Ból po prawej stronie klatki piersiowej - możliwe przyczyny

Ból w klatce piersiowej ma wiele różnych przyczyn. W tym artykule omówimy główne przyczyny bólu po prawej stronie klatki piersiowej.
Ból po prawej stronie klatki piersiowej - możliwe przyczyny
Maryel Alvarado Nieto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maryel Alvarado Nieto.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Ból po prawej stronie klatki piersiowej jest częstym objawem, który zwykle martwi każdego, kto na niego cierpi. Chociaż może to być spowodowane wieloma różnymi warunkami, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jego cechy, a także lokalizację. Dzięki tym informacjom można mieć wstępne podejrzenie diagnostyczne. W tym artykule skupimy się na niektórych przyczynach bólu po prawej stronie klatki piersiowej.

Ból po prawej stronie klatki piersiowej może mieć różne pochodzenie. Dlatego w tych przypadkach bardzo ważna jest terminowa ocena medyczna, ponieważ objawu nie należy lekceważyć. Ważne jest, aby zapytać o inne objawy kliniczne towarzyszące bólowi. Podobnie konieczne jest uspokojenie pacjenta, aby uniknąć przeoczeń, a tym samym ułatwić zrozumienie jego stanu.

Ból po prawej stronie klatki piersiowej

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstsze przyczyny bólu prawej klatki piersiowej są związane ze strukturami tworzącymi ścianę klatki piersiowej. Chociaż są to zwykle jednostki kliniczne, które nie są poważne, zawsze należy je dokładnie ocenić.

Konieczne jest wykluczenie cięższego pochodzenia. Historia urazów, nagłych ruchów, kaszlu lub intensywnych ćwiczeń fizycznych jest zwykle przyczyną bólu przypisywanego ścianie klatki piersiowej.

Zapalenie nerwu międzyżebrowego

Podrażnienie włókien nerwowych, które towarzyszą żebrom, nazywa się zapaleniem nerwu międzyżebrowego. Jest to obraz kliniczny z wieloma przyczynami: traumatycznymi (urazowymi), zakaźnymi, a nawet przez ucisk nerwu w pewnym momencie na jego drodze.

Ból w klatce piersiowej wywołany zapaleniem nerwu międzyżebrowego nasila się przy głębokim oddychaniu, nagłych ruchach i kaszlu. Kiedy dotknięty nerw znajduje się po prawej stronie, ból obejmuje ten obszar klatki piersiowej.

Ważne jest, aby pamiętać, że ból zwykle nie wykracza poza przestrzeń międzyżebrową odpowiadającą wrażliwości tego nerwu. Ponadto w badaniu fizykalnym charakterystyczne jest, że palpacja jest bolesna, gdy naciska się na niektóre punkty tej przestrzeni międzyżebrowej. Uważa się, że do postawienia diagnozy wystarczy akupresura.

Ból po prawej stronie klatki piersiowej
Ściana klatki piersiowej jest bardziej podatna na ból i stany zapalne u osób z nadwagą lub otyłością.

Żebrowo-chrzęstne: gdy stawy powodują ból po prawej stronie klatki piersiowej

Innym stanem wywołującym ból jest zapalenie chrząstek żebrowych. Obejmuje to jedno lub więcej stawów między żebrami a chrząstką, która łączy je z mostkiem.

Ból zwykle pojawia się stopniowo i zwykle znajduje się w drugim i trzecim połączeniu żebrowo-chrzęstnym, ale może obejmować inne lokalizacje. Ponadto często promieniuje do barku i kończyny po tej samej stronie. Zespół Tietze jest jedną z postaci tego schorzenia.

Złamanie żeber i inne przyczyny bólu kości

Jedną z przyczyn bólu po prawej stronie klatki piersiowej, która szczególnie dotyka osoby starsze, jest złamanie żeber. W takich przypadkach jest to zwykle wtórny objaw osteopenii, ale może też być objawem przerzutów do kości. Jednak u młodych osób należy podejrzewać niedawny uraz klatki piersiowej. Ważne jest, aby szczegółowo ocenić funkcję oddechową osoby, ponieważ może to być zagrożone.

Inne stany klatki piersiowej

Istnieją inne schorzenia ściany klatki piersiowej, które mogą wywoływać ból. Jednym z nich jest przykurcz mięśni, zwykle spowodowany intensywnym wysiłkiem fizycznym, chociaż mogą go również powodować nagłe ruchy i urazy.

Z drugiej strony niektóre choroby zakaźne, takie jak półpasiec, wpływają na dermatom w okolicy klatki piersiowej i powodują ból po prawej stronie klatki piersiowej. W tym stanie pojawiają się pęcherzyki, które naciskają ścieżkę odpowiedniego nerwu.

Procesy układu oddechowego powodujące ból

W tej części omówimy niektóre stany opłucnej, które mogą powodować ból po prawej stronie klatki piersiowej. Opłucna jest strukturą utworzoną przez dwie warstwy: trzewną i ciemieniową. To w tym ostatnim znajduje się unerwienie niezbędne do przenoszenia bólu.

