Dochować tajemnicy? Tak, w tych 5 kwestiach!

21 października, 2017
Jeżeli Ty nie chcesz, żeby ktoś wyjawił informacje ujawnione przez Ciebie w tajemnicy, dlaczego nie okazać szacunku innym, którzy zaufali Tobie, powierzając swoje sekrety?

Czasami trzeba dochować tajemnicy. Aby zachować poczucie własnej wartości, aby zadbać o własną równowagę emocjonalną i psychiczną oraz o relacje z innymi. Istnieją kwestie i aspekty naszego życia, co do których po prostu trzeba dochować tajemnicy i nie należy wyjawiać ich drugim.

Wszyscy doskonale wiemy, że pewne więzi społeczne charakteryzują się tym, że dzielimy się pewnymi spostrzeżeniami, czynami, przemyśleniami i tym, co się nam przydarza. Robimy to, ponieważ ufamy drugim i tym własnie charakteryzuje się prawdziwa przyjaźń lub miłość.

Okazuje się jednak, że jeśli chcemy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie psychiczne, musimy zrozumieć, iż w pewnych kwestiach trzeba dochować tajemnicy. Czasami chodzi o to, żeby ochronić swoją tożsamość, a to z kolei wymaga od nas ustanowienia odpowiednich linii ochrony i nieprzekraczalnych granic.

Chyba nikt nie wypowiada na głos wszystkiego, co myśli, czuje lub dostrzega. a Przynajmniej nie robi tego bez pewnych “filtrów” i uprzedniego ocenienia, co jest poprawne i akceptowalne społecznie, a co nie. Chyba, że mamy na myśli osoby o pewnych zaburzeniach.

Jakby odruchowo wyczuwamy, że dobrze jest stawiać pewne granice i nie dzielić się wszystkim ufnie z każdym, kto znajdzie się blisko nas.

Dlatego też w dzisiejszym artykule podzielimy się z Tobą refleksją na temat tego, co najlepiej byłoby utrzymać w tajemnicy.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Codzienna rozmowa z partnerem – 6 ważnych tematów

1. Plany, marzenia i projekty – czasami warto dochować tajemnicy

Wszyscy mamy w głowie jakieś plany, marzenia i projekty, o których czasami opowiadamy drugim. 

Kobiety rozmawiają ze sobą

  • Później, z najróżniejszych powodów, może zdarzyć się tak, że masze plany i cele nie powiodą się, opóźnimy ich realizację bądź całkowicie z nich zrezygnujemy. Tak bywa.
  • Ten całkiem naturalny i powszechnie występujący fakt, dla wielu bywa “katalizatorem” krytyki skierowanej w naszą stronę. Później służymy im za sztandarowy przykład kogoś, kto mówi a nie realizuje.
  • W innych przypadkach może się zdarzyć, że pojawi się znacznie bardziej złożony fenomen: osoby, które są w naszym otoczeniu podejmą te same cele bądź nagle zaczną marzyć o dokładnie tych samych rzeczach. 

Z tych oraz innych powodów aby uniknąć możliwej zazdrości, zawiści i innych umniejszających komentarzy w stylu “tobie się to nie uda”, “nie dasz rady”, “nie masz kwalifikacji”, “wydaje mi się, że to trochę nierealne”, lepiej jest zachować pewne kwestie tylko dla siebie i nie opowiadać o nich innym.

Ciche, wytrwałe i ciągłe dążenie do obranych celów zawsze przynosi najlepsze efekty.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Plotka mówi o tym, czego oczy nie widziały

2. Dochować w tajemnicy kwestie związane z Twoją rodziną lub przyjaciółmi

Istnieją pewne obszary ciała, które można uznać za prywatne i nie powinno się nimi z nikim dzielić.

  • Jest to niezbędne zwłaszcza w kwestii przyjaciół, rodziny a nawet współpracowników. Powinniśmy traktować to jak “skarb”, który prze większością oczu powinien być ukryty.
  • Nic z kwestii osobistych wspomnianych bliskich nam osób nie powinno wychodzić na światło dzienne. To nie są lekkie kwestie. Jeżeli ludzie ci podzielili się z Tobą swoimi sekretami dotyczącymi przeżyć, cierpień, śmiechu czy płaczu, nie należy tego lekką ręką wyjawiać innym.
  • Warto również wymagać tego od innych: nikt nie ma prawa wyjawiać drugim naszych własnych intymnych spraw.

