Guzek na plecach - oto dlaczego może się pojawiać

Guzek na plecach może powstać na bazie wielu przyczyn. Nie zawsze jednak powinien stanowić powód do niepokoju.
Guzek na plecach - oto dlaczego może się pojawiać

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Guzek na plecach zwykle nie jest oznaką poważnego problemu zdrowotnego. Zdarzają się również przypadki, w których te grudki powstają w wyniku bardzo ciężkich chorób. Dlatego zawsze powinieneś zwracać na nie uwagę. Guzek na plecach może mieć ten sam kolor co skóra. Czasem też guzki mają czerwonawy kolor, a nawet inne odcienie.

Chociaż przez większość czasu nie powinno być powodów do obaw, najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli na plecach pojawi się guzek. Jak zobaczymy poniżej, przyczyny są bardzo zróżnicowane i najlepiej zastosować podejście zapobiegawcze.

Guzek na plecach – przyczyny powstawania

Bardzo łatwo jest pozostać niezauważonym guzkiem na plecach. Czasami jest wykrywany tylko wtedy, gdy towarzyszy mu ból lub jest bardzo zauważalny. Dlatego zaleca się od czasu do czasu sprawdzać plecy, patrząc w lustro lub obmacując okolicę. Główne przyczyny tej manifestacji są następujące:

1. Lipoma

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się guzka na plecach. Tłuszczaki to guzy składające się z komórek tłuszczowych, które pojawiają się pod skórą. Ich główną cechą jest to, że są miękkie i mobilne. Zwykle rosną powoli i nie powodują dyskomfortu.

Bardzo rzadko tłuszczaki zamieniają się w raka. Nie zmieniają koloru skóry i prawie zawsze są małe. Rzadko przekraczają 5 centymetrów. Czasami są bolesne, jeśli znajdują się w pobliżu nerwów lub naczyń krwionośnych. Zwykle nie wymagają leczenia, chyba że powodują duży dyskomfort. Jeśli urosną zbyt duże, należy je usunąć chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym.

Przeczytaj również: 5 naturalnych sposobów na czyraki

Złośliwe tłuszczaki są zwykle duże i nie pozostają niezauważone ze względu na masywny wzrost.

2. Naczyniak lub naczyniak jamisty

Naczyniak to powierzchowna czerwonawa zmiana. To grupa małych naczyń krwionośnych. Może pojawić się w dowolnym obszarze ciała, a czasami przybiera postać guzka na plecach. Jego wielkość jest bardzo zmienna.

Kiedy zgrupowanie to nie małe naczynia krwionośne, ale większe, nazywa się to naczyniakiem jamistym. Jest to zwykle kolor niebieski i nie ma określonych marginesów. Rzadko kiedy mierzy więcej niż 6 centymetrów. Przejaśnia się samoistnie, chociaż może pozostać biały ślad lub zwisająca tkanka.

3. Torbiel łojowa

Inną częstą przyczyną kuli na plecach jest torbiel łojowa. To masa łojowa o miękkiej konsystencji, która może się poruszać. Prawie nigdy nie boli, ale jeśli już, to często przybiera czerwonawy odcień i wzrasta temperatura. Jeśli urośnie więcej niż 1 centymetr lub bardzo boli, będzie wymagało pomocy medycznej.

4. Czyraki

Czyrak to infekcja u nasady włosów, która powoduje czerwonawy guzek z ropą, bardzo podobny do pryszcza. Obszar, w którym się znajduje, zwykle jest cieplejszy i może być dość bolesny. Wrzód wygląda jak guzek na plecach lub innych częściach ciała. Chociaż zwykle jest bolesny, zwykle ustępuje po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie lub jeśli za bardzo się rozrośnie, najlepiej udać się do dermatologa.

5. Dermatofibroma

Dermatofibroma to guz skóry spowodowany nagromadzeniem kolagenu. Zwykle jest czerwony lub brązowy i mierzy nie więcej niż 1,25 centymetra średnicy. Jest również znany jako łagodny histiocytoma włóknista. Konsystencja tych guzów jest trudna w dotyku i poruszają się tylko pod naciskiem. Rzadko powodują swędzenie lub ból.

Najczęściej dermatofibromy nie wymagają leczenia, ponieważ rzadko powodują objawy. Jeśli powodują ból i swędzenie lub zaczynają rosnąć, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

6. Torbiele naskórkowe

Inną możliwą przyczyną kuli na plecach jest torbiel naskórkowa. Jest bardzo podobny do torbieli łojowej, ale to nie to samo. To nienowotworowa masa, która powoli rośnie pod skórą. Zwykle jest mały i okrągły, z ciemnym pryszczem pośrodku. Jest wypełniony cuchnącą żółtą substancją, która czasami spływa. Jeśli ten typ torbieli ulegnie zapaleniu lub zakażeniu, powoduje zaczerwienienie i tkliwość w okolicy.

7. Rak skóry

Tylko bardzo rzadko guzek na plecach jest przejawem raka. Kiedy tak jest, zwykle jest to rak podstawnokomórkowy. Przejawia się to jako małe plamki, które stopniowo rosną. Zmiany wyglądają jak niewielkie wzniesienia, podobne do nie gojącej się rany. Są różowe lub brązowe i można w nich zobaczyć naczynia krwionośne. Krwawienie jest powszechne.

Ten typ raka można leczyć za pomocą chirurgii laserowej lub przez zastosowanie zimna w okolicy w celu zabicia złośliwych komórek. Może być również wymagana chemioterapia lub radioterapia.

Pieprzyk na plecach.
Regularne przeglądy wątpliwych zmian na plecach są niezbędne, aby zapobiegać poważnym przypadkom raka skóry w tym obszarze.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli guzek jest twardy i nie porusza się, mimo że nie powoduje bólu, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dzieje się tak również wtedy, gdy te narośle znikają, a następnie powracają wielokrotnie. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wzrost. Jeśli to podejrzane, najlepiej robić jedno zdjęcie na tydzień, zawsze z tej samej odległości. W ten sposób możesz sprawdzić, czy rośnie, czy nie.

Na koniec powinieneś również udać się do lekarza, jeśli guzek na plecach powoduje ból lub inny dyskomfort, jest zaczerwieniony i gorący lub odprowadza ropę. Guzek na plecach bardzo rzadko jest rakowy, jednak może powodować komplikacje, jeśli nie jest leczony.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rydholm, A., & Berg, N. O. (1983). Size, site and clinical incidence of lipoma: factors in the differential diagnosis of lipoma and sarcoma. Acta Orthopaedica Scandinavica, 54(6), 929-934.
  • Robinson, J. R., Awad, I. A., & Little, J. R. (1991). Natural history of the cavernous angioma. Journal of neurosurgery, 75(5), 709-714.
  • Valencia, C. P., Ariza, S. A., & Rueda, X. (2008). Tumor pilar proliferante en la espalda: reporte de un caso. Rev Asoc Col Dermatol, 16, 159-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.