Dreszcze bez gorączki: objawy, przyczyny i leczenie

Czy masz epizody dreszczy bez gorączki? Powiemy Ci, co może się za nimi kryć i co możesz z tym zrobić.
Dreszcze bez gorączki: objawy, przyczyny i leczenie
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Zazwyczaj dreszcze kojarzą nam się z procesami zakaźnymi (wirusy i bakterie). Z tego powodu większości epizodów towarzyszy gorączka. W rzeczywistości wiążą się z mechanizmem rozgrzewania się ciała, ponieważ „wibracja” mięśni zwiększa temperaturę wewnętrzną. Mając to na uwadze, co oznaczają dreszcze bez gorączki?

Z pewnością tego typu reakcje mogą zaskoczyć wiele osób, zwłaszcza przyzwyczajonych do ich doświadczania w połączeniu z gorączką. Chociaż tego typu przypadki są na ogół łagodne, należy zdawać sobie sprawę z innych objawów, ponieważ mogą wskazywać na stan chorobowy. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o dreszcze bez gorączki.

Dreszcze bez gorączki i ich objawy

Eksperci określają dreszcze jako formę „wrażliwości w postrzeganiu zimna, której towarzyszą mimowolne drgawki”. Doświadczenie może trwać od kilku minut do kilku godzin, a w niektórych przypadkach trwać nawet kilka dni (objawiając się w tym czasie różnymi epizodami). Dreszcze bez gorączki dają następujące objawy:

  • Zwiększona percepcja zimna niezależnie od temperatury otoczenia
  • Gęsia skórka
  • Mimowolne drżenie mięśni
  • Osłabienie lub zmęczenie
  • Dygotanie zębami (w wyniku drżenia mięśni)
  • Zimne poty
  • Zawroty głowy
  • Mdłości
  • Złe samopoczucie
  • Senność lub letarg

Chociaż możesz mieć te objawy, dreszcze bez gorączki zwykle rozwijają się niezależnie od nich. Zimne poty są bardzo częstym objawem, więc mogą dodatkowo nasilać dolegliwości, tworząc w ten sposób efekt kuli śnieżnej (zimny pot sprawi, że będziesz drżał jeszcze bardziej).

Możesz być również zainteresowany: Związek między temperaturą ciała a gorączką

Większość z tych stanów jest łagodna, więc objawy, o ile się pojawią, będą miały łagodne lub umiarkowane nasilenie. W ciężkich przypadkach może wystąpić omdlenie, zaburzenia świadomości, niebieskawe zabarwienie skóry i ust (sinica) oraz duszność. Wszystko zależy od podstawowego stanu, który powoduje dreszcze.

Co powoduje dreszcze bez gorączki

Teoretycznie istnieje mnóstwo stanów, które mogą powodować dreszcze bez gorączki. W praktyce niektóre przyczyny są bardziej powszechne niż inne. Ponieważ nie jest możliwe omówienie wszystkich powodów, które mogą wywoływać epizody tego typu, przedstawimy niektóre z najczęstszych.

1. Ekspozycja na zimno

dreszcze bez gorączki
Prosty fakt wystawienia na działanie niskich temperatur może powodować mimowolne dreszcze. Jest to wewnętrzny mechanizm regulacji temperatury.

Najczęstszym wyjaśnieniem tego typu dreszczy jest narażenie na spadek temperatury otoczenia. Jeśli kilka godzin przebywałeś w basenie, na plaży, w otwartym miejscu narażonym na wiatr i śnieg (i tak dalej), twoje ciało zacznie się trząść, żeby się ogrzać.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ból po prawej stronie klatki piersiowej: co może go powodować?

Możesz tego również doświadczyć nosząc mokre ubrania, narażając się na deszcz lub stąpając po bardzo zimnej lub mokrej powierzchni bez butów. Drżenie to naturalny i automatyczny mechanizm generowania tarcia wewnętrznego. Poprzez tworzenie tarcia powstaje ciepło, tak jak ma to miejsce podczas pocierania dłoni.

2. Reakcja organizmu na przedłużone czynności

Dreszcze bez gorączki mogą być również efektem ubocznym dłuższych zajęć. Jazda na rowerze lub bieganie może wywoływać drżenie, gdy ciało jest zmuszane do granic możliwości lub gdy odbywa się to w deszczowe dni lub w niskich temperaturach.

Aktywność fizyczna zmienia temperaturę ciała. Zwykle wzrasta, więc organizm zaczyna wytwarzać pot, aby ją regulować. Kiedy skończysz trening intensywnej aktywności trwający jedną lub kilka godzin, temperatura może drastycznie spaść, co spowoduje, że organizm wytworzy dreszcze, aby osiągnąć idealną ciepłotę ciała.

Innym możliwym wyjaśnieniem jest wyczerpanie zapasów glikogenu. Glikogen jest jednym z paliw energetycznych, więc kiedy się wyczerpie, pojawiają się objawy, takie jak skurcze mięśni, zawroty głowy, zmęczenie, nudności i oczywiście dreszcze bez gorączki.

3. Efekt uboczny działania leków

Każdy przyjmowany lek ma potencjalny margines rozwoju skutków ubocznych. W większości przypadków te działania niepożądane nie występują, a jeśli tak, często są zbyt łagodne, aby można je było zauważyć. Tymczasowe lub stałe przyjmowanie leków, zarówno regulowanych, jak i nieregulowanych (ziołowych i innych suplementów), może spowodować wystąpienie działań niepożądanych.

