Jak usunąć modzele ze stóp domowymi sposobami

Jak usunąć modzele ze stóp domowymi sposobami
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Modzele, nazywane też odciskami, bardzo często pojawiają się na stopach i są znane większości osób. Najczęstszą przyczyną ich występowania jest używanie nieodpowiedniego obuwia, które stale ociera pewne miejsca na stopie. Modzele najczęściej występują  na palcach, piętach i na podeszwie. Ich obecność powoduje dyskomfort, dlatego warto wiedzieć, jak usunąć modzele.

W rzeczywistości modzele pojawiają się, aby chronić skórę przed uszkodzeniami. To właśnie dlatego występują w miejscach, gdzie skóra narażona jest na największe otarcia. Jednak powinniśmy wiedzieć, jak usunąć modzele, nie tylko, by uwolnić się od dyskomfortu, ale także by dbać o nasze zdrowie.

Jeżeli nie usuniemy odcisków, mogą one powodować ból, krwawienie, a nawet doprowadzić do infekcji. U osób cierpiących na cukrzycę pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna ponieważ, podrażnienie odcisku może wywołać bardzo niebezpieczne infekcje.

Trzeba pamiętać, że u cukrzyków występuje zaburzenie krążenia krwi, co bardzo wydłuża proces gojenia się ran. Z tego powodu jest to grupa osób bardziej podatnych na infekcje. Jeżeli więc znajdujemy się w grupie osób cierpiących na cukrzycę, nie wolno nam przeoczyć żadnego zgrubienia, które pojawia się na naszych stopach.

Oprócz problemów z krążeniem krwi, cukrzycy cierpią również na utratę wrażliwości dlatego też, muszą troszczyć się o kontrolowanie swojego ciała i wyszukiwanie ewentualnych podrażnień lub uszkodzeń skóry.

W dalszej części artykułu przedstawimy kilka wskazówek, jak zapobiec lub zminimalizować występowanie odcisków na stopach. Podpowiemy także, jak usunąć modzele naturalnymi sposobami.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli

 • Starajmy się nie zakładać butów niewygodnych lub na wysokim obcasie, kiedy wiemy, że spędzimy w nich dużo czasu lub będziemy musieli pokonać w nich duży dystans.
 • Zawsze miejmy pod ręką wygodne buty, które możemy włożyć w razie nieoczekiwanych i długich dystansów do przebycia.
 • Nawilżajmy nasze stopy. Nie zapominajmy o tej części ciała, która codziennie narażona jest na liczne niewygody i zapewnijmy jej odpowiednią pielęgnację. Warto co tydzień lub co dwa tygodnie moczyć stopy w ciepłej wodzie i używając pumeksu, wygładzić modzele.
 • Nie zaleca się używania narzędzi do wycinania modzeli, ponieważ miejsce pod odciskiem jest bardzo delikatne i możemy je w ten sposób podrażnić. Używając ostrych narzędzi, łatwo przeciąć skórę pod odciskiem, co może doprowadzić do infekcji, która tylko pogłębi nasz ból i uczucie dyskomfortu.
 • Jeżeli masz wątpliwości, jak usunąć modzele, ponieważ są bardzo widoczne i uciążliwe, najlepszym sposobem jest udanie się do podologa, który usunie je w sposób bezpieczny dla zdrowia.
 • Kremy stosowane do nawilżania stóp powinny być przeznaczone głównie do tej części ciała. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kremów, które różnią się zarówno marką, jak i ceną. Kremy przeznaczone do nawilżania ciała mogą nie poradzić sobie z wymaganiami skóry na stopach.
 • Unikajmy używania rajstop z grubymi szwami, które zwiększają tarcie w poszczególnych miejscach stóp. Lepiej nosić gładkie i bawełniane rajstopy. Co więcej, pomagają one ograniczyć pocenie się stóp i uniknąć ewentualnej grzybicy.
 • Stopy potrzebują opieki przez cały rok. Nie możemy zapominać o dbaniu o stopy w zimie i przypominać sobie o tym w lecie, kiedy mamy je pokazać innym.
 • Przydatne mogą okazać się również wkładki do butów, które chronią stopy przed otarciami w newralgicznych miejscach.

Jak usunąć modzele domowymi sposobami

Sposób 1

Jak usunąć modzele - kąpiel stóp

Najpierw moczymy nogi przez 10 minut w ciepłej wodzie, po czym wyjmujemy je i nakładamy na odciski pastę przygotowaną z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i odrobiny wody. Po nałożeniu pasty wykonujemy delikatny masaż i pocieramy stwardniałe miejsca pumeksem.

Sposób 2

Przygotowujemy napar z czterech łyżeczek rumianku i jednego litra wody. Moczymy stopy w tak przygotowanym naparze. Rumianek pomoże złagodzić dyskomfort i zmiękczyć stwardniałą skórę.

Sposób 3

Jak usunąć modzele - cytryna na noc

Wycięty kawałek cytryny umieszczamy w miejscu gdzie występuje odcisk. Następnie owijamy stopę, aby cytryna szczelnie do niej przylegała i zostawiamy ją na całą noc.

 

Wiedząc, jak usunąć modzele domowymi sposobami, możesz złagodzić dyskomfort, który wywołują i cieszyć się zadbaną skórą stóp. Dbajmy o stopy przez cały rok, by nosiły nas przez całe życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Freeman, D. B. (2002). Corns and calluses resulting from mechanical hyperkeratosis. American Family Physician.
 • Singh, D., Bentley, G., & Trevino, S. G. (1996). Callosities, corns, and calluses. BMJ.
 • Al Aboud AM, Badri T. Corns. [Updated 2019 Mar 2]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470374/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.