Zapalenie krtani - jak zrobić płyn do płukania gardła?

Właściwości niektórych ziół leczniczych mogą pomóc nam złagodzić objawy i przyspieszyć leczenie niektórych nawracających problemów z gardłem, jak to ma miejsce w przypadku zapalenia krtani.
Zapalenie krtani - jak zrobić płyn do płukania gardła?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zapalenie krtani jest częstą infekcją występującą w gardle, szczególnie u osób wrażliwych. Zwykle jest to łagodna infekcja, ale może być bardzo nieprzyjemna i bolesna.

Ważne jest, aby zwrócić się do specjalisty, który przepisze odpowiednie leczenie i wskaże, jak leczyć objawy. Każde zapalenie krtani może przedstawiać specyficzne cechy w zależności od osoby.

Bez względu na zalecone leczenie, istnieją również domowe środki, które mogą pomóc złagodzić bolesne objawy. W tym artykule poznasz płyny do płukania gardła, które mogą być bardzo skuteczne.

Co to jest zapalenie krtani?

Zapalenie krtani czasami nazywane jest potocznie zapaleniem gardła. Krtań jednak jest krótką, cylindryczną strukturą położoną poniżej gardła i powyżej tchawicy. Łączy usta z przełykiem. Znajduje się tuż za wystającą chrząstką na szyi, powszechnie znaną jako jabłko Adama.

Ból gardła i zapalenie krtani.

Krtań współpracuje z układem trawiennym i układem oddechowym, ponieważ może otwierać się na dwa sposoby. Jeden pozwala pokarmowi przejść do przełyku, a drugi pozwala na przejście powietrza do tchawicy. Oprócz tej podwójnej funkcji krtań chroni struny głosowe.

Kiedy jest zainfekowana, dotknięty jest cały obszar i powoduje duże uczucie dyskomfortu zarówno przy jedzeniu, jak i przy oddychaniu.

Zapalenie krtani – jakie są objawy?

Pierwszym objawem zapalenia krtani jest pieczenie w gardle i to, co jest znane jako ochrypły głos (afonia i dysfonia). Niektóre osoby mogą nawet stracić zdolność mówienia na dłuższy czas.

Kobieta z bólem gardła

Ponadto odczuwa się mrowienie, ból i trudności w połykaniu jakiegokolwiek jedzenia lub napoju. Występuje również suchy kaszel i niekomfortowe uczucie guza w gardle.

Częste przyczyny zapalenia krtani

Zapalenie krtani może być ostre lub przewlekłe. W większości przypadków zapalenie krtani może trwać około 3 tygodni.

  • Ostre zapalenie krtani występuje na skutek infekcji wirusowej. Bardzo często zapalenie krtani występuje razem z grypą, przeziębieniem, a nawet zapaleniem zatok.
  • Istnieje również tak zwane przewlekłe zapalenie krtani, które może trwać 3 tygodnie. Jego główną przyczyną jest nadmierne spożywanie alkoholu.
  • Może również rozwijać się z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego, przewlekłego zapalenia zatok, nadmiernego i ciągłego wysilania głosu. Może również wynikać z obecności guzków, polipów lub zmian nowotworowych w strunach głosowych.

Zapalenie krtani mogą też wywoływać alergie, które mają wpływ na drogi oddechowe. Inna przyczyna to nadużywanie strun głosowych, które może prowadzić nawet do ostrego zapalenia krtani.

Przygotuj płyny do płukania gardła z rumianku, szałwii i mięty

Właściwości rumianku

Rumianek to zioło znane z wielu właściwości przeciwzapalnych i antyseptycznych. Zawiera kwas kawowy i linolowy, które zwalczają reduktazę aldozową. Jest to enzym, który powoduje wiele uszkodzeń ciała.

Szklanka naparu z rumianku

Ponadto, jego właściwości uspokajające pomagają złagodzić ból w dowolnej części ciała. Można go spożywać w postaci naparu, zewnętrznie w postaci okładów lub w płukankach do ust.

Korzystne właściwości szałwii

Dzięki wyjątkowym właściwościom, szałwię stosuje się, aby skutecznie leczyć rany wewnętrzne, takie jak owrzodzenia i wrzody. Jest również stosowana w leczeniu zapalenia gardła i zapalenia dziąseł. Jest tak dlatego, że jest bardzo dobrym naturalnym środkiem ściągającym.

Szałwia to zioło, które może być spożywane w postaci naparów lub tylko miejscowo.

Właściwości mięty

Mięta jest rośliną leczniczą używaną bardzo często jako środek kojący, gdyż działa rozluźniająco na mięśnie.

  • Zawiera kwas askorbinowy. Dzięki temu wspomaga bezpośrednie wydalenie śluzu, więc stanowi bardzo dobry lek obkurczający pomocny w leczeniu infekcji układu oddechowego.
  • Zawiera również tymol, który jest skutecznym organicznym związkiem zwalczającym kaszel.

Każde z tych ziół ma zatem właściwości lecznicze pomocne w łagodzeniu bólu spowodowanego przez zapalenie krtani. Można je stosować w oddzielnych herbatkach lub połączyć w jeden mocniejszy napar w celu zwalczenia infekcji.

Wybór należy oczywiście do osoby cierpiącej na dolegliwości. Poniżej przedstawiamy sposób, w jaki można przygotować płukankę do gardła na bazie trzech wyżej wymienionych roślin.

Składniki

  • ½ szklanki rumianku, 55 gramów
  • 2 szklanki wody, 500 ml
  • ½ filiżanki szałwii, 55 gramów
  • ½ szklanki mięty, 55 gramów

Co należy zrobić?

  • Najpierw trzeba gotować w wodzie rumianek, szałwię i miętę przez około 20 minut.
  • Następnie odcedzić i pozostawić mieszaninę przez kilka minut, aż osiągnie temperaturę pokojową.
  • Tak przygotowaną mieszkanką należy płukać gardło co najmniej 3 razy dziennie, aby zobaczyć wyniki i złagodzić objawy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.