W takim przypadku najlepiej jest zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby ocenić, czy dreszcze należą do wymienionych skutków ubocznych. Warto również skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza gdy musisz przyjmować leki przez miesiące lub lata. Wspólnie możecie poszukać alternatywnych metod leczenia schorzenia, które wymaga tego konkretnego leku.

4. Niedoczynność tarczycy

Osoba cierpi na niedoczynność tarczycy, gdy ten narząd nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, aby zaspokoić zapotrzebowanie metaboliczne organizmu. Klasycznym objawem jest zwiększona wrażliwość na zimno, które można pomylić z dreszczami. Klasyczne oznaki towarzyszące temu schorzeniu są następujące:

  • Niewyjaśniony przyrost masy ciała
  • Zaparcia
  • Sucha skóra
  • Obrzęk twarzy
  • Problemy z pamięcią
  • Zmiany nastroju (z przewagą emocji, takich jak smutek)
  • Sztywność lub obrzęk stawów.
  • Powolne rytmy serca.

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem bardzo łatwym do zdiagnozowania, a także uleczalnym. Jeśli objawy te występują w połączeniu z wrażliwością na zimno, nie wahaj się skonsultować się ze specjalistą, aby potwierdzić albo wykluczyć ten stan.

5. Hipoglikemia

dreszcze bez gorączki
Niski poziom glukozy we krwi może być bardzo niebezpieczny. Jest to szczególnie powszechny stan u diabetyków.

Hipoglikemia to obniżenie poziomu glukozy we krwi poniżej normy. Oprócz dreszczy u osób z hipoglikemią pojawiają się drżenie mięśni, pocenie się, niewyraźne widzenie, dezorientacja i zawroty głowy. Mogą również doświadczać nieregularnego bicia serca, osłabienia, drażliwości i dezorientacji.

Epizody hipoglikemii występują znacznie częściej u osób z cukrzycą. Zwykle pojawiają się jako efekt uboczny leków. Jeśli jednak masz epizod hipoglikemii i nie masz diagnozy cukrzycy, najlepiej natychmiast skontaktować się z lekarzem.

6. Inne przyczyny dreszczy bez gorączki

Niedożywienie może również generować ten objaw kliniczny. Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje równowagi składników odżywczych, którą jednak łatwo utracić. Deficyt żywieniowy prezentowany w epizodach niedożywienia będzie więc generował nieodpowiednie funkcjonowanie organizmu. W konsekwencji mogą pojawić się problemy z regulacją temperatury, a wraz z nimi dreszcze.

Inne możliwe wyjaśnienia to reakcje alergiczne, przeziębienie i anemia. Nagły spadek ciśnienia krwi może również powodować dreszcze bez gorączki.

Najczęstsze wyjaśnienia to zazwyczaj łagodne stany, zwłaszcza gdy nie wystąpiły u Ciebie poważne objawy lub inne oznaki. Zdaniem ekspertów, za dreszczami mogą się kryć również intensywne zmiany emocjonalne. Na przykład te, których doświadczasz, słuchając muzyki, odczuwając niepokój lub będąc w stresującej sytuacji.

Jak leczyć dreszcze bez gorączki?

Leczenie tego stanu zależy od tego, co wywołuje epizody. Jeśli wiążą się z temperaturą otoczenia lub nadmiernym uprawianiem sportem, możesz się ogrzać, aż objawy ustąpią. Pomoże to ciału przywrócić średnią temperaturę bez uciekania się do tego mechanizmu.

Jeśli podejrzewasz, że źródłem jest określony rodzaj leku, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Zwykle znajdzie alternatywny lek, który pozwoli ci wyleczyć podstawowy stan bez konieczności doświadczania tych irytujących epizodów.

We wszystkich innych przypadkach należy zwrócić się o pomoc medyczną, aby wykluczyć jakikolwiek rodzaj schorzenia. Brak gorączki, nie oznacza, że dreszcze oznaczają łagodny proces, więc nie wahaj się jak najszybciej udać się do specjalisty. Powinieneś to zrobić, zwłaszcza jeśli objawy się powtarzają i nie możesz ich wyjaśnić żadnymi przyczynami, które tutaj omówiliśmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harrison, L., & Loui, P. Thrills, chills, frissons, and skin orgasms: toward an integrative model of transcendent psychophysiological experiences in music. Frontiers in Psychology. 2014; 5: 790.
  • Van Dissel, J. T., Schijf, V., Vogtländer, N., Hoogendoorn, M., & van’t Wout, J. Implications of chills. The Lancet. 1998; 352(9125): 374.
  • Tansey EA, Johnson CD. Recent advances in thermoregulation. Adv Physiol Educ. 2015 Sep;39(3):139-48.
  • Cheshire WP Jr. Thermoregulatory disorders and illness related to heat and cold stress. Auton Neurosci. 2016 Apr;196:91-104.
  • Jain A, Gray M, Slisz S, Haymore J, Badjatia N, Kulstad E. Shivering Treatments for Targeted Temperature Management: A Review. J Neurosci Nurs. 2018 Apr;50(2):63-67.
  • de Boer HD, Detriche O, Forget P. Opioid-related side effects: Postoperative ileus, urinary retention, nausea and vomiting, and shivering. A review of the literature. Best Pract Res Clin Anaesthesiol. 2017 Dec;31(4):499-504.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.