Dom lśniący czystością - 4 triki aby osiągnąć ten cel

W dzisiejszym artykule poznasz kilka trików związanych ze sprzątaniem, dzięki którym Twoje życie stanie się łatwiejsze, a dom będzie lśnił czystością o jakiej marzyłaś.
Dom lśniący czystością - 4 triki aby osiągnąć ten cel

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Aby mieć dom lśniący czystością, niekoniecznie musisz poświęcić na to ogromny wysiłek. Okazuje się bowiem, że istnieją triki pomocne w osiągnięciu tego celu, dzięki którym przyśpieszysz i uskutecznisz swoje prace domowe.

Czasami sprzątanie domu przypomina syzyfową pracę, nie warto jednak się poddawać. Utrzymanie domu w czystości, nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Będzie jednak wymagać regularnego odświeżania – na przykład raz w tygodniu.

Jeżeli chcemy mieć dom lśniący czystością, warto wiedzieć, że chodzi o coś więcej, niż tylko dezynfekcja go i pozbycie się śmieci. Dlatego właśnie dla wielu osób wydaje się to być zadaniem ponad siły. Wymaga entuzjazmu, zapału, miłości i… kilku trików, które to ułatwią, dzięki czemu wszystko stanie się skuteczniejsze i łatwiejsze.

Dom lśniący czystością – cztery przydatne triki

1. Po pierwsze dobra organizacja

Pierwszym trikiem koniecznym do tego, aby nasz dom był schludny i lśnił czystością jest dokładanie starań, by zawsze panował w nim porządek i odpowiednia organizacja. Dla wielu osób zadanie to wydaje się wręcz niemożliwe do wykonania.

Nawał codziennych zajęć i pracy sprawia, że w wielu domach gromadzą się rzeczy, które należałoby sprzątnąć. Pozostawiamy też przedmioty w miejscach, w których wcale nie powinny być.

Bardzo często wracamy z pracy zmęczeni i rzucamy wszystko, co mieliśmy na sobie gdziekolwiek. Później jednak wcale tego nie zbieramy ani nie sprzątamy – po prostu pozostaje tam, gdzie było. Nieporządek nie tylko jest nieestetyczny, ale też uniemożliwia nam płynne wykonywanie naszych zadań.

Dom lśniący czystością

Nie jest również praktyczne odkładanie przedmiotów w różne miejsca, ponieważ później nie jesteśmy w stanie szybko ich znaleźć i należycie wykorzystać.

Aby tego uniknąć, uporządkuj wszystko, co masz. Zadbaj o wieszak na klucze przy wejściu do domu. Wygospodaruj przestrzeń na torby i torebki, dzięki czemu nie będą porozrzucane wszędzie dookoła. Co więcej, unikniesz tak często doskwierającego nam marnowania czasu, gdy szukamy czegoś w pośpiechu.

Porządek na samym wejściu do domu zrobi dobre wrażenie. Przyjemnie będzie do niego wchodzić i w nim pozostać.

2. Nienaganne łazienki

Łazienka to jedno z dwóch miejsc w naszym domu, które należy sprzątać praktycznie nieustannie. Jeżeli nie chcesz używać zbyt dużo środków chemicznych dostępnych na rynku, możemy samodzielnie przygotować nasz własny środek czyszczący.

Będziemy do tego potrzebować około trzydzieści gram sody oczyszczonej, ćwierć szklanki amoniaku i pół litra ciepłej wody. Zastosowanie jest bardzo proste: umieszczamy mieszankę we wnętrzu sedesu, dokładnie czyścimy za pomocą szczoteczki a następnie spłukujemy.

Czysta łazienka i dom lśniący czystością

Aby z kolei usunąć plamy i pleśń powstałe na kotarach łazienkowych, możemy sięgnąć po inną niezwykle skuteczną mieszankę. W tym przypadku wykorzystamy 1/2 szklanki białego octu, 2 szklanki wody i sok z dwóch cytryn. Wetrzemy w kotary, a następnie spłuczemy i wysuszymy.

