Fleksitarianizm- odkryj korzyści z tego stylu życia

Fleksitarianizm to styl żywienia oparty na świeżych owocach i warzywach i ograniczaniu spożycia mięsa i produktów zwierzęcych.
Fleksitarianizm- odkryj korzyści z tego stylu życia
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dziś chcemy opowiedzieć wam wszystko o korzyściach zdrowotnych jakie oferuje nam styl życia opisywany jako fleksitarianizm. Termin ten dotyczy formy odżywiania, która polega na jedzeniu głównie warzyw i produktów pochodzenia roślinnego w ich formie nieprzetworzonej i ograniczanie pożywienia pochodzenia zwierzęcego i wysoko modyfikowanego.

Czasami fleksitarianie dodają do swojej diety produkty takie jak owoce morza lub chude mięso i jaja z wolnego wybiegu.

Dowiedz się więcej już dziś i rozpocznij zdrowy styl życia.

Fleksitarianizm – odkryj korzyści płynące z tego stylu żywienia

Czy słyszałeś o fleksitarianizmie? Podczas gdy wegetariański i wegański styl życia dość silnie przeniknął całe społeczeństwo, coraz bardziej rośnie grupa ludzi, których możemy uważać za fleksitarian. Czy jednak znasz ten termin?

Czy chciałbyś odkryć jakie korzyści płyną z tego stylu żywienia?

Termin ten jest dość nowy w świecie zdrowego odżywiania. W szczególności odnosi się to do elastyczności w zdrowej i zbilansowanej diecie. Więc być może już należysz do tej grupy ludzi, nawet o tym nie wiedząc.

Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Co to jest fleksitarianizm?

Fleksitarianie to osoby, które opierają swoje wzorce żywieniowe na diecie wegetariańskiej, ale z rzadka też spożywają mięso, ryby i owoce morza. Zazwyczaj wybierają jednak produkty zwierzęce organiczne, z wolnego wybiegu, a nie z chowu przemysłowego.

Ponieważ liczba osób na diecie wegetariańskiej na całym świecie stale rośnie, coraz więcej osób zaczyna interesować się ograniczaniem konsumpcji mięsa. Niektóre osoby, rozpoczynające ten styl życia, zaczynają najpierw od fleksitarianizmu. W ten sposób stopniowo przestają jeść mięso, aby w przyszłości całkowicie je wyeliminować.

Do tej grupy możemy też zaliczyć tych, którzy nie przepadają za mięsem i decydują się na jego spożywanie tylko na specjalne okazje. Część osób je głównie ryby i owoce morza, a nie spożywa na przykład kurczaka czy wołowiny.

Fleksitarianizm nie jest jednak podgrupą diety wegetariańskiej. Wegetarianie i weganie mają solidne etyczne lub środowiskowe powody, dla których w żadnych okolicznościach nie spożywają mięsa zwierzęcego. Dla fleksitarian jego spożycie nie stanowi wykroczenia w ich stylu życia i dlatego nie czują się z tego powodu winni.

Fleksitarianizm – opcje żywieniowe

Owoce i warzywa

Fleksitarianism nie jest podgrupą wegetarianizmu, ale raczej szczególnym stylem życia.

Jakie są zalety fleksitarianizmu?

Jest wiele badań naukowych sugerujących,, że oparcie swojego żywienia na roślinach, a głównie na warzywach, zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Oczywiście, powinno to odbywać się w kontekście diety zbilansowanej pod względem składników odżywczych i dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Wiele pozytywnych zmian można dostrzec przy ograniczeniu spożycia przetworzonych, smażonych i szkodliwych substancji, takich jak alkohol i papierosy.

Poniżej opiszemy szczegółowo pozytywny wpływ fleksitarianizmu na organizm.

Zapobiega pojawianiu się chorób sercowo-naczyniowych

Choroby układu krążenia są poważnym globalnym problemem zdrowia publicznego. W rzeczywistości jest to główna przyczyna śmierci w krajach uprzemysłowionych. Jest to konsekwencja gromadzenia się w tętnicach tłuszczów nasyconych i cholesterolu – składników odżywczych występujących w czerwone mięsie i maśle oraz produktach zawierających tłuszcze trans.

Dowody naukowe sugerują, że wzorce żywieniowe oparte na roślinach, takie jak fleksitaryzm, pomagają ludziom unikać tych groźnych patologii.

Są one korzystne nie tylko dlatego, że ograniczają spożycie niezdrowych tłuszczów, ale także dlatego, że promują spożycie przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych, które są w stanie poprawić zdrowie naczyń krwionośnych i serca.

