Grupy żywności według ich funkcji

Grupy żywności według ich funkcji
Florencia Villafañe

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Florencia Villafañe.

Napisany przez Florencia Villafañe

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Składniki odżywcze i różne grupy żywności pełnią ważne funkcje w organizmie. Pokarmy, które je dostarczają pomagają między innymi w tworzeniu tkanek i naprawie narządów. Więcej informacji znajdziesz w tym artykule.

Czy wiesz, jakie są grupy żywności i jakie mają funkcje? Bez wątpienia składniki odżywcze, z których składają się nasze dania wywierają na nasz organizm różne działania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat ten artykuł jest dla Ciebie.

Dlatego identyfikacja substancji, które codziennie spożywamy jest narzędziem, którego możemy używać między innymi do zachowania zdrowia, leczenia chorób pochodzenia metabolicznego i zapobiegania im. Dzięki znajomości diety możemy ulepszyć plany naszych posiłków.

Jak wyglądają grupy żywności?

Każdy pokarm zawiera jeden lub więcej składników odżywczych, wśród których możemy zidentyfikować węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i minerały. Ponadto dostarczają również wody w różnych ilościach, która jest niezbędna dla organizmu.

Dlatego w niektórych przypadkach niektóre składniki przeważają nad innymi, dlatego międzynarodowe i krajowe wytyczne dotyczące żywności określiły grupy klasyfikacji i są one następujące:

  • Mleko, jogurty i sery.
  • Mięsa i jajka.
  • Owoce i warzywa.
  • Oleje, suszone owoce i nasiona.
  • Rośliny strączkowe, zboża, ziemniaki, chleb i makaron.
  • Słodycze i tłuszcze.
Piramida żywności
Piramida żywieniowa jest jednym ze sposobów prezentacji grup żywności.

Jaka jest funkcja jedzenia?

Wiele badań sugeruje, że składniki odżywcze wchodzące w skład naszej diety pełnią funkcje energetyczne, plastyczne i regenerujące. Stwierdzają również, że aby osiągnąć optymalny stan odżywienia dieta musi być zróżnicowana. Zobaczmy więcej szczegółów poniżej i przyjrzyjmy się różnym grupom żywieniowym.

Żywność z funkcją energetyczną

Energia to paliwo, którego organizm potrzebuje do życia. Wymagają jej wszystkie procesy metaboliczne. W rzeczywistości czynności, które wykonujemy na co dzień, takie jak chodzenie, poruszanie się i oddychanie, są niektórymi przykładami.

Oczywistym jest, że sposobem na jego uzyskanie jest spożywanie jedzenie. W szczególności tego, które posiada węglowodany, takie jak rośliny strączkowe, zboża, ziemniaki, makaron i słodycze. Po spożyciu organizm trawi je i wchłania w postaci glukozy, która jest głównym paliwem.

Taki efekt mają również tłuszcze, ponieważ dostarczają dwa razy więcej kalorii niż węglowodany. Tak więc oleje, suszone owoce, żółtko jaja i nasiona są również źródłem energii. Te ostatnie uwalniają kwasy tłuszczowe, gdy są zmielone lub w wersji olejowej.

Żywność z funkcją plastyczną

Plastyczna funkcja żywności odnosi się do jej zdolności do tworzenia struktur komórkowych i tkanek. Te, które posiadają tę moc, to te, które zawierają białka, takie jak mięso, produkty mleczne i białka jaj.

Ten składnik odżywczy jest bogaty w aminokwasy, z których niektóre nazywane są niezbędnymi, ponieważ organizm nie może ich wytworzyć i muszą być dostarczane z pożywieniem. Oprócz tego, że są niezbędne w syntezie strukturalnej mają różnorodne działania.

To żywność pochodzenia zwierzęcego wyróżnia się zawartością białka, ale nie oznacza to, że nie możemy ich pozyskać z warzyw. W rzeczywistości istnieją dowody na to, że zboża, rośliny strączkowe i orzechy zawierają ten składnik odżywczy w znacznych ilościach.

Osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską mogą pokryć swoje codzienne zapotrzebowania pod okiem specjalisty w tej dziedzinie. Tworzenie tkanek jest ważnym procesem, którego nie należy lekceważyć i który wymaga odpowiednich ilości, nawet w kontekście restrykcyjnej diety bez produktów pochodzenia zwierzęcego.

Funkcja regulacyjna lub ochronna

Wegański hamburger

Jedzenie wegetariańskie może zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, pod warunkiem, że jest odpowiednio przygotowane.

O tej funkcji decyduje działanie witamin, minerałów, substancji przeciwzapalnych i fitochemicznych (składniki aktywne produkowane przez rośliny). Żywność, która je zawiera to owoce i warzywa.

Jednak niektóre z nich możemy znaleźć również w innych źródłach, takich jak żelazo w mięsach i roślinach strączkowych, a także witaminy A i D w produktach mlecznych. Dzienne zapotrzebowanie jest niższe w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi, ale nie mniej ważne.

Rzeczywiście, wymienione substancje odgrywają ważną rolę w organizmie, ponieważ działają w różnych procesach metabolicznych. W ten sposób jedne zapobiegają utlenianiu komórek i naprawiają skórę (witamina C i E), inne integrują tkanki (wapń w kościach i zębach), a nawet sprzyjają reakcjom komórkowym (cynk i magnez).

Grupy żywności według ich funkcji: o czym pamiętać?

Połączenie różnych grup żywności zapewnia dostępność składników odżywczych. Jeśli będziemy przestrzegać zróżnicowanej i zbilansowanej diety bogatej w białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały przyczyniamy się do ogólnego stanu zdrowia.

Oprócz zdrowych nawyków należy unikać substancji toksycznych, takich jak alkohol i papierosy. W ten sam sposób aktywny i nie siedzący tryb życia towarzyszy procesom, które substancje zawarte w diecie muszą przeprowadzić w naszym organizmie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andújar, R. C., & Fincias, L. A. (2009). Nutrición y salud. SEMERGEN-Medicina de familia35(9), 443-449.
  • Guía alimentaria para la población Argentina. 2017. Ministerio de Salud.
  • Rosas, Carlos, and Olimpia Carrillo. “Principales rutas metabólicas, utilización de la energía.” Estado actual y perspectivas de la nutrición de los camarones peneidos cultivados en Iberoamérica. México, DF (2006): 61-88.
  • Jiménez, Paula, Lilia Masson, and Vilma Quitral. “Composición química de semillas de chía, linaza y rosa mosqueta y su aporte en ácidos grasos omega-3.” Revista chilena de nutrición 40.2 (2013): 155-160.
  • González-Torres, Laura, et al. “Las proteínas en la nutrición.” Revista salud pública y nutrición 8.2 (2007): 1-7.
  • Farran, A., M. Illan, and L. Padró. “Dieta vegetariana y otras dietas alternativas.” Pediatría Integral. 5th ed. Sociedad Española de Pediatría Extrahospitalaria y Atención Primaria (SEPEAP) (2015): 313-23.
  • Akabas, Sharon R., and Karen R. Dolins. “Micronutrient requirements of physically active women: what can we learn from iron?.” The American journal of clinical nutrition 81.5 (2005): 1246S-1251S.
  • Barrera, Eliud S. Aguilar, et al. “Suplementación con magnesio y control metabólico en diabetes. Revisión sistemática de revisiones sistemáticas y metaanálisis.” Revista española de nutrición humana y dietética 23.1 (2019): 144-146.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.