Jak usunąć modzele ze stóp?

Marzec 28, 2015

Modzele, zwane też odciskami, pojawiają się na stopach bardzo często i występują u większości osób, najczęstszą przyczyną ich występowania jest używanie nieodpowiedniego obuwia, które powoduje stałe otarcie danego miejsca na stopie. Miejscami gdzie modzele występują najczęściej są: palce, pięta i strona podeszwowa stopy.Modzele w rzeczywistości pojawiają się aby chronić skórę przed uszkodzeniami, dlatego występują one w miejscach gdzie skóra narażona jest na największe otarcia.

Jeżeli nie usuniemy odcisków, mogą one powodować ból, krwawienie, a nawet doprowadzić do infekcji. U osób cierpiących na cukrzycę pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna ponieważ, podrażnienie odcisku może wywołać bardzo niebezpieczne infekcje.

Trzeba pamiętać, że u cukrzyków występuje zaburzenie krążenia krwi, co bardzo wydłuża proces gojenia się ran, dlatego jest to grupa osób bardziej podatna na infekcje. Jeżeli więc znajdujemy się w grupie osób cierpiących na cukrzycę, nie wolno nam przeoczyć żadnego zgrubienia, które pojawia się na naszych stopach.

Oprócz problemów z krążeniem krwi, cukrzycy cierpią również na utratę wrażliwości dlatego też, muszą troszczyć się o kontrolowanie swojego ciała i wyszukiwanie ewentualnych podrażnień lub uszkodzeń skóry.

W dalszej części przedstawimy kilka wskazówek na to, jak zapobiec lub zminimalizować występowanie odcisków na stopach, a także podzielimy się informacjami o naturalnych środkach, które pomogą je usunąć.

Wskazówki

  • Starajmy się nie zakładać butów niewygodnych lub na wysokim obcasie kiedy wiemy, że spędzimy w nich dużo czasu lub tym bardziej kiedy będziemy musieli pokonać w nich duży dystans.
  • Zawsze miejmy pod ręką wygodne buty, które możemy ubrać w razie nieoczekiwanych i długich dystansów do przebycia.
  • Nawilżajmy nasze stopy, nie zapominajmy o tej części ciała, która codziennie narażona jest na cierpienie i dajmy jej wymaganą opiekę. Co tydzień lub dwa moczmy stopy w ciepłej wodzie i używając pumeksu wygładźmy modzele.
  • Nie zaleca się używania narzędzi do wycinania modzeli ponieważ, miejsce pod odciskiem jest bardzo delikatne i możemy je w ten sposób podrażnić, jeżeli to zrobimy i przetniemy skórę pod odciskiem, możemy doprowadzić do infekcji, która tylko pogłębi nasz ból i uczucie dyskomfortu. Jeżeli odciski są bardzo widoczne i uciążliwe, najlepszym wyjściem jest udanie się do podologa, który usunie je bez zagrożenia dla naszego zdrowia.
  • Kremy stosowane do nawilżania stóp powinny być przeznaczone głównie do tej części ciała, dostępność kremów na rynku jest bardzo szeroka, tak jak wybór pod względem marek i cen . Kremy przeznaczone do nawilżania ciała mogą sobie nie poradzić z wymaganiami skóry stóp.
  • Unikajmy używania rajstop z grubymi szwami, które zwiększają tarcie w poszczególnych miejscach, lepiej używać tych, które są gładkie i najlepiej bawełniane. Dzięki nim unikniemy pocenia się stóp i ewentualnej grzybicy.
  • Nie postępujmy tak jak większość osób, która w zimie zapomina o dbaniu o stopy i przypomina sobie o tym w lecie, kiedy ma je pokazać innym. Stopy potrzebują opieki przez cały rok.
  • Przydatne mogą też się okazać wkładki do butów, które chronią przed otarciami w najbardziej narażonych częściach stopy.

Domowe sposoby na modzele

Sposób 1

1#:kąpiel-dla-stóp.jpg

Najpierw moczymy nasze nogi przez 10 minut w ciepłej wodzie, po czym wyjmujemy je i nakładamy na odciski pastę przygotowaną z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i odrobiny wody, po nałożeniu wykonujemy delikatny masaż i pocieramy te miejsca pumeksem.

Sposób 2

Przygotowujemy napar z czterech łyżeczek rumianku i litra wody, po czym moczymy w nim nasze stopy. Rumianek pomoże złagodzić dyskomfort i zmiękczyć stwardniałą skórę.

Sposób 3

3#:Cytryna.jpg

Wycięty kawałek cytryny umieszczamy w miejscu gdzie występuje odcisk, owijamy stopę aby cytryna szczelnie przylegała i zostawiamy ją na całą noc.

WIĘCEJ DLA CIEBIE