Wyciskanie grudek ropnych - dalaczego powinniśmy go unikać?

W tym artykule wyjaśniono, dlaczego wyciskanie grudek ropnych pach jest niebezpieczne. Opisane są również prawidłowe zabiegi.
Wyciskanie grudek ropnych - dalaczego powinniśmy go unikać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych jest stanem przewlekłym. Jego główną manifestacją są bolesne grudki, które tworzą się pod skórą, gdy mieszki włosowe ulegają zaczopowaniu. Przyczyny są nieznane, chociaż istnieją powiązane czynniki ryzyka, takie jak otyłość. W tym artykule dowiesz się, dlaczego należy unikać praktyki, jaką jest wyciskanie grudek ropnych.

I chociaż nie ma lekarstwa, istnieją różne metody leczenia, które są stosowane w celu zmniejszenia objawów i poprawy jakości życia pacjenta. Można również podjąć pewne środki ostrożności, aby zapobiec epidemiom, unikając wyzwalaczy. Z drugiej strony należy zauważyć, że nie jest wskazane wyciskanie grudek ropnych pach. Może to prowadzić między innymi do infekcji.

Wyciskanie grudek ropnych a stan zapalny

Szacowana częstość występowania ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych różni się w zależności od regionu. Według niektórych badań na tę chorobę cierpi od 1 do 4% populacji. Inne źródła podają 1 przypadek na 300 osób. Częściej występuje u mężczyzn, częściej występuje również u osób otyłych lub z nadwagą oraz u palaczy. Może rozpocząć się od okresu dojrzewania do 40 roku życia. Z wiekiem częstość występowania maleje.

Znany również jako trądzik odwrócony, to przewlekła choroba, która atakuje mieszki włosowe. Jego główną manifestacją są grudki tworzące się pod skórą, które zwykle są bolesne i wypełnione ropą. Te ropnie mogą mieć zaokrąglone otwory, ale bez centralnego punktu, jak ma to miejsce w przypadku czyraków.

Grudki pojawiają się w miejscach z dużą liczbą gruczołów łojowych i potowych, szczególnie tam, gdzie skóra ociera się o skórę. Najczęstsze lokalizacje to:

 • Pachy
 • Pośladki lub okolice odbytu
 • Obszar pachwiny
 • Obszar podskórny

Inne objawy to swędzenie, zaczerwienienie, tkliwość i obrzęk. Po otwarciu grudki mogą wytwarzać ropę o nieprzyjemnym zapachu. Nie jest jasne, jaka może być przyczyna. Istnieją powiązane czynniki ryzyka, takie jak nikotyna i otyłość. Jeśli chodzi o to drugie, postawiono hipotezę, że ciężsi ludzie mają większe tarcie między skórą.

Również inne schorzenia mogą występować u pacjentów z ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych:

Wyciskanie grudek ropnych
Chociaż nazywa się to „trądzikiem odwróconym”, nie należy go mylić z trądzikiem konwencjonalnym, ponieważ zmiany są różne.

Jak można go leczyć?

Nie ma lekarstwa na ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych. Jednak wczesna diagnoza pomaga zapobiec jego pogorszeniu.

Opcje zarządzania medycznego obejmują:

 • Terapie światłem
 • Retinoidy do zwalczania trądziku towarzyszącego
 • Chirurgiczny drenaż ropni
 • Kortykosteroidy zmniejszające ból i stany zapalne
 • Leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub naproksen
 • Antybiotyki (doustne lub miejscowe): amoksycylina, tetracyklina, erytromycyna
 • Pigułki antykoncepcyjne (w przypadku problemów hormonalnych lub zespołu policystycznych jajników)

Inna pielęgnacja skóry

Poza powyższymi zabiegami pacjent z ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych może skorzystać z następujących porad i środków, zawsze w porozumieniu z lekarzem:

 • Noszenie luźnej odzieży, aby uniknąć otarć
 • Utrzymanie odpowiedniej wagi
 • Umieszczanie ciepłych kompresów na dotkniętym obszarze
 • Stosowanie miejscowych produktów myjących (przeciwbakteryjnych i antyseptycznych)
 • Unikanie chusteczek nasączonych alkoholem
 • Zachowanie ostrożności podczas golenia
 • Korzystanie z technik depilacji laserowej

Dlaczego wyciskanie grudek jest złe?