Prawostronne zapalenie płuc

Infekcja tkanki płucnej to zapalenie płuc, które jest poważną jednostką wymagającą natychmiastowej oceny lekarskiej. Objawy obejmują:

 • Kaszel
 • Gorączka
 • Ogólne złe samopoczucie
 • Niewydolność oddechowa

Jeśli proces zakaźny znajduje się w prawym płucu, ból może pojawić się po tej stronie klatki piersiowej. Dokładne badanie fizykalne i testy uzupełniające są niezbędne w celu ustalenia skutecznego i terminowego leczenia.

Prawa odma opłucnowa

Obecność powietrza między warstwami opłucnej nazywana jest odmą opłucnową. Chociaż uraz może go spowodować, inne możliwe przyczyny obejmują pewne procedury medyczne, a nawet spontaniczne pęknięcie delikatnego obszaru opłucnej. Odma opłucnowa wiąże się z nagłym bólem po stronie dotkniętej chorobą i dusznością. Leczenie zależy od ciężkości obrazu klinicznego.

RTG klatki piersiowej
Promienie rentgenowskie są powszechnymi metodami uzupełniającymi stosowanymi do diagnozowania bólu w klatce piersiowej.

Procesy nowotworowe jako przyczyny prawostronnego bólu w klatce piersiowej

Nowotwory zlokalizowane w prawym płucu są kolejną przyczyną bólu w klatce piersiowej po prawej stronie. Jednak, gdy te stany są zlokalizowane w tkance płucnej, zwykle są bezobjawowe w początkowych stadiach, ponieważ nie obejmują opłucnej ciemieniowej.

W takich przypadkach ważne jest, aby zapytać o utratę wagi, używanie tytoniu i chroniczne narażenie na dym z azbestu i biomasy. Oprócz bólu często występuje kaszel i duszność.

Inne przyczyny bólu opłucnowego

Zapalenie opłucnej, zwane również zapaleniem opłucnej lub zapaleniem opłucnej, jest kolejnym możliwym źródłem prawostronnego bólu w klatce piersiowej. Zwykle nasila się kaszlem i głębokim oddychaniem. Podobnie procesy zakaźne enterowirusów, takie jak Coxsackie z grupy B, mogą wywołać pleurodynię epidemiczną, stanowiącą zespół Bornholm.

Zobacz też: Jaki jest związek picia kawy z zawałem serca

Ból pochodzenia sercowo-naczyniowego

Chociaż ból w klatce piersiowej prawostronnej zwykle nie jest związany z procesami niedokrwiennymi serca, takimi jak zawał mięśnia sercowego, lokalizacja bólu nie wyklucza go. Możliwe też, że może to być spowodowane równie ważnymi strukturami naczyniowymi innych narządów.

Tak więc fakt, że ból znajduje się po „niewłaściwej stronie” ciała na atak serca, nie powinien wystarczyć, aby uznać, że jest to stan nieszkodliwy. Przyczyny sercowo-naczyniowe prawostronnego bólu w klatce piersiowej obejmują:

 • Zapalenie osierdzia
 • Zawał płuca
 • Choroba wieńcowa
 • Choroba zakrzepowo-zatorowa płuc
 • Preparowanie tętniaka aorty

Inne przyczyny prawostronnego bólu w klatce piersiowej

Istnieją inne przyczyny, które nie są związane z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego lub ściany klatki piersiowej, które również powodują ból w tym regionie. Należą do nich niektóre zaburzenia przewodu pokarmowego, zwłaszcza choroby przełyku, a także zaburzenia wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Możliwe też, że ból po prawej stronie klatki piersiowej może mieć podłoże psychogenne. Należy również wziąć pod uwagę przyczyny lękowe i psychosomatyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jinich, H.; Lifshitz, A.; García, J.; Ramiro, M.; Síntomas y Signos Cardinales de las Enfermedades; Sexta Edición; Editorial El Manual Moderno S.A. de C.V.; 2013.
 • Domarus, A.; Farreras, P.; Rozman, C.; Cardelach, F.; Nicolás, J; Cervera, R.; Farreras Rozman. Medicina Interna; 19na Edición; Elsevier; 2020.
 • Crespo, D.; Pérez, F.; Zambrano, M.; Dolor Torácico; Revista Pediatría de Atención Primaria; 12 (45): 95 – 107; 2010.
 • Fajardo, M.; Pérez, R.; Samper, J.; Pérez, F. López, I.; Dolor Torácico Agudo; Revista de la Sociedad Española de Medicina General; 58: 607 – 622; 2003.
 • Carriquiry, G.; Trostchansky, J.; Manejo Actualizado de las Fracturas Costales;
 • Huang, W.; Shen, G.; Tseng, C.; Persistent Right-Sided Chest Pain; Electronic Clinical Challenges and Images in GI; 139 (Issue 4): E8 – E9; 2010.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.