Fetysz - 8 najbardziej powszechnych odmian

Fetyszyzm to zjawisko dużo bardziej powszechne, niż mogłoby się nam wydawać. Dzięki określonym przedmiotom lub sytuacjom, wiele osób jest w stanie czerpać z seksu dużo większą przyjemność.
Fetysz - 8 najbardziej powszechnych odmian

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Fetysz to rzecz lub czynność, która wywołuje podniecenie seksualne. Może to być m.in. część ciała, garderoby, jakaś substancja albo nietypowa praktyka związana z pożyciem intymnym.

Choć samo słowo fetysz jest owiane tajemnicą i wiele osób traktuje swoje nietypowe upodobania jak tabu, to w rzeczywistości jest to element, który może bardzo korzystnie wpływać na poziom zadowolenia z życia erotycznego.

Dla niektórych fetysz jest jedynie urozmaiceniem życia w sypialni, ale dla innych może stać się czymś niezbędnym do pobudzenia seksualnego. W takich przypadkach mamy do czynienia z zaburzeniami.

Poniżej mówimy o ośmiu najbardziej powszechnych fetyszach.

1. Piercing

To jeden z najbardziej powszechnych fetyszy, szczególnie wśród młodszych osób. Piercing można wykonywać w wielu miejscach na ciele, a same kolczyki miewają przeróżne formy, rozmiary i kolory.

piercing nowy fetysz

Tego rodzaju kolczyki zazwyczaj są noszone w okolicach, które kojarzą się z podnieceniem seksualnym:

  • Sutki
  • Okolice intymne
  • Usta
  • Język
  • Pępek

Osoby, które pociąga piercing mogą czuć podniecenie na sam widok osoby z np. przekłutym pępkiem. Inni z kolei lubią uczucie, które daje kontakt metalowego kolczyka z ich ciałem podczas całowania lub zabaw w łóżku.

2. Włosy to też fetysz

Fetyszyzm włosów, zwany trichofilią, jest bardzo często spotykany, szczególnie wśród mężczyzn.

Osoby, dla których włosy to silny fetysz, czują podniecenie na sam ich widok. Inni odczuwają pociąg do osób o określonym kolorze włosów lub noszących konkretny rodzaj fryzury. Kobiety częściej pociąga zarost na twarzy lub klatce piersiowej.

3. Buty

Damskie szpilki to bardzo popularny fetysz, a zjawisko fetyszyzmu butów na obcasie nosi nazwę altocalciphilii.

Bardzo często mężczyźni, którzy czują podniecenie na widok damskich szpilek, odczuwają pełną satysfakcję z seksu – tylko jeśli ich partnerka nie zdejmuje butów podczas zabaw w sypialni.

seksowne buty  kobieta w bieliźnie fetysz

4. Skórzane akcesoria

Skórzane akcesoria to kolejny często spotykany fetysz. Jest on tak popularny, że tego typu przedmioty można dostać w każdym sklepie z gadżetami erotycznymi. Są nawet organizowane imprezy i spotkania dla fanów skórzanych akcesoriów.

Skóra, szczególnie czarna, stała się uniwersalnym symbolem seksu i jest kojarzona z praktykami sadomasochistycznymi.

Najczęściej wykorzystywane skórzane elementy to:

5. Bielizna

Seksowna bielizna damska niemal u każdego mężczyzny wywołuje podniecenie. Delikatne koronki podkreślają zmysłowość kobiecego ciała, co sprawia, że partnerka staje się jeszcze bardziej pociągająca.

Wielu panów woli, kiedy kobieta zostawia na sobie jakąś część bielizny podczas seksu, np. biustonosz, pas do pończoch lub same pończochy.

seksowna bielizna kobieta fetysz

6. Przebranie

Zakładanie przebrania w sypialni to nie tylko powszechny fetysz, ale również świetny sposób na przełamanie rutyny. Przebrania pozwalają puścić wodze fantazji, co pomaga zarówno kobietom, jak i mężczyznom w pełni cieszyć się seksem.

W zależności od poziomu kreatywności, pary wykorzystujące przebrania mogą wcielać się w inne osoby lub w bardziej swobodny sposób ujawnić swoje głęboko skrywane marzenia erotyczne.

7. Podglądanie

Choć nie jest to fetysz tak powszechny, jak te wymienione powyżej, podglądanie jest dość popularną praktyką, którą stosuje wiele osób.

Podglądanie, określane często z języka angielskiego słowem voyeurism, polega na czerpaniu erotycznej przyjemności z patrzenia na inne osoby, kiedy są nagie lub uprawiają seks. Niektórzy lubią podglądać wiedząc, że obserwowana osoba nie jest tego świadoma. Inni z kolei wolą patrzeć po otrzymaniu na to przyzwolenia.

podglądanie fetysz

Ten fetysz jest również powiązany z podnieceniem w czasie oglądania filmów dla dorosłych.

8. Sadomasochizm

Poddanie się i dominacja stały się dość popularnymi fetyszami, szczególnie po sukcesie filmu 50 twarzy Greya.

Sadomasochizm obejmuje długą listę praktyk, podczas których wykorzystywane są erotyczne akcesoria, jak np.:

  • Kajdanki na kostki lub nadgarstki
  • Bicze
  • Skórzana bielizna lub ubrania
  • Obroże

Choć niektóre z powyższych fetyszy mogą zdawać się nieco dziwne, czasem warto otworzyć umysł na nowe elementy w sypialni, aby urozmaicić życie erotyczne i powalczyć z rutyną.

Jeśli coś nietypowego wywołuje u ciebie podniecenie, powiedz o tym partnerowi. Niemal każda osoba ma jakiś fetysz, ale nie każdy ma odwagę o tym porozmawiać, przez co tracą szansę na możliwość pełnego cieszenia się własnym erotyzmem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.