Dyskomfort wywołany chorobą może stać się nie do zniesienia. Z tego powodu niektórzy pacjenci podejmują inicjatywę rozerwania zajętych zakażeniem gruczołów potowych. Chociaż czasami nacisk siedzenia lub nakładania kompresu może powodować samoistne pękanie grudek, nie zaleca się aktywnego ich rozrywania.

To prawda, że łagodzi to ból i napięcie. Istnieje jednak poważne ryzyko infekcji, ponieważ bakterie mogą znajdować się na skórze lub dłoniach, gdy pękają grudki ropne. Co więcej, dalsze gojenie i bliznowacenie powoduje, że dotknięty obszar gęstnieje, staje się sztywny i twardy w dotyku. Zmieniono wygląd estetyczny.

Ponadto mogą tworzyć się przetoki, które są pustymi przestrzeniami lub kanałami w tkance. Powodują one ból i wymagają zabiegu chirurgicznego w celu naprawy. Jak wspomniano powyżej, wszystkie te sytuacje mogą wystąpić naturalnie, gdy cierpisz na omawiany problem. Jednak pękanie grudek ma tendencję do pogłębiania problemu.

Kobieta wyciskająca pryszcza
Rozbijając bryłę, sprzyjamy nadkażeniu obszaru przez wnikanie bakterii.

Inne komplikacje

Kiedy zdecydujemy się na rozerwanie grudek ropnych pach, może wystąpić kilka ogólnych powikłań. Wśród nich mamy:

 • Koalescencja przetok z destrukcją tkanki podskórnej
 • Przewlekłe wrzody
 • Przewlekły obrzęk limfatyczny

Doniesiono również, że wywołany uraz może zmienić komórki skóry. W dłuższej perspektywie, ale nie zawsze, w głęboko zabliźnionych obszarach może rozwinąć się rak płaskonabłonkowy lub gruczolakorak śluzowo -wydzielniczy.

Lepiej zapobiegać i nie pękać grudek ropnych pach

Rokowanie różni się w zależności od ciężkości, a także leczenia i stylu życia. U niektórych osób mogą wystąpić nawracające zaostrzenia przez całe życie. W innych choroba poprawia się dzięki lekom lub zabiegom chirurgicznym. Może również samodzielnie przejść do remisji .

Ponieważ przyczyny ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych nie są wyraźnie znane, nie można również stwierdzić, czy można temu zapobiec. Co najwyżej można uniknąć zaostrzających się zaostrzeń lub pewnych komplikacji.

W związku z tym należy zachować ostrożność zarówno w przypadku używanych produktów, jak i odzieży, unikając odzieży, która powoduje tarcie. To ostatnie niekoniecznie odnosi się do obcisłych ubrań, ale raczej do tych, które nie pasują. Zaleca się również, aby zawsze utrzymywać odpowiednią wagę, dobrą higienę dotkniętych obszarów i unikać palenia. Wreszcie, nie dotykaj grudek ani nie naciskaj, aby je rozerwać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Achenbach R, Greco C. Hidradenitis supurativa. Rev. argent. dermatol. 2013;  94(4): 6-10.
 • Arena G, Maradeo R, Michelena M, et al. Hidradenitis supurativa con transformación carcinomatosa. Med. cután. ibero-lat.-am. 2012; 40(6): 184-190.
 • García-Martínez F, Pascual J, López-Martín I, et al. Actualización en hidrosadenitis supurativa en Atención Primaria. SEMERGEN – Medicina de Familia. 2017; 43(1): 34-42.
 • Gracia Cazaña L, Berdel Díaz J,  Martín Sánchez I, et al. Systematic Review of Light-Based Treatments for Hidradenitis Suppurativa. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2020; 111(2): 89-106.
 • Martorell  F, García D, Jiménez-Gallo J, et al. Update on Hidradenitis Suppurative (Part II): Treatment Actas Dermo-Sifiliográficas. 2015; 106(9): 716-724.
 • Martorell A, Caballero Y, González Lama D, et al. Manejo del paciente con hidradenitis supurativa, Actas Dermo-Sifiliográficas. 2016; 107(2): 32-42.
 • Shahi V, Alikhan A, Vazquez B, Weaver A, Davis M. Prevalence of hidradenitis suppurativa: A population-based study in Olmsted County, Minnesota. Dermatology. 2014; 229: 154-158.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.