5 naturalnych sposobów na czyraki

Dziś przedstawiamy 5 naturalnych produktów pozwalających pozbyć się czyraków, czyli małych czerwonych wyprysków, pełnych ropy, które mogą być bardzo bolesne.
5 naturalnych sposobów na czyraki

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czyraki to czerwone guzy, które tworzą się pod skórą. W większości przypadków są wynikiem obecności bakterii Staphylococcus aureus. Jednak czasami także inne bakterie i grzyby rozmnażają się pod powierzchnią skóry, tworząc czyraki. Czy wiesz jednak, że można się ich pozbyć się przy użyciu naturalnych produktów?

Problem ten zaczyna się w mieszkach włosowych w dowolnej części ciała. Jednak najczęściej czyraki występują na twarzy, szyi i pośladkach. Chociaż zwykle znikają same w ciągu kilku dni, najlepiej jest przyspieszyć ich gojenie poprzez zastosowanie pewnych naturalnych środków.

Jak usunąć czyraki dzięki 5 naturalnym składnikom?

Pojawienie się czyraków może również powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia lub bólu. W rzeczywistości, kiedy gromadząca się w ich wnętrzu ropa potęguje uczucie bólu, może nawet prowadzić do objawów takich jak gorączka. Na szczęście można temu zapobiec stosując różnorodne naturalne składniki.

Poniżej przedstawiamy te naturalne środki, abyś mógł sam je wypróbować!

1. Kurkuma w proszku

Kurkuma
Właściwości przeciwbakteryjne kurkumy wspomagają naturalne leczenie infekcji skóry, takich jak czyraki.

Kurkuma jest stosowana w wielu zabiegach miejscowych dzięki silnym właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Przyczynia się do zmniejszenia ryzyka infekcji skóry, a jednocześnie pomaga pozbyć się czyraków i wyprysków.

Jak używać kurkumy, aby pozbyć się czyraków?

  • Najpierw umieść kurkumę w małej misce.
  • Następnie niewielką ilość wody i wymieszaj do uzyskania gładkiej pasty.
  • Nakładaj na zmienioną chorobowo powierzchnię dwa razy dziennie.

2. Olej rycynowy to świetny sposób na czyraki

Olej rycynowy zawiera substancję zwaną kwasem rycynolowym, która wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi. Jednocześnie działa również jako naturalny antybiotyk, przyczyniając się w ten sposób do eliminacji czyraków.

Stosowanie

  • Nałóż niewielką ilość oleju rycynowego na czyraka.
  • Pozwól olejowi wchłonąć się bez spłukiwania.
  • Powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie.

3. Sól z Epsom pozwala pozbyć się czyraków

Sól epsom na czyraki
Wysuszanie czyraków sprzyja naturalnej regeneracji skóry.

Oprócz właściwości relaksujących sól z Epsom (siarczan magnezu) ma inne ważne właściwości zdrowotne. W tym konkretnym przypadku pomaga zwalczać czyraki dzięki zdolności do wysuszania ropy. Innymi słowy, jej zastosowanie pomaga usuwać tego typu wypryski.

Stosowanie

  • Najpierw podgrzej 2 szklanki wody.
  • Następnie rozpuść w niej 2 łyżki soli z Epsom
  • Następnie zanurz kompres w płynie i nałóż go na dotknięty obszar lekko masując.
  • Zabieg powtarzaj 3 razy dziennie do ustąpienia objawów.

4. Olej neem usuwa czyraki

Olej neem nie jest wprawdzie tak popularny jak inne naturalne środki na czyraki, jest jednak świetną opcją. Zawiera składniki antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które sprzyjają regeneracji skóry po przebytych infekcjach.

Stosowanie

  • Umieść kroplę oleju neem na czyraku.
  • Wmasuj opuszkiem palca i pozwól olejkowi wchłonąć się bez spłukiwania.
  • Powtarzaj ten zabieg 3 razy dziennie, aż do zniknięcia czyraka.

5. Czarny kminek usuwa czyraki

Czarnuszka to sposób na czyraki
Ta przyprawa ma działanie antybakteryjne, które pomaga wyeliminować infekcję i wyleczyć skórę z czyraków.

Czarny kminek zawiera składniki przeciwbakteryjne i antyseptyczne, które pomagają leczyć różne schorzenia wpływające na zdrowie skóry. Jego stosowanie na czyraki pomaga je zmniejszyć, wysuszyć ropę i zapobiec innym powikłaniom infekcji.

Stosowanie

  • Zmiażdż nasiona w młynku do uzyskania gęstej pasty.
  • Wetrzyj pastę w dotknięty obszar i pozostaw do wyschnięcia.
  • Następnie spłucz ciepłą wodą z mydłem antyseptycznym.
  • Aby uzyskać optymalne rezultaty, zabieg powtarzaj dwa razy dziennie.

Podsumowując – teraz już wiesz, jak pozbyć się czyraków…

Pamiętaj, że właściwe rozwiązanie tego problemu gwarantuje powodzenie leczenia. Dlatego, aby zapobiec powikłaniom, unikaj wyciskania lub drapania czyraków. Jeśli to zrobisz, istnieje duże ryzyko przeniesienia infekcji na inne części ciała. W rzeczywistości może również prowadzić do wtórnej infekcji.

Regularne stosowanie powyższych środków może być bardzo przydatne w przyspieszeniu procesu gojenia. Jeżeli jednak objawy utrzymują się lub nasilają, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zasięgnięcie porady lekarza. Specjalista będzie mógł zasugerować testy w celu ustalenia przyczyny wystąpienia problemu. Będzie również mógł przepisać odpowiednie leczenie.

Jeśli wrzód pęknie samoczynnie ale pojawi się ropa, oczyść powierzchnię i przykryj bandażem lub miękką gazą. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się infekcji i pomoże w gojeniu się skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moghadamtousi SZ, Kadir HA, Hassandarvish P, Tajik H, Abubakar S, Zandi K. A review on antibacterial, antiviral, and antifungal activity of curcumin. Biomed Res Int. 2014;2014:186864. doi:10.1155/2014/186864
  • Patel, V. R., Dumancas, G. G., Viswanath, L. C. K., Maples, R., & Subong, B. J. J. (2016). Castor oil: Properties, uses, and optimization of processing parameters in commercial production. Lipid Insights. https://doi.org/10.4137/LPI.S40233
  • Tabassum, N., & Hamdani, M. (2014). Plants used to treat skin diseases. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.125531
  • Waring, R. (2010). Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin. In Analysis.
  • Alzohairy MA. Therapeutics Role of Azadirachta indica (Neem) and Their Active Constituents in Diseases Prevention and Treatment. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:7382506. doi:10.1155/2016/7382506
  • Forouzanfar F, Bazzaz BS, Hosseinzadeh H. Black cumin (Nigella sativa) and its constituent (thymoquinone): a review on antimicrobial effects. Iran J Basic Med Sci. 2014;17(12):929–938.
  • Hajhashemi, V., Ghannadi, A., & Jafarabadi, H. (2004). Black Cumin Seed Essential Oil, as a Potent Analgesic and Antiinflammatory Drug. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1390

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.