Doskonałym sposobem na lśniące krany i baterie łazienkowe jest mieszanka jednej części wody z jedną częścią wody utlenionej. Tak przygotowanym produktem spryskujemy baterie bądź po prostu nakładamy za pomocą szmatki. W przypadku zlewów, wanny i zabrudzeń w narożnikach wystarczy nieco octu i szczotka lub szczoteczka do zębów.

3. Zawsze czysta kuchnia

Kuchnia to jedno z tych miejsc w naszym domu, które najtrudniej jest utrzymać w czystości. Aby osiągnąć cel, jakim jest dom lśniący czystością, sprzątanie w kuchni powinno być ciągłe i regularne. 

I nie chodzi tu tylko o wygląd kuchni, ale też utrzymanie higieny na odpowiednim poziomie, co uchroni nas przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Zadanie będzie znacznie łatwiejsze do wykonania, jeśli wyrobimy dobry nawyk sprzątania po sobie za każdym razem, gdy korzystamy z kuchni. Dobrym pomysłem jest też czyszczenie kuchenki za każdym razem po jej użyciu. Dzięki temu brud nie będzie się kumulował a sprzątanie nie stanie się skomplikowane.

Czysta kuchnia

Wziąwszy pod uwagę fakt, że kuchenka brudzi się w kuchni najbardziej, niektórzy przykrywają jej powierzchnię papierem woskowym bądź folią aluminiową. Później wystarczy tylko zedrzeć papier ochronny i przetrzeć kuchenkę wilgotną szmatką.

Możemy również przygotować specjalną mieszankę czyszczącą w butelce ze spryskiwaczem. Wystarczy połączyć ze sobą 1/2 szklanki białego octu, łyżkę soli, skórkę pomarańczy i dodać nieco wody. Za każdym razem po użyciu kuchenki, możemy przeczyścić ją za pomocą tej mieszanki.

Sprzątanie za każdym razem, gdy kuchnia się zabrudzi to najlepszy sposób na dom lśniący czystością. Wszystko stanie się łatwiejsze.

Kolejnym zwyczajem, o który warto zadbać jest zbieranie i zmywanie naczyń od razu po posiłku. Dom lśniący czystością to miejsce, w którym nie ma brudnych naczyń. Dlatego właśnie dobrze zorganizuj swoją kuchnię i dbaj o jej czystość.

4. Porządek w sypialni

Sypialnia to najbardziej osobisty zakątek Twojego domu. Chcemy czuć się w nim dobrze i móc należycie wypocząć. Dom lśniący czystością to również sypialnia lśniąca czystością. Pierwszym i fundamentalnym krokiem do utrzymania porządku w sypialni jest należyta organizacja.

Aby sypialnia była czysta i wyglądała schludnie, warto wypielęgnować nawyk ścielenia łóżka bezpośrednio po wstaniu z niego.

Należy również unikać gromadzenia przedmiotów i niepotrzebnych mebli oraz dodatków. Powodują one, że pomieszczenie sprawia wrażenie przepełnionego i zagraconego. Nie pozwalają też osiągnąć należytego poziomu czystości w domu, niezależnie od tego, jak bardzo będziemy sprzątać.

Gdy pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów, całość będzie wyglądać schludnie i przestronnieAby uniknąć rozrzucania po domu brudnej odzieży, zadbaj o odpowiednio duży pojemnik na ubrania przeznaczone do prania.

Czysta sypialnia

W sypialni doskonale sprawdza się komoda z szufladami. Dzięki niej możesz należycie uporządkować swoje przedmioty osobiste. Ich widok nie będzie Ci przeszkadzał w odprężeniu. Gdy pozbędziesz się zbędnej odzieży i dodatków, zyskasz miejsce na przechowywanie butów i pościeli.

Nienaganna sypialnia to jeden z trików na dom lśniący czystością. Zastosuj podane przez nas wskazówki, a już niebawem dostrzeżesz wielką różnicę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.