13 domowych sposobów na zaparcia u dzieci

Masaż brzucha może być bardzo pomocny w przypadku zaparć u dzieci. Podczas jego wykonywania należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego kierunku, aby wzmocnić ruchy perystaltyczne i ułatwić wypróżnianie.
13 domowych sposobów na zaparcia u dzieci
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2023

Zaparcia u dzieci to częsty problem. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy ich leczyć konwencjonalnymi środkami przeczyszczającymi, które przyjmują dorośli.

Leki te działają bowiem drażniąco na jelita, co może upośledzać ich funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli są one przyjmowane w młodym wieku.

W dzisiejszym artykule przedstawimy 13 naturalnych i domowych sposobów na zaparcia u dzieci. Są one bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Zaparcia u dzieci – powszechny problem

Zaparcia u dzieci to powszechny problem charakteryzujący się rzadkimi wypróżnieniami i twardymi lub suchymi stolcami. Ponadto dzieci mogą wykazywać dowolne z poniższych objawów:

  • Ból podczas wypróżniania się.
  • Mniej niż 3 stolce tygodniowo.
  • Dyskomfort i ból brzucha.
  • Ślady płynnych lub pastowatych stolców w bieliźnie (oznaka zalegania kału).
  • Krew na powierzchni twardych stolców.
  • Z powodu bólu i dyskomfortu dzieci mogą wykazywać oznaki niechęci korzystania z toalety. Może to być na przykład krzyżowanie nóg, mocne ściskanie pośladków lub wykrzywianie całego ciała.

Wiele przypadków zaparć u dzieci nie jest poważnych i można je rozwiązać, zmieniając ich nawyki żywieniowe i te związane z korzystaniem z toalety. Nie można jednak wykluczyć innych czynników, takich jak problemy emocjonalne lub siedzący tryb życia.

Jeśli ten problem nie ustępuje i nie znasz jego przyczyny, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza, aby mógł on przeprowadzić odpowiednie badania. W ten sposób będzie można wykluczyć jakąkolwiek chorobę i zalecić odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Jak wspomniano wcześniej, w większości przypadków problem ten można rozwiązać w domu za pomocą kilku prostych kroków i środków zaradczych.

1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Łyżka oliwy z oliwek na pusty żołądek to niezawodny sposób na zaparcia, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Uniwersytet Państwowy w São Paolo. Warto powtarzać czynność przez kilka tygodni, aż problem zaparcia zostanie całkowicie wyeliminowany. Po tym czasie można zaprzestać podawania oliwy.

  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia działa jako łagodny środek przeczyszczający i jest naprawdę zdrowym pokarmem niezbędnym dla utrzymania zrównoważonej diety.
  • Oprócz przyjmowania jej na pusty żołądek można ją również używać jako sos do sałatek.

Podoba Ci się ten artykuł? Polecamy również przeczytać: Oliwa z oliwek – stwórz sobie domowy salon piękności

2. Jabłka

Jabłka

Jabłka to owoce zawierające dużą ilość błonnika, fruktozy i sorbitolu. Składniki te mogą regulować funkcje trawienne w zależności od sposobu przyjmowania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez badacza, Johnsona W. McRorie.

  • Aby zwalczyć zaparcia, Twoje dziecko powinno jeść rano jabłko ze skórką. Zalecamy kupowanie wyłącznie jabłek ekologicznych, aby uniknąć pestycydów.

3. Śliwki – skuteczny sposób na zaparcia u dzieci

Suszone śliwki to kolejny doskonały łagodny środek przeczyszczający, który w naturalny sposób pomaga zapobiegać zaparciom u dzieci. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Politechnikę Łódzką (Polska).

Zaoferuj dziecku trzy do czterech suszonych śliwek z samego rana wraz ze śniadaniem. Należy je nawilżyć przez noc niewielką ilością wody. Innym sposobem wprowadzenia śliwek do diety jest sok, sam lub zmieszany z sokiem jabłkowym, jeśli dziecku nie odpowiada smak śliwek.

