Herbata jaśminowa - osiem powodów, by ją pić

Dzięki swoim wspaniałym właściwościom, herbata jaśminowa może pomóc zredukować poziom cholesterolu, poprawić krążenie krwi oraz uniknąć pojawienia się zakrzepów, które często stają się przyczyną pogorszenia zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Herbata jaśminowa - osiem powodów, by ją pić

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2019

Herbata jaśminowa to rodzaj herbaty, po który sięga się już od pokoleń, zwłaszcza w południowo-wschodniej Azji. Herbata jaśminowa powstaje na skutek połączenia herbaty zielonej z aromatem kwiatów jaśminu.

Choć zielona herbata to najczęściej spotykana opcja, można wykorzystać również inne odmiany herbaty. Różni się również poziom intensywności aromatu jaśminowego. Mamy więc do wyboru szeroki wachlarz opcji.

Bardzo często, aby stworzyć herbatę jaśminową o intensywniejszym zapachu, miesza się liście jaśminu z jego kwiatami. Oprócz wyśmienitego smaku i niepowtarzalnego zapachu, herbata jaśminowa dostarczy Ci też licznych korzyści zdrowotnych. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Herbata jaśminowa przynosi ulgę w stresie i napięciach

Uspokajający efekt zielonej herbaty w połączeniu z zapachem jaśminu jest bardzo korzystny, jeśli doskwiera nam stres. Pomaga to skutecznie zmniejszyć dokuczliwy lęk i napięcie. Herbata jaśminowa może również zmniejszyć objawy bólowe, jak bóle głowy i bóle mięśni.

Smutne oczy kobiety

Pewne badania naukowe wykazały, że zapach jaśminu może obniżyć tętno i zapewnia nam efekt uspokajający. Jest to zatem doskonały sposób, by ukoić nasze zmysły.

Herbata jaśminowa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Herbata jaśminowa jest bogata w przeciwutleniacze i skutecznie zwalcza wolne rodniki powstające w naszym organizmie. Wolne rodniki są szkodliwe dla osób w każdym wieku i mogą przyspieszyć procesy starzenia się.

Wykazano również, że wolne rodniki są powiązane z rozwojem nowotworów w naszym organizmie. Poprzez redukcję wolnych rodników w organizmie znacznie zmniejszamy zatem prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Antyoksydanty odgrywają również ważną rolę w opóźnianiu procesu starzenia się.

Obniża poziom cholesterolu

Cholesterol to rodzaj sterolu, który znajduje się w tkankach ciała i w plazmie krwi organizmów kręgowych. Występuje w wysokich stężeniach w wątrobie, szpiku kostnym, trzustce i w mózgu.

Cholersteol w naczyniach krwionośnych - herbata jaśminowa go usuwa

Wykazano, że herbata jaśminowa zmniejsza gromadzenie się cholesterolu i niezdrowych tłuszczów w naszym organizmie. Uniemożliwia to również gromadzenie się złego cholesterolu. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia przeziębienia i grypy

Regularne picie herbaty jaśminowej dostarcza naszemu organizmowi składników przeciwwirusowych i antybakteryjnych. To z kolei stanowi doskonały element profilaktyki przeziębienia i grypy.

Uważa się, że płukanki do gardła z jaśminowej herbaty może zapobiegać tym nieprzyjemnym dolegliwościom. Regularne picie tego naparu może pomóc szybciej odzyskać zdrowie po chorowaniu.

Pomaga schudnąć

Niektóre badania wykazały związek między spożyciem herbaty jaśminowej i zmniejszeniem objętości komórek tłuszczowych w organizmie.

dłonie ściskające brzuch

Może to stanowić cenną pomoc w osiągnięciu celów zdrowej utraty na wadze. Ponadto herbata jaśminowa pomaga w utrzymaniu masy ciała, pod warunkiem, że jej picie idzie w parze ze zdrową dietą.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Odchudzanie – zmień 6 porannych nawyków

Herbata jaśminowa pomaga zwalczyć bakterie

Oprócz walki z bakteriami, herbata jaśminowa jest korzystna dla namnażania dobrych bakterii, które pomagają naszemu ciała w wykonywaniu kilku ważnych zadań, takich jak trawienie.

Dzięki temu, regularne picie herbaty jaśminowej wspomaga odporność jelit i pomaga zapobiegać dolegliwościom takim jak biegunka, choroby układu trawiennego, cholera, wrzody żołądkowe i inne.

Reguluje krążenie krwi

Picie herbaty jaśminowej jest korzystne dla poprawy krążenia krwi.

Czerwone krwinki

Dlatego też napój ten pomaga zapobiegać niektórym chorobom, takim jak pogorszone krążenie krwi, płytki tętnicze, uszkodzenie mózgu, zakrzepica, nadciśn i enie i udary.

Reguluje wydzielanie insuliny

Uważa się, że picie herbaty jaśminowej pomaga zmniejszyć ryzyko schorzeń takich jak cukrzyca.

Reguluje ona poziom cukru w naszej krwi i wspomaga wydzielanie insuliny w naszym ciele. Herbata jaśminowa może również stać się napojem bardzo korzystnym, aby zredukować poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.