarczy umieścić kapustę z przyprawami w szklanym pojemniku i poczekać, aż sfermentuje i uwolni wszystkie soki. Dopilnuj aby kapusta w słoiku była dobrze dociśnięta, aby nie było bąbli powietrza. 

Czy spróbujesz zrobić kimchi w domu? Pamiętaj, że możesz użyć go jako przystawki lub przyprawy do dania głównego. Często podaje się go z ryżem i warzywami, ale pasuje również do sałatek,  mięs, ramen i wielu innych potraw.

Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.