4. Kiwi

Kiwi - sposoby na zaparcia u dzieci

Kiwi to kolejny niezwykle korzystny dla zdrowego funkcjonowania jelit owoc. Wiele osób codziennie rano spożywa kiwi, aby ułatwić pracę jelit. Jest to możliwe dzięki zawartości błonnika i enzymów.

  • Kiwi można jeść samodzielnie lub w połączeniu z jabłkami i śliwkami, aby uzyskać pyszny i pożywny koktajl, który Twoje dziecko na pewno pokocha.

5. Siemię lniane

Siemię lniane jest dobrze znanym środkiem na zaparcia. Pamiętaj tylko, że musisz najpierw namoczyć nasiona w wodzie przez całą noc.

  • Gdy nasiona nasiąkają, uwalniają rozpuszczalny błonnik, znany jako śluz.
  • Rano dziecko powinno pić zarówno nasiona, jak i wodę. Lepiej jest użyć nasion zmiażdżonych.
  • Możesz również dodać siemię lniane do płatków owsianych na śniadanie bądź wymieszać je z jogurtem, lub owocami. W ten sposób galaretowata konsystencja preparatu nie będzie aż tak zauważalna.

Dzieci powinny przyjmować pół łyżeczki nasion dziennie. Tej ilości nie należy przekraczać i ważne jest, aby maluchy piły przy tym wystarczającą ilość wody.

6. Nasiona chia

Nasiona chia działają tak samo jak siemię lniane, co potwierdzają badania przeprowadzone przez University of Veterinary and Animal Sciences w Lahore (Pakistan).

  • Kiedy moczysz je w wodzie, uwalniają błonnik.
  • Przyśpiesza to perystaltykę jelit bez ich podrażniania.

7. Sok z cytryny – sposób na zaparcia u dzieci

Woda z cytryną

Szklanka ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny rozluźnia przewód pokarmowy i zwiększa perystaltykę jelit. Jest to jeden z najprostszych i najbardziej naturalnych sposobów leczenia zaparć u dzieci.

Składniki:

  • 1 szklanka wody (200 ml).
  • Sok z 1 cytryny.

Sposób przygotowania:

  • Podgrzej wodę do komfortowej temperatury i dodaj sok z cytryny.
  • Wypij mieszankę na pusty żołądek.

8. Miód

Miód ma łagodne działanie przeczyszczające, a także zmniejsza stany zapalne w jelitach. Dlatego można go zaliczyć do skutecznych środków w leczeniu zaparć. Nie należy go jednak podawać dzieciom poniżej 2 roku życia.

9. Płatki owsiane

Owsianka jest jednym z najbogatszych w błonnik zbóż i jest idealną opcją dla dzieci z zaparciami. Produkty pełnoziarniste to pokarmy, które mogą poprawić zarówno konsystencję, jak i częstotliwość wypróżnień. Można je dodawać do zup, bulionów, gulaszy, herbatników, ciastek, koktajli itp.

Według danych z badania opublikowanego w Journal of Medicinal Food spożywanie płatków owsianych u dzieci w wieku od 7 do 12 lat przez dwa tygodnie poprawiło niektóre objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia.

10. Babka płesznik

Płesznik - sposoby na zaparcia u dzieci

Psyllium, czyli babka płesznik to łuska nasion, która skutecznie reguluje pracę jelit. Jest to środek przeczyszczający, który absorbuje płyn i zwiększa objętość stolca.

Można go dodawać do posiłków dzieci. Jednak stosowanie tego typu produktów u najmłodszych nie jest zalecane bez uprzedniej konsultacji z pracownikiem służby zdrowia.

11. Woda

Jeśli spożycie błonnika jest zwiększone, dzieci muszą również pić więcej wody, aby dobrze go przyswoić i zapewnić pożądany wpływ na perystaltykę jelit.

Musisz upewnić się, że dziecko pije wodę przez cały dzień. W rzeczywistości odwodnienie może być również przyczyną zaparć u dzieci, co potwierdzają badania przeprowadzone przez Nestlé Water Institute.

