Guzy rogówki oka: tłuszczyk i skrzydlik

· Marzec 10, 2018
Wzrok to zmysł, o który powinniśmy dbać z niezwykłą starannością. Dlatego właśnie to konieczne, by podejmować kroki niezbędne do tego, by unikać powstawania guzów rogówki oka takich jak tłuszczyk i skrzydlik. W dzisiejszym artykule dowiesz się nieco więcej na ten temat.

Guzy rogówki oka to temat zdecydowanie zasługujący na naszą uwagę. Dlaczego? Otóż oczy są częścią ciała, której nie wolno nam zaniedbać. Aby zapobiegać rozmaitym chorobom atakującym nasze oczy, musimy dowiedzieć się więcej na temat ich objawów i mechanizmów, jakie nimi rządzą.

Wśród tego rodzaju schorzeń znajdują się guzy rogówki oka: tłuszczyk i skrzydlik. Tłuszczyk oka stanowi formę zgrubienia na oku. Powstaje na spojówce i przypomina cieniutką warstwę przykrywającą białko naszego oka. Często ma trójkątny kształt i żółtawy odcień.

Może wywoływać zaburzenia widzenia oraz negatywnie wpływać na pracę oka, dlatego zwykle tego rodzaju guzy rogówki oka usuwa się chirurgicznie. Mimo to, nie jest to złośliwa forma guza.

Guzy rogówki oka mogą mieć tak niewielkie rozmiary, że czasem możemy ich nawet nie zauważyć. Z czasem jednak często się zwiększają. Bywa, że ich rozmiar nie wpływa bezpośrednio na widzenie. U niektórych osób pojawiło się nawet kilka guzów, nie pogarszając mimo to jakości życia i nie wpływając negatywnie na wzrok.

Tłuszczyk – jakie są przyczyny schorzenia?

Zdaniem naukowców z Amerykańskiej Akademii Okulistyki, wśród powodów, dla jakich pojawiają się guzy rogówki oka takie jak tłuszczyk wymienić można:

 • Wystawianie oczu na działanie wiatru i kontakt z pyłem.
 • Zbyt intensywna ekspozycja na promienie ultrafioletowe.
 • Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie.
 • Syndrom suchego oka.
 • Zmiany hormonalne w naszym organizmie.
 • Zabiegi chirurgiczne.
 • Przyjmowanie pewnych leków.
Skrzydlik oka

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Sposoby na zespół suchego oka

Tłuszczyk – objawy, jakie wywołuje

 • Pieczenie oka bądź zaczerwienie gałki ocznej, zwłaszcza w okolicach rogówki, źrenicy i tęczówki.
 • Suchość oczu.
 • Ogólne podrażnienie dotkniętego schorzeniem obszaru.
 • Stałe, uciążliwe stany zapalne.
 • Uczucie zabrudzenia oka, jak gdyby znajdował się w nim piasek bądź pył.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Oczy – jak wyczytać z nich emocje innych ludzi

Jak wygląda leczenie?

W większości przypadków guzy rogówki oka nie wymagają pilnego leczenia. Warto jednak zwracać uwagę na tego rodzaju dolegliwości, ponieważ mogą nieść ze sobą również inne zaburzenia widzenia. Warto również wiedzieć, że nawet po chirurgicznym usunięciu tłuszczyk czasem mimo wszystko powraca.

Ryzyko, że się to stanie waha się od 30% do 40%. Z tego właśnie powodu wielu pacjentów decyduje się na inne formy leczenia. W skrajnych przypadkach jednak nie ma innego wyjścia jak poddać się zabiegowi.

Mamy tu na myśli dwie sytuacje: pierwsza, kiedy stan zapalny jest tak poważny, że żadne leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów. W drugim przypadku tłuszczyk narasta bezpośrednio na rogówkę, przez co uszkadza wzrok. W obu przypadkach pojawia się również zaczerwienienie okolic oka i silne pieczenie.

Oko tłuszczyk Guzy rogówki oka

W każdym z przypadków zabieg nie trwa dłużej niż pół godziny. Po poddaniu się zabiegowi pacjent musi nosić przykrycie na oku przez kilka dni, chyba że lekarz specjalista zaleci coś innego. W niektórych przypadkach zaleca się również maść bądź krople do oczu.

Guzy rogówki oka – czym się różni tłuszczyk od skrzydlika?

Choć oba te guzy rogówki oka mogą się wydawać podobne, nie są identyczne – mamy tu do czynienia z dwiema różnymi chorobami. Skrzydlik to zaburzenie pojawiające się w formie tworu przypominającego ludzką skórę na gałce ocznej. Znacznie różni się to od żółtawego koloru tłuszczyka.

Może on pojawiać się w formach innych, niż trójkątna – na przykład istnieją skrzydliki okrągłe, podłużne bądź o nieregularnych kształtach. Nie znajdują się również w tym samym miejscu. Skrzydlik narasta najczęściej na samej rogówce. Bardzo często okazuje się jednak, że skrzydlik stanowi powikłanie tłuszczyka.

Jeżeli skrzydlik osiągnie pokaźne rozmiary, może negatywnie wpłynąć na powierzchnię oka, co może doprowadzić do innych dolegliwości jaką jest astygmatyzm. Sprawia ona, że osoba widzi przedmioty, obrazy i kształty w sposób zdeformowany. Wynika to z deformacji samej rogówki.

Masz ochotę dowiedzieć się nieco więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Nieostre widzenie – jakie są jego przyczyny?

Tłuszczyk i skrzydlik – podobieństwa

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, guzy rogówki oka mogą wydawać się dolegliwościami podobnymi, skrzydlik może się pojawić na skutek przedłużającego się, silnego stresu. Choć są to guzy łagodne, nie należy bagatelizować ich obecności. W pierwszych fazach objawy są takie same, co jeszcze zwiększa ryzyko pomylenia ich.

W obliczu problemu, jakim są guzy rogówki oka, specjaliści zalecają podejmować środki zapobiegawcze. Na oba schorzenia negatywnie może wpływać nadmierna ekspozycja na słońce, dlatego też warto ją ograniczyć.

Nie bez znaczenia jest również ilość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie oraz zanieczyszczenia obecne w otaczającym nas środowisku. Warto zatem nosić okulary przeciwsłoneczne i chronić oczy.

Skrzydlik oka Guzy rogówki oka

Guzy rogówki oka mogą się również pojawić ze względu na wiek osoby, dlatego właśnie ludziom starszym zaleca się wykonywanie regularnych badań wzroku.