Jest to złota zasada, która powinna być stosowana z wzajemnością w każdej formie więzi międzyludzkiej. Tego typu zachowania mogą nam również wiele powiedzieć o danym człowieku.

3. Lepiej nie opowiadać intymnych szczegółów ze swojego związku

Chociaż wiemy, że nie powinniśmy tego robić, bywa, że będąc z kimś blisko zaprzyjaźnieni, ujawniamy detale na temat naszego intymnego życia z partnerem. Czasem obejmuje to szczegóły z naszego życia seksualnego, intymne detale i kwestie prywatne.

Być może na początku będzie się to wydawać czymś normalnym, a nawet trochę zabawnym. Może naszym zdaniem świadczyć o dobrym poziomie przyjaźni z danym człowiekiem.

Para ludzi pod kołdrą

Okazuje się jednak, że lepiej byłoby nie wpadać w te tory konwersacji i pozostawić te szczegóły dla siebie. Należą one bowiem do Ciebie i partnera, a kwestie związane z Waszym seksem powinny być tylko dla Was.

Nie ma problemu wspomnieć o jakimś aspekcie Waszego związku, w kwestii szczęścia, nieszczęścia, zadowolenia lub niezadowolenia z relacji. Są to bowiem naturalne elementy naszego codziennego życia.

Okazuje się jednak, że jak już wspomnieliśmy, istnieją obszary, w kwestii których powinniśmy dochować tajemnicy. Z prostego i oczywistego względu – z miłości do naszego partnera.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Czy związek ma przyszłość? czy warto dalej walczyć

4. Wiele Twoich przemyśleń warto zachować dla siebie

Istnieją pewne aspekty naszego osobistego wszechświata, których nie potrafimy nawet dobrze ubrać w słowa. Są tak skomplikowane, złożone i trudne do opisania, że lepiej nawet nie próbować tego robić.

  • Istnieją momenty, w których doświadczamy pewnych odczuć, przeczuć, bądź że odzywa się ich intuicja. Nie jesteśmy w stanie tego  zdefiniować, tak po prostu jest.
  • To właśnie przez tego typu przeczucia wolimy unikać pewnych ludzi, wybieramy tę czy inną ścieżkę lub nagle musimy po prostu wyjść z danego miejsca, kupić daną rzecz lub zrobić to czy owo.

Istnieją kwestie, które możemy wyjaśnić jedynie stwierdzeniem: “bo tak i już”. Dlatego nie warto nawet próbować ich wyjaśniać. Gdybyśmy jednak próbowali, bardzo prawdopodobne, że spotkamy się z brakiem zrozumienia i z błędnym postrzeganiem naszej osoby.

5. Twoje zalety oraz szlachetne i bohaterskie czyny

W 2001 roku udało mi się przeprowadzić reanimację mężczyzny, który topił się w morzu. Dbałem o moją mamę z chorobą Alzheimera aż do jej śmierci, zrobiłem dla niej wszystko, co mogłem. Moi  przyjaciele zawsze mogą na mnie liczyć.

Codziennie troszczę się o to, żeby moi dziadkowie mieli zawsze pełną lodówkę a ich dom – lśnił czystością. Współpracuję z organizacjami wspomagającymi kraje trzeciego świata. Uratowałem już 10 porzuconych zwierząt.

Przytulenie

  • Nie chodzi o to, żeby dochować tajemnicy co do tego, że zrobiliśmy coś dobrego. Nie należy jednak “zakładać sobie medali za osiągnięcia”. Powinniśmy być dyskretni i zachowywać się skromnie.
  • W dzisiejszym codziennym życiu istnieją miliony bohaterów i dobrych osób. Wszyscy oni zdobywają się na dobre czyny, które wcale nie czynią z nich bohaterów. Po prostu należy uznać to za dobre czyny, które wszyscy powinniśmy wykonywać.

Odkryj też: Odwaga to mimo wszystko wstawać z łóżka

Są to czyny, które czynią świat lepszym. Jednocześnie wzbogacają nas samych. Wypełniają serce radością. Nasze własne serce często znacznie bardziej, niż cudze.

Dlatego właśnie nie musimy o nich wszystkim opowiadać. Nie ma potrzeby nawet o nich wspominać. Zrobiliśmy to, co wiedzieliśmy, że należy zrobić i taka jest prawda. Prawda, którą czasem jesteśmy w stanie zrozumieć tylko i wyłącznie my sami…

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com