12. Masaż na zaparcia u dzieci

Delikatne masowanie brzuszka dziecka rozluźnia mięśnie i pomaga stymulować pracę jelit. Wieczorem, kiedy maluch kładzie się spać, pomasuj mu brzuszek przez kilka chwil. Ważne jest, aby masować zgodnie z ruchem wskazówek zegara:

  • Zacznij nad prawą pachwiną.
  • Zejdź poniżej żeber.
  • Idź do żeber po lewej stronie.
  • Zejdź w dół do lewej pachwiny.

13. Zmiana zwyczajów podczas korzystania z ubikacji

Zmiana wzorców i zachowań związanych z wypróżnianiem może poprawić problemy z zaparciami u dzieci. Przyzwyczajenie dziecka do chodzenia do toalety po posiłkach może być pierwszym krokiem w kierunku ustanowienia pozytywnej rutyny w tym zakresie.

Jeśli jesteś w trakcie przyuczania dziecka do korzystania z nocnika i pojawiają się zaparcia, być może lepiej poczekać, aż problem minie, zanim całkowicie wyeliminujesz pieluszki.

Myślimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Zaparcia – 8 koktajli owocowych

Zaparcia u dzieci – kilka dodatkowych wskazówek

Nawyki żywieniowe i te związane z korzystaniem z toalety to dwa filary leczenia i eliminacji tego problemu. Muszą one jednak opierać się również na innych zdrowych przyzwyczajeniach:

  • Bardzo ważne jest, aby dzieci prowadziły aktywne życie, ćwiczyły i bawiły się na świeżym powietrzu.
  • Błonnik jest ważnym składnikiem diety, ale musi być oferowany jako część zbilansowanej i kompletnej diety, która zawiera również wystarczającą ilość tłuszczu i białka.
  • Niektóre pokarmy nie są w tej sytuacji zalecane. Na przykład wskazane jest unikanie nadmiaru mleka i soków owocowych, a także napojów gazowanych, fast foodów i smażonych potraw.

Wszystkie wymienione przez nas środki zaradcze skutecznie poprawiają, a w niektórych przypadkach całkowicie eliminują ten problem bez konieczności stosowania leków, czopków czy lewatyw.

To powiedziawszy, należy być świadomym pewnych objawów, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Są to gorączka, brak apetytu, utrata masy ciała, krew w stolcu, obrzęk brzucha, ból podczas wypróżniania lub wypadanie odbytnicy.

Zaparcia u dzieci można złagodzić domowymi sposobami

Rzadkie wypróżnienia lub twarde stolce to problem powszechny wśród dzieci. Często jest to spowodowane zmianami w diecie lub trudnościami w nauce korzystania z toalety.

W większości przypadków jest to kłopot tymczasowy i poprawia się wraz ze zmianą diety, odpowiednim nawodnieniem i aktywnością fizyczną malucha. Aby jednak uniknąć komplikacji i wykluczyć poważniejsze problemy, w razie obaw koniecznie skonsultuj się z pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arnaud M. J. Mild dehydration: a risk factor for constipation? European Journal of Clinical Nutrition.  Diciembre 2003. Suppl 2: S88-95.
  • Gibas-Dorna M, Piatek J. Funcional constipation in children – evaluation and management. Przeglad Gastroenterologiczny. 2014. 9 (4): 194-199.
  • Mayo Clinic. Estreñimiento en niños. Septiembre 2021.
  • Milala J, Kosmala M, et al. Plum pomaces as a potential source of dietary fibre: composition and antioxidant properties. Journal of Food Science and Technology. Octubre 2013. 50 (5): 1012-1017.
  • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Tratamiento para el estreñimiento en los niños. Mayo 2018.
  • Paruzynski H, Korczak R, et al. A pilot and feasability study of oatmeal consumption in children to assess markers of boewl function. Journal of Medicinal Food. Mayo 2020. 23 (5): 554-559.
  • Sun J, Bai H, et al. Effects of flaxseed supplementation on functional constipation and quality life in a Chinese population: a randomized trial. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition. 2020. 29 (1): 61-67.
  • Ullah R, Nadeem M, et al. Nutritional and therapeutic perspectives of Chia (Salvia hispanica L.): a review. Journal of Food Science and Technology. Abril 2016. 53 (4): 1750-1758.
  • The Royal Children Hospital Melbourne. Constipation. Agosto 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.