Usta - co mogą powiedzieć o Twojej osobowości?

Choć może nie wszystkie cechy charakterystyczne będą idealnie pasować do Twojej osobowości, prawda jest taka, że forma Twoich ust może dać nieco wskazówek na temat tego, jakim jesteś człowiekiem i jakie więzi nawiązujesz z innymi.
Usta - co mogą powiedzieć o Twojej osobowości?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Twoje usta mogą powiedzieć na Twój temat znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Chodzi nam przede wszystkim o Twoją osobowość. Jeżeli nie wiesz, co mamy na myśli, koniecznie przeczytaj ten artykuł, ponieważ z całą pewnością zadziwi Cię, że usta ludzkie przypominają nieco mapę osobowości.

Sprawdź, czy w Twoim przypadku się zgadza.

1. Duże i grube usta

Osoby o grubych, dużych ustach wykazują zazwyczaj wielki dar dbania o drugich. Jeżeli masz takie usta, całkiem prawdopodobne, że już od dzieciństwa karmiłeś bezdomne kotki, pomagałeś w schronisku albo każde znalezione zwierzę chciałeś zabrać do domu.

Duże, czerwone usta
  • Osoby takie wykazują silny instynkt opiekuńczy (w przypadku kobiet instynkt macierzyński) i odczuwają silną potrzebę chronienia i troszczenia się o otaczających ich ludzi.
  • W obliczu stresowych sytuacji ludzie o dużych ustach zazwyczaj najpierw myślą o drugich. Są zazwyczaj hojnymi i odpowiedzialnymi rodzicami.

2. Górna warga większa

Osoby, których górna warga jest większa niż dolna zazwyczaj są bardzo emocjonalne, charyzmatyczne i radosne. Często wykazują też wysokie poczucie własnej wartości oraz wyjątkową umiejętność przyciągania do siebie ludzi. Doskonale się czują będąc w centrum uwagi.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Balsam do ust – 10 alternatywnych zastosowań

3. Równe usta o przeciętnym rozmiarze

Jeżeli masz równe usta o standardowym rozmiarze, bardzo prawdopodobne, że jesteś osobą zrównoważoną i wykazujesz zdrowe podejście do życia.

Twój sposób podchodzenia do napotykanych problemów i stawiania im czoła jest bardzo rozważny i rozsądny, nieważne jak trudne wydawałyby się te komplikacje na pierwszy rzut oka.

  • Masz wyjątkową umiejętność wysłuchiwania drugich. Przyjmujesz krytykę i szanujesz wszystkie opinie.
  • Lubisz też śmiać się i żartować, najprawdopodobniej jesteś bardzo pozytywną osobą.

4. Wąskie usta

Osoby o wąskich ustach to zwykle samotnicy. Charakteryzują się samowystarczalnością i są w stanie poszukiwać rozwiązań swoich problemów w pojedynkę. Nie oznacza to jednak, że unikają ludzi. Dobrze się czują w towarzystwie przyjaciół.

  • Jeżeli masz takie usta, prawdopodobnie dobrze się dogadujesz z większością otaczających Cię ludzi i przywiązujesz wagę do czynów drugich, a nie ich słów.

5. Górna warga z wyraźnie zaznaczonym “V”

Ten rodzaj ust charakteryzuje osoby kreatywne, które są doskonałymi artystami i muzykami. Charakteryzują się też doskonałą pamięcią wzrokową.

Usta z wyraźnie zarysowanym "v"

Są to osoby towarzyskie, które zawsze szukają sposobów, żeby wyrazić to, co czują na wszystkie możliwe sposoby. Zwykle doskonale się im to udaje.

6. Górna warga z delikatnym wygięciem

Osoby o takim kształcie ust charakteryzują się wysokim poziomem empatii. Są wyrozumiałe, wrażliwe i życzliwe w stosunku do drugich. Być może bierzesz sprawy za bardzo do siebie i zawsze, gdy możesz pomagasz drugim jeżeli tylko dostrzeżesz, że jest to konieczne.

7. Spłaszczona górna warga

Jeżeli Twoja górna warga jest spłaszczona, najprawdopodobniej odpowiedzialność to Twoje drugie imię. Jesteś człowiekiem bardzo pewnym siebie. Twoi bliscy wiedzą, że mogą na Ciebie liczyć nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Bądź sobą i nie zmieniaj się dla innych

8. Małe, jędrne usta

Jeżeli Twoje usta są jędrne, ale małe, najprawdopodobniej jesteś osobą kokieteryjną, która szybko wzbudza u drugich sympatię.

Twoim priorytetem jest własna wygoda. Choć osoby takie mogą się wydawać nieco egoistyczne i skupione na sobie, w głębi duszy są one pełne współczucia, stanowią niezwykle lojalnych przyjaciół i zawsze przyjdą Ci z pomocą jeżeli tego potrzebujesz.

Nie stawiają swoich interesów ponad dobrem drugich, chociaż nie dadzą też zrobić sobie krzywdy. Dlatego też zazwyczaj rozważają za i przeciw każdej sytuacji zanim podejmą decyzję.

9. Górna warga bardzo wąska

Jeżeli Twoja górna warga jest dużo cieńsza niż dolna, oznacza to, że wykazujesz doskonałe zdolności w przewodzeniu.

Jesteś osobą o silnych przekonaniach i zarazem przekonującą. Jeżeli uważasz, że na coś zasługujesz, umiesz też nalegać. Masz w sobie dużo energii życiowej, dlatego musisz szukać sposobów na jej wykorzystanie.

Wszystko, co sobie postanawiasz, kończy się sukcesem.

Usta kobiety

Problem pojawia się, kiedy mowa o Twoich związkach, ponieważ jesteś człowiekiem wymagającym względem siebie i drugich, co nieco utrudnia sprawę.

10. Dolna warga znacznie większa niż górna

Jesteś człowiekiem niespokojnym, energicznym i nie odnajdujesz się w sztywnych grafikach oraz ustaleniach. Osoby, których usta przybierają taką formę umieją się bawić i zawsze potrzebują mieć coś, co zużywa ich energię mentalną. Może to być na przykład poznawanie nowych ludzi.

Są to zazwyczaj ludzie ciekawscy, towarzyscy i otwarci na wszystko to, co nowe. Mają bardzo otwartą postawę. Jeżeli masz takie usta, najprawdopodobniej jesteś osobą, która pociąga drugich ku nowym przygodom. Takiego przyjaciela każdy chce mieć, prawda?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Seelbach, G. A. (2013). Teorías de la personalidad. Red tercer milenio S.C.
  • Goyarrola, E., Bertocci, P. A., & otros, M. M. y. (2010). Psicología de la personalidad. Revista Española de La Opinión Pública. https://doi.org/10.2307/40180869
  • Lara, A. P., Molina, J. A. M., Antonio, J., Ordóñez, M. J. T., Ignacio, J., Armada, J. V., … Ferre, L. S. (2019). PERSONALIDAD: In Materiales docentes de gerontología y protección de los mayores. https://doi.org/10.2307/j.ctv9hvtps.6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.