Fleksitarianizm działa na przeciw otyłości i cukrzycy

Otyłość i cukrzyca typu 2 to patologie o podłożu metabolicznym, których czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednia dieta. Według danych zawartych w artykule „Fleksitarianism: A review of the literature” ten styl odżywiania wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na te choroby.

W rzeczywistości powyższe badanie wykazało, że wskaźnik masy ciała (BMI)) mieścił się w granicach normalnych parametrów w grupach wegetarian i fleksitarian, w porównaniu do wszystkożernych. Odpowiedni wskaźnik BMI jest czynnikiem chroniącym przed przewlekłymi patologiami ważnych narządów- serca, wątroby czy nerek.

Zapobiega pojawianiu się patologii jelit

Choroby takie jak Leśniowskiego-Crohna i rak odbytnicy lub okrężnicy są związane z nadmiernym spożyciem czerwonego mięsa, przetworzonych kiełbas i produktów wysoko tłuszczowych. Dlatego ten rodzaj diety, bazującej na świeżych warzywach, zapobiega tego typu schorzeniom.

Ponadto, jedzenie naturalnej żywności również utrzymuje w zdrowiu inne elementy przewodu pokarmowego. Do tych elementów należy na przykład równowaga mikroflory jelitowej. W ten sposób zmniejsza prawdopodobieństwo występowania kandydozy jelitowej i powstawanie uchyłków, czyli worków lub rozszerzeń, które tworzą się w ścianie jelita i mogą ulec zapaleniu.

Zapobiega chorobom nerek i kamicy żółciowej

Spożycie nadmiaru białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, powoduje wydalanie wapnia, kwasu moczowego i kwasu szczawiowego wraz z moczem. Substancje te są niestety podstawowymi składnikami powstawania kamieni nerkowych.

Ponadto są one również związane z regularnym spożywaniem niezdrowego cholesterolu i tłuszczu, typowych dla diet mięsnych. W związku z tym zmniejszenie spożycia mięsa może chronić zdrowie nerek.

Kamienie nerkowe

Pojawienie się kamieni nerkowych jest powiązane z dużym spożyciem białka zwierzęcego.

Flexitarianism: uwagi końcowe

Jak widać, jest wiele korzyści płynących z wprowadzenia fleksitarianizmu w życie. Ponieważ dieta ta jest oparta na produktach  pochodzenia roślinnego, cechuje się dużym udziałem błonnika, substancji przeciwzapalnych i przeciwutleniaczy.

Fleksitarianizm pomaga zapobiegać typowym chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca i otyłość.

Należy jednak zauważyć, że podobnie jak w przypadku każdej diety, ważne jest, aby osiągnąć odpowiednią równowagę składników odżywczych, minerałów i dostosować szczegóły do indywidualnego stylu życia każdej osoby.

Dlatego chcąc rozpocząć tego typu dietę, należy najpierw skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym w celu ułożenia planu żywieniowego. To pomoże uniknąć niedoborów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • SILVA, M. C. B. D. (2018). Flexitarianismo: Revisão de literatura (Bachelor’s thesis).
  • Aumentar el consumo de frutas y verduras para reducir el riesgo de enfermedades no transmisibles. Organización Mundial de la salud.
  • Gorrita Pérez, R. R., Ruiz King, Y., Hernández Martínez, Y., & Sánchez Lastre, M. (2015). Factores de riesgo de enfermedades cardiovasculares y cerebrovasculares en adolescentes. Revista Cubana de pediatría87(2), 140-155.
  • Informe SAN: Alimentación Vegetariana – Revisión Final. Disponible en: http://www.sanutricion.org.ar/files/upload/files/Alimentacion_Vegetariana_Revision_final.pdf.
  • Rojas Allende, D., Figueras Díaz, F., & Durán Agüero, S. (2017). Ventajas y desventajas nutricionales de ser vegano o vegetariano. Revista chilena de nutrición44(3), 218-225.
  • Raphaely, Talia, and Dora Marinova. “Flexitarianism: traditional diets as social innovation for sustainability.” Visão Global-DESCONTINUADO A PARTIR DE 2013 15.1-2 (2012): 403-422.
  • Dagnelie, P. C. “Nutrition and health–potential health benefits and risks of vegetarianism and limited consumption of meat in the Netherlands.” Nederlands tijdschrift voor geneeskunde 147.27 (2003): 1308-1313.
  • Tomova, Aleksandra, et al. “The effects of vegetarian and vegan diets on gut microbiota.” Frontiers in nutrition 6 (2019): 47.
  • Negri, Armando L., Francisco R. Spivacow, and Elisa E. Del Valle. “LA DIETA EN EL TRATAMIENTO DE LA LITIASIS RENAL BASES FISIOPATOLÓGICAS.” Medicina (Buenos Aires) 73.3 (2013).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.