Hemoroidy krwawią? Dowiedz się, jak zapanować nad tym problemem

W profilaktyce oraz łagodzeniu objawów towarzyszących hemoroidom niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, bogata w błonnik i inne produkty ułatwiające wypróżnianie.
Hemoroidy krwawią? Dowiedz się, jak zapanować nad tym problemem

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Hemoroidy to bardzo bolesny i uciążliwy problem zdrowotny, zwłaszcza jeśli towarzyszą im takie objawy jak krwawienie i swędzenie. Jest to dolegliwość dotykająca dużej części populacji; największą grupę pacjentów stanowią kobiety po 35 roku życia, które urodziły co najmniej jedno dziecko.

Jeśli hemoroidy krwawią i są dla Ciebie źródłem bólu i dyskomfortu, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj garść porad, dzięki którym zapanujesz nad tym problemem.

Sposoby na krwawiące hemoroidy

krwawienie nie jest duże, ale może być widoczne w kale oraz na bieliźnie czy ubraniu.Najczęściej krwawienie z hemoroidów zdarza się sporadycznie i bardzo szybko ustępuje samoistnie;

Jest to jednak na tyle uciążliwe i wstydliwe, że warto podjąć odpowiednie kroki, by złagodzić objawy towarzyszące hemoroidom, takie właśnie jak krwawienie, swędzenie i pieczenie. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które przyspieszają procesy gojenia się i regeneracji.

Pij dużo wody

Pij wodę

Picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia nie tylko zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu i wydalenie wraz z moczem toksyn i produktów przemiany materii, ale pomaga także w wypróżnianiu.

Woda ułatwia przemieszczanie się kału i jego wydalenie, jako że nawilża także ścianki jelita. W zbyt suchym środowisku wydalanie jest trudniejsze, a fekalia mogą nawet podrażniać wnętrze jelita oraz hemoroidy, wywołując tym samym ból i krwawienie.

Właśnie dlatego jeśli Ty także borykasz się z problemem hemoroidów, pij co najmniej 8 szklanek wody dziennie, aby uniknąć dalszych komplikacji i problemów zdrowotnych. Możesz także zastąpić wodę naturalnymi sokami oraz naparami. Unikaj za to napojów alkoholowych, kawy i napojów gazowanych.

Zwalczaj zaparcia

Zaparcia to duży problem dla osób cierpiących na hemoroidy. Aby ich uniknąć koniecznie wzbogać swoją dietę w pełne ziarna zbóż, orzechy, rodzynki i zielone liściaste warzywa, takie jak szpinak. Wszystkie produkty bogate w błonnik i wodę będą pomocne w przeciwdziałaniu problemom z wypróżnianiem.

Nacisk na odbyt nie jest wskazany w przypadku krwawiących hemoroidów, dlatego zadbaj o łatwe wypróżnianie i zapobiegaj zaparciom, dbając o odpowiednią dietę.

Nie powstrzymuj chęci wizyty w toalecie

Wiele osób mylnie sądzi, że powstrzymując się przed wizytą w toalecie, ograniczają podrażnienie odbytu i hemoroidów. Niestety to mylne przekonanie, ponieważ produkty przemiany materii naciskają od wewnątrz na ujście układu wydalniczego, przez co nie tylko krwawienie nie ustępuje, ale pojawia się także ból i dyskomfort.

Co gorsza, powstrzymywanie się od wizyty w toalecie, doprowadza się do akumulacji toksyn w organizmie, które na dłuższą metę mogą wywoływać inne schorzenia i dolegliwości.

Toaleta

Hemoroidy to bolesna dolegliwość i wypróżnienia również wywołują ból i dyskomfort. Mimo wszystko lepiej jednak udać się do toalety niż powstrzymywać się od wypróżnienia i narazić się na daleko idące konsekwencje zdrowotne.

Zapobiegając zaparciom i dbając o regularne wypróżnienia, można szybciej dojść do siebie i uniknąć krwawienia z hemoroidów w przyszłości.

Ogranicz szkodliwe produkty

Jednym z najgorszych wrogów zdrowia Twojego układu wydalniczego jest sól, wywołuje ona bowiem retencję płynów. Nadmiar płynów w organizmie prowadzi z kolei do opuchlizny i stanów zapalnych – także w naczyniach krwionośnych, takich jak żyły odbytu.

