Domowe sposoby na odciski

Stopy stanowią część naszego ciała najbardziej narażoną na obrzęki. Aby chronić wrażliwe tkanki przed otarciami i uciskiem, formują odciski.
Domowe sposoby na odciski
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stopy mają niezwykle wyszukaną konstrukcję. Ludzka noga przypomina cudowną budowlę, zaprojektowaną z myślą o tym, by mogła ona dużo na siebie ubrać i by była zdolna funkcjonować pomimo wielu usterek. Jest to niesamowicie przydatne, gdyż nasze stopy są najbardziej eksploatowaną częścią ciała, która poddawana jest wielu nadużyciom. Pomimo genialnej konstrukcji, stopy czasem nie są w stanie poradzić sobie z ogromnym naciskiem, jaki jest na nie nakładany.

Większość dorosłych ludzi cierpi z powodu różnych problemów związanych ze stopami. Najpowszechniejsze z nich to modzele i odciski, czyli stwardniałe fragmenty skóry, które chronią delikatną tkankę skóry przed powtarzającym się naciskiem i tarciem. W poniższym artykule, przedstawiamy kilka domowych sposobów, które pomogą zwalczyć uciążliwe odciski i modzele powstałe na twojej stopie.

Domowe środki na odciski, które znajdziesz w każdej szafce kuchennej

Soda oczyszczona

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się wszelkich odcisków i modzeli jest moczenie wody w ciepłej wodzie. Zabieg ten, zmiękcza martwe komórki skóry i pomaga wyleczyć twoje stopy. Do miski lub wanny z ciepłą wodą dodaj trzy łyżki stołowe sody oczyszczonej. Następnie, zamocz w niej nogi i pozostaw na jakiś czas. Możesz także pomasować odciski pastą sporządzoną z sody i wody zmieszanej w proporcjach 3:1.

Herbatka z rumianku

2#:odciski.jpg

Zamocz nogi w kąpieli z dodatkiem rozcieńczonego rumianku. Ukoi ona twoje stopy i tymczasowo zmieni pH skóry, po to, by osuszyć nasze spocone stopy. Herbata zabarwi twoje nogi, ale nie martw się, kolor łatwo schodzi. Wystarczy natrzeć nogi wodą z dodatkiem mydła.

Skrobia kukurydziana

Posyp stopy odrobiną mąki kukurydzianej (szczególnie obszar między palcami), aby osuszyć skórę i zabezpieczyć ją przed gniciem. Wilgoć powoduje, że odciski i modzele pojawiające się na twoich stopach są dużo większe i poważniejsze. Może też stać się łatwą pożywką dla grzybów.

Ocet

Namocz wacik w occie i umieść go na odcisku lub stwardnieniu. Zabezpiecz plastrem. Pozostaw na noc. Po przebudzeniu, zdrap powierzchnię skóry pumeksem.

Domowe środki lecznicze z twojej szuflady

Pumeks

Proszek kamienny lub pumeks są używane zarówno do szorowania garnków, jak i czyszczenia stóp. Po zastosowaniu gorącej (przynajmniej 20-minutowej) kąpieli wodnej na twoje stopy, zastosuj pumeks na miejsce występowania odcisku lub modzeli.

Domowe środki wprost z twojej zamrażarki

Lód

Poważne odciski mogą być bardzo bolesne. Jeśli masz takie na swojej stopie, połóż na nie woreczek z lodem. Taki zabieg sprawi, że opuchlizna zniknie, a ból nie będzie już tak dokuczliwy jak wcześniej.

Domowe środki wprost z twojej lodówki

Lemoniada

3#:odciski.jpg

Zrób pastę, mieszając ze sobą jedną łyżkę stołową lemoniady i pięć lub sześć pokruszonych aspiryn. Gotową pastę nanieś na odcisk i zawiń nogę w plastikowy worek. Pozostaw nogę w worku przez kilka minut. Kwasowość pasty złagodzi odcisk. Następnie, zdejmij worek i zdrap górny naskórek za pomocą pumeksu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Murphy GA. Lesser toe abnormalities. In: Azar FM, Beaty JH, Canale ST, eds. Campbell’s Operative Orthopaedics. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 83.
  • Morales, E., Garibay, A. R., & de Sousa, I. C. V. D. (2012). Hiperqueratosis epidermolítica. Dermatologia Revista Mexicana. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2015.01.020
  • Aschner, J. L., & Poland, R. L. (2008). Sodium Bicarbonate: Basically Useless Therapy. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2007-2400

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.