Dystans społeczny: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Dystans społeczny to termin, który polega nie tylko na zachowaniu bezpiecznej odległości między ludźmi, ale także obejmuje środki takie jak zamknięcie miejsc rozrywki publicznej. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego dzisiejszego artykułu.
Dystans społeczny: wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Obecnie mamy do czynienia z bardzo skomplikowaną globalną sytuacją z powodu pandemii koronawirusa. Z tego powodu większość krajów wdrożyła środki powstrzymujące i zapobiegające rozprzestrzeniania się choroby, takie jak dystans społeczny.

Okres izolacji, w którym wielu z nas musi pozostać w naszych domach, ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Nowy koronawirus SARS-CoV-2, który pojawił się w grudniu 2019 r., jest niezwykle zaraźliwy.

Jednak dystans społeczny nie jest rozwiązaniem unikalnym dla tego konkretnego drobnoustroju. Może być stosowany do powstrzymania rozprzestrzeniania się w zasadzie każdej innej choroby zakaźnej z jednej osoby na drugą.
Dystans społeczny to termin, który polega nie tylko na zachowaniu bezpiecznej odległości między ludźmi, ale także obejmuje środki takie jak zamknięcie miejsc rozrywki publicznej. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci nieco bliżej, co ten termin dokładnie oznacza. Zapraszamy do lektury!

Co to w ogóle jest dystans społeczny?

W miarę postępu rozprzestrzeniania się koronawirusa prawie każdy kraj prosi swoich obywateli o ograniczenie wychodzenia z domu lub zaprzestanie bliskiego kontaktu z innymi. To podstawowe zachowanie, na jakim opiera się dystans społeczny.

Innymi słowy, dystans społeczny polega na tworzeniu przestrzeni między ludźmi. Utrzymanie bezpiecznej odległości i ograniczenie kontaktu zmniejszy liczbę osób cierpiących na tę samą chorobę.

W przypadku koronawirusa wiemy dobrze o tym, że rozprzestrzenia się on przez krople aerozolu oddechowego. Kropelki te zostają wydalone z organizmu, gdy zarażona osoba kaszle, kicha, a nawet mówi. Dlatego jeśli ktoś jest w pobliżu, może zostać przez takiego kogoś zainfekowany.

Odosobnienie

Na początku pandemii eksperci zaczęli zalecać zachowanie bezpiecznej odległości 1–2 metrów między nami a innymi osobami. Teoretycznie jest to zalecana odległość, aby kropelki aerozolu oddechowego nie mogły dotrzeć do innych osób.

Celem dystansu społecznego jest po prostu zmniejszenie liczby infekcji tak, aby instytucje opieki zdrowotnej mogły skuteczniej reagować na istniejące już przypadki zakażeń.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Obecnie dostępne metody leczenia infekcji koronawirusem

Jak możemy zachować dystans społeczny?

Omówiliśmy już zalecaną bezpieczną odległość między ludźmi. Jednak dystans społeczny obejmuje wiele innych środków. Po pierwsze, należy unikać dużych zgromadzeń ludzi.

W tym celu pierwszą rzeczą do zrobienia jest zazwyczaj zamknięcie miejsc rozrywki publicznej, takich jak restauracje, stadiony lub teatry. Ale to jeszcze nie wszystko. Obiekty takie jak szkoły, uniwersytety i inne placówki edukacyjne również zostały zamknięte.

Ponadto, aby dystans społeczny mógł okazać się skuteczny, kontakt między ludźmi musi być ograniczony do jedynie podstawowych potrzeb. Właśnie dlatego większość firm jest zamknięta, a ludzie wykonują pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Innym podstawowym środkiem pozwalającym na dystans społeczny jest unikanie korzystania z transportu publicznego lub jeżdżenia samochodem z innymi osobami. Podobnie rządy zalecają, abyśmy chodzili do sklepów i supermarketów tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Celem dystansu społecznego jest to, aby zarażona osoba nie nawiązała kontaktu z innymi ludźmi. Jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w przypadku infekcji takich jak koronawirus SARS-CoV-2, przy których wiele osób może zupełnie bezobjawowo przechodzić chorobę COVID-19.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Choroba koronawirusowa (COVID-19) i jej najważniejsze symptomy

Jakie inne środki można podjąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa?

Oprócz ścisłego stosowania dystansu społecznego należy wziąć pod uwagę inne środki zapobiegawcze, takie jak właściwe mycie rąk.

Ponadto dystans społeczny to nie wszystko. Istnieją bowiem także inne środki zapobiegawcze, które pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Najważniejszym z nich jest prawidłowe mycie rąk.

Aby to zrobić, wystarczy mydło i woda, chociaż możesz również użyć środka dezynfekującego. Musisz także unikać dotykania twarzy dłońmi. Podczas kichania lub kaszlu musisz pamiętać o zakrywaniu ust lub nosa chusteczką.

Mycie rąk

Oczywiście wszelkie objawy budzące niepokój (takie jak kaszel lub gorączka) należy zgłaszać lekarzowi. Wiele osób zaleca zawsze noszenie masek podczas wychodzenia z domu, z dowolnego powodu. Jednak ich skuteczność nie jest jeszcze w pełni znana.

Nie możemy też zapominać o tym, że środki takie jak dystans społeczny są naprawdę konieczne, aby poprawić ogólną sytuację. Dlatego musimy postępować zgodnie ze wszystkimi zaleceniami ekspertów. W ten sposób liczba zainfekowanych osób zostanie znacznie zredukowana.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.