Konsekwencją jest ból, krwawienie i dyskomfort, zwłaszcza w czasie korzystania z toalety oraz po dłuższym czasie w pozycji siedzącej.

Jeśli cierpisz na hemoroidy, koniecznie ogranicz też spożycie takich produktów jak kawa, alkohol, czekolada, tłuste potrawy, cukier i biała mąka. Wszystkie one zagęszczają kał i sprawiają, że jest suchy i twardy, a tym samym trudniej usunąć go z organizmu.

Zdrowa i zbilansowana dieta pomaga uporać się z tym problemem i uniknąć dalszych komplikacji. Szczególnie korzystne są owoce, warzywa i wszystkie produkty bogate w wodę i błonnik.

Zadbaj o higienę osobistą

Świeże ręczniki

Gdy hemoroidy krwawią, znacznie wzrasta ryzyko infekcji. Właśnie dlatego zawsze po skorzystaniu z toalety należy podmywać się zimną lub letnią wodą.

Korzystanie z papieru toaletowego nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż tylko podrażnia i nasila krwawienie. Jak najczęściej zmieniaj bieliznę na świeżą.

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów, by utrzymać higienę  i przynieść sobie ulgę w przypadku hemoroidów, są tak zwane ,,nasiadówki”, czyli kąpiele parowe i moczenie obolałych miejsc w ciepłej wodzie.

Już po kilku minutach ból i dyskomfort ustępują. Pamiętaj jednak, aby nie osuszać tych okolic odbytu ręcznikiem,  gdyż możesz podrażnić hemoroidy tak samo jak w przypadku papieru toaletowego.

Unikaj pozycji siedzącej

Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej nie jest wskazane w przypadku takich dolegliwości jak hemoroidy, niezależnie od tego czy występuje krwawienie. Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie siedzenia przed komputerem, staraj się chociaż co godzinę wstawać i spacerować przez kilka minut, choćby wokół biurka.

Pozwoli to pobudzić krążenie krwi i skierować je w inne obszary niż okolice odbytu, tym samym niwelując opuchliznę, ból i stan zapalny. Oczywiście w przypadku hemoroidów nie są zalecane ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak podnoszenie ciężarów, spinning czy tenis.

Wybierz umiarkowane ćwiczenia relaksacyjne, na przykład pływanie, jogę czy spacery.

Naturalne sposoby na hemoroidy

Żel aloesowy

Ostatnią naszą poradą, jeśli cierpisz na krwawienie hemoroidów, jest stosowanie naturalny środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

  • Pierwszym z nich jest żel aloesowy. Wystarczy przeciąć łodygę aloesu i uzyskaną substancją posmarować okolice odbytu. Żel zaaplikowany bezpośrednio na żyły najszybciej przyniesie ulgę.
  • Innym interesujący sposobem są okłady z zimna, świetnie niwelujące uczucie pieczenia i dyskomfortu. Owiń kostki lodu czystą gazą lub ściereczką, tak aby lód nie pozostawał w bezpośrednim kontakcie ze skórą.
  • Ostatnia porada to ,,nasiadówka” z dodatkiem soli z Epsom. Jest to naturalny środek przyspieszający gojenie się ran i regenerację tkanek.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hashempur MH, Khademi F, Rahmanifard M, Zarshenas MM. An Evidence-Based Study on Medicinal Plants for Hemorrhoids in Medieval Persia. J Evid Based Complementary Altern Med. 2017;22(4):969–981. doi:10.1177/2156587216688597
  • Rahmani, N., Khademloo, M., Vosoughi, K., & Assadpour, S. (2014). Effects of Aloe vera cream on chronic anal fissure pain, wound healing and hemorrhaging upon defection: A prospective double blind clinical trial. European Review for Medical and Pharmacological Sciences.
  • Sneider, E. B., & Maykel, J. A. (2010). Diagnosis and Management of Symptomatic Hemorrhoids. Surgical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.suc.2009.10.005
  • Lohsiriwat, V. (2015). Treatment of hemorrhoids: A coloproctologist’s view. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v21.i31.9245

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.