Gluten w diecie wegetariańskiej: co powinieneś wiedzieć
Dietę wegetariańską bezglutenową można wdrożyć u osób z celiakią lub nadwrażliwością na dany składnik odżywczy, które chcą uniknąć spożycia mięsa i ryb. Co zatem warto wiedzieć, jeśli chodzi o gluten w diecie wegetariańskiej?
Gluten jest białkiem obecnym w wielu produktach pochodzenia roślinnego, zwłaszcza w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Możliwe jest jednak przestrzeganie diety bezglutenowej, która zaspokaja dzienne zapotrzebowanie żywieniowe.
Zanim zaczniemy, musimy zaznaczyć, że dieta wegetariańska lub wegańska jako taka nie jest lepsza dla zdrowia niż dieta obejmująca mięsa. Z tego powodu nie należy ich wdrażać. Jest to wybór oparty na głębokim moralnym ciężarze związanym z koniecznością uniknięcia cierpienia i złego traktowania zwierząt. Dietę tę można zoptymalizować, aby była zdrowa, ale konieczne będzie częste włączanie suplementów.
Gluten w diecie wegetariańskiej
Gluten w diecie wegetariańskiej można wyeliminować w przypadku potwierdzonej diagnozy celiakii lub po prostu, gdy po spożyciu tego białka wystąpią problemy jelitowe.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Medicina i dotyczących tego drugiego przypadku, po spożyciu glutenu można cierpieć na problemy trawienne, takie jak wzdęcia, ból, gazy lub biegunka, bez faktycznego występowania celiakii. Dokładna fizjologia problemu nie jest znana, ale nazywa się to nadwrażliwością na gluten bez celiakii.
Nie wszyscy ludzie, u których rozwinęła się ta patologia, mają objawy z taką samą intensywnością. Dlatego niektórzy są w stanie tolerować pewną ilość glutenu we wzorcu żywieniowym. W takim przypadku najlepiej będzie sprawdzić indywidualne odczucia, aby całkowicie lub częściowo usunąć dany składnik z diety.
W przypadku celiakii konieczne będzie znacznie ostrzejsze przestrzeganie zasad. Gluten powinien być nie tylko całkowicie usunięty, ale należy się upewniać, że nawet jego śladowe ilości nie zostaną połknięte.
Istnieją jednak produkty, takie jak owies, które mogą być spożywane przez niektóre osoby z celiakią. Owies zawiera substancję podobną do glutenu, aweninę, ale o innej budowie. Przed włączeniem danego pokarmu do diety na stałe dla tego typu osób należy zbadać indywidualną tolerancję.
Przeczytaj również: Najważniejsze suplementy w diecie wegańskiej
Bezglutenowe produkty wegetariańskie
W kontekście świeżej żywności dotyczącej glutenu w diecie wegetariańskiej wystarczy unikać pszenicy, jęczmienia i żyta. Jednak niektóre przetworzone produkty spożywcze, takie jak substytuty mięsa, są często włączane do diety w celu poprawy spożycia białka.
Co najmniej 0,8 grama białka na kilogram masy ciała dziennie powinno być zapewnione osobom prowadzącym siedzący tryb życia, aby fizjologia funkcjonowała prawidłowo. Potwierdzają to badania opublikowane w Annals of Nutrition & Metabolism.
Musisz szukać certyfikatu produktu bezglutenowego na etykiecie, zwłaszcza gdy mówimy o osobach z celiakią. W przeciwnym razie struktura przewodu pokarmowego może zostać naruszona, zwiększając ryzyko wystąpienia złożonych i przewlekłych patologii, które mogą zagrażać życiu.
Jednak obecność substytutów mięsa musi być umiarkowana. Kluczem jest zwiększenie spożycia białka, ale nie zawsze jest to najlepsza opcja. W tym celu włączenie koktajli z białkami roślinnymi do codziennej diety może być lepszą alternatywą.
Dobrym rozwiązaniem jest białko grochu. Ponadto suplementy te korygują niedobory aminokwasów za pomocą inżynierii żywności.
W ten sposób unika się również wprowadzania do organizmu elementów, które mogą być szkodliwe w perspektywie średniookresowej, takich jak tłuszcze trans i sztuczne dodatki. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują sztuczne słodziki. Ich wpływ na organizm jest kontrowersyjny, a niektóre dowody sugerują, że z czasem mogą powodować uszkodzenia mikroflory jelitowej.
Zobacz też: Dieta wegetariańska dla dzieci: zalety i wady
Bezglutenowa dieta wegetariańska lub wegańska
Tak więc przestrzeganie bezglutenowej diety wegetariańskiej jest stosunkowo proste. Wystarczy uważać na ilość spożywanej żywności przetworzonej i zawsze obserwować etykiety poszczególnych produktów.
Z drugiej strony należy unikać spożywania niektórych zbóż jako źródeł węglowodanów. W celu zaspokojenia dziennego zapotrzebowania na cukier należy spożywać przede wszystkim bulwy, rośliny strączkowe oraz ryż lub zboża rzekome.
Wreszcie, czasami problem nadwrażliwości na gluten bez celiakii może leżeć w mikroflorze. Wdrożenie protokołu poprawy jakości mikrobiomu przyniosłoby dobre efekty średniookresowe, zwiększając tolerancję organizmu na białko. Inaczej jest w przypadku celiakii. Tutaj problem jest autoimmunologiczny i poprawia się tylko przy całkowitym ograniczeniu glutenu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Richter, M., Baerlocher, K., Bauer, J. M., Elmadfa, I., Heseker, H., Leschik-Bonnet, E., … & German Nutrition Society (DGE. (2019). Revised reference values for the intake of protein. Annals of Nutrition and Metabolism, 74(3), 242-250. https://www.karger.com/Article/Abstract/499374
- Roszkowska, A., Pawlicka, M., Mroczek, A., Bałabuszek, K., & Nieradko-Iwanicka, B. (2019). Non-celiac gluten sensitivity: a review. Medicina, 55(6), 222. https://www.mdpi.com/470220
- Suez, J., Korem, T., Zeevi, D., Zilberman-Schapira, G., Thaiss, C. A., Maza, O., … & Elinav, E. (2014). Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature, 514(7521), 181-186. https://www.nature.com/articles/nature13793