Fake news, czyli fałszywe fakty o jedzeniu
Obecnie zalewa nas lawina informacji, do których możemy codziennie uzyskać dostęp dzięki Internetowi i sieciom społecznościowym. To jednak sprawia, że fake news, czyli fałszywe informacje o jedzeniu stają się coraz bardziej powszechne.
Temat związany z odżywianiem stanowi ponad połowę (54%) fałszywych wiadomości wykrytych przez lekarzy, którzy brali udział w pierwszym badaniu nad kłamstwami zdrowotnymi.
Fake news na temat jedzenia charakteryzują się tym, że przekazują zbyt dobre lub bardzo złe wiadomości. To oznacza na przykład, że korzyść przypisywana jednemu pokarmowi przewyższa korzyści zapewniane przez zdrowy sposób odżywiania. W dzisiejszym artykule demaskujemy 5 fałszywych informacji o jedzeniu, które musisz poznać!
Fałszywe informacje o jedzeniu – jak rozpoznać fake news?
Publikacja na łamach Nutrition Today sugeruje, że należy zainwestować wysiłki edukacyjne, aby pomóc konsumentom rozpoznać fałszywe naukowe informacje dotyczące żywienia.
W związku z tym postawiono sobie za cel, aby każdy stał się bardziej świadomy i unikał wierzeń w „odżywcze lekarstwa”, „cudowne produkty”, „alarmujące raporty” i tym podobne. Spójrzmy na niektóre fake news – fałszywe informacje, które zyskały dużą popularność w ostatnim czasie.
1. Przypalony chleb na grzance powoduje raka – prawda czy fake news?
Na przypalonym chlebie powstaje akrylamid. Jest to związek sklasyfikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rejestru Nowotworów jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi.
Aby jednak ta substancja się pojawiła, żywność musi zawierać cukry redukujące i aminokwasy (głównie asparaginę) oraz być przygotowana w temperaturach powyżej 120 ° C.
Ale nie ogranicza się to tylko do chleba, powstaje również w wyniku obróbki cieplnej ziemniaków, krokietów, ciastek, kawy, płatków śniadaniowych itp. Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności w 2015 roku wyraził zaniepokojenie poziomem narażenia na akryloamid w diecie.
Chociaż konieczne jest spożywanie dużych ilości akryloamidu, aby stanowił zagrożenie dla zdrowia, zaleca się zmniejszenie spożycia tego związku. Tego typu produktów nie należy przygotowywać w temperaturze powyżej 170 ° C i powinny nabrać jedynie jasnobrązowego koloru, a nie ciemnobrązowego.
2. Czy na diecie mogę pić pełne mleko?
Jeszcze kilka lat temu wskazane było wybieranie odtłuszczonych rodzajów mleka, gdy stosowano dietę odchudzającą. Miało to mianowicie na celu zmniejszenie ilości kalorii i tłuszczu bez uwzględnienia innych aspektów żywności.
Jednak obecne dowody naukowe wydają się sprzeczne z tym wzorcem, jak widzimy w tym artykule opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition.
Z kolei Europejskie Wytyczne dotyczące zarządzania otyłością u dorosłych zawierają wśród swoich zaleceń zastąpienie niskotłuszczowych produktów mlecznych pełnymi produktami mleczarskimi. To nowa strategią odżywiania w przypadku otyłości.
Przeczytaj także ten artykuł : Produkty niskowęglowodanowe, które pomogą Ci schudnąć
3. Woda z cytryną oczyszcza – bardzo popularny fake news
Ta popularna informacja na temat zdrowego sposobu odżywiania jest całkowicie fałszywa. Woda z cytryną anie nie oczyszcza, ani nie potrzebujemy, żeby to robiła. W organizmie mamy trzy organy odpowiedzialne za nasze „oczyszczanie”: wątrobę, nerki i płuca.
Cytryna jest bogata w kwas cytrynowy, przeciwutleniacz, który wpływa na obniżenie naszego pH. Właśnie dlatego mogło powstać to fałszywe przekonanie. Nie istnieje żaden produkt żywnościowy, który nas oczyszcza!
4. Czy owoce po posiłku powodują otyłość?
Zawartość kalorii w różnych rodzajach owoców jest zróżnicowane. Jednak kaloryczna wartość spożytych owoców jest zawsze taka sama, niezależnie od tego, czy jemy je przed, w trakcie, czy po głównym posiłku. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że zawartość kalorii w owocach może się różnić w zależności od pory dnia, w której się spożywa.
Natomiast istnieją dowody, które wiążą się wysokie spożycie owoców i warzyw z większą łatwością odchudzania i utrzymywania utraconej wagi. W rzeczywistości jednym z możliwych mechanizmów, dzięki którym owoce i warzywa mogą przyczyniać się do utraty wagi, jest ich potencjalny wpływ na uczucie sytości.
5. Czy jedzenie pięć razy dziennie przyspiesza metabolizm?
Pomysł ten wynika z faktu, że kiedy jesz, wydajesz energię, aby móc strawić i rozkładać jedzenie na wszystkie jego składniki. Nazywa się to termogenicznym działaniem żywności.
Okazuje się jednak, że kalorie spalane w czasie trawienia są mniej więcej proporcjonalne do objętości spożywanego jedzenia i rodzaju makroskładników. Przypuśćmy, że spożywamy w diecie 2000 kcal dziennie. Nie ma znaczenia, czy rozdzielimy ją na 3 posiłki czy na 5, ponieważ efekt termogeniczny będzie taki sam.
W The Journal of Nutrition zostało opublikowane badanie, w którym autorzy doszli do ciekawego wniosku. Otóż nie ma solidnych dowodów naukowych na to, że zwiększenie częstotliwości posiłków ma pozytywny wpływ na utratę masy ciała.
Z pewnością zainteresuje Cię również ten temat: Ile posiłków dziennie należy jeść, aby schudnąć?
Ostatni komentarz na temat fake news
Podobnie jak te wymienione powyżej, istnieje wiele fake news związanych z jedzeniem. Dlatego najbardziej zalecane byłoby rozwianie wszystkich wątpliwości przy pomocy specjalistów od żywienia. Dzięki temu unikniemy popadania w fałszywe przekonania, które mogą nawet narazić nasze zdrowie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- EFSA Panel on Contaminants in the Food Chain (CONTAM). “Scientific opinion on acrylamide in food.” EFSA Journal 13.6 (2015): 4104.
- Rautiainen, Susanne, et al. “Dairy consumption in association with weight change and risk of becoming overweight or obese in middle-aged and older women: a prospective cohort study.” The American journal of clinical nutrition 103.4 (2016): 979-988.
- Guyenet SJ., Impact of whole, fresh fruit consumption on energy intake and adiposity: a systematic review. Front Nutr, 2019.
- Leidy HJ., Campbell WW., The effect of eating frequency on appetite control and food intake: brief synopsis of controlled feeding studies. The Journal of Nutrition, 2011.