Dlaczego warto wcześnie wstawać?

Dlaczego warto wcześnie wstawać?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość osób nie lubi wcześnie wstawać i nawet po wielu latach wstawania rano do szkoły czy pracy, nadal sprawia im to ogromną trudność. Jednak jak wszystko inne w życiu, również budzenie się wcześniej ma wiele zalet. Już za chwilę dowiesz się,  dlaczego warto wcześnie wstawać; być może to zmotywuje Cię i zachęci do drobnej zmiany trybu życia.

Dlaczego warto wcześnie wstawać?

Ułatwia zarządzanie czasem

Prawdopodobnie dość często zdarza Ci się wstawać późno i za wszelką cenę zyskiwać dodatkowe minuty snu, niestety często kosztem innych zajęć. Gdy wstajesz później poranne czynności wykonujesz w pośpiechu i niedbale, co z kolei wywołuje stres. Z kolei, jeśli nauczysz się wcześnie wstawać, będziesz mieć rano sporo czasu, by robić wszystko na spokojnie i dokładnie.

Czemu warto wcześnie wstawać?

Zdążysz się zrelaksować, na przykład biorąc poranną kąpiel, wybierzesz najlepszy strój, przygotujesz smaczne śniadanie i nie spóźnisz się do pracy. Uwierz, będziesz cieszyć się wszystkimi tymi czynnościami, które zdążysz zrobić rano przed wyjściem z domu.

Pomaga dbać o skórę

Jeśli cierpisz na problemy ze snem i nie śpisz zbyt dobrze, nawet wstając później nie zrekompensujesz sobie całonocnego zmęczenia. Wpłynie to źle na Twoją skórę, która stanie się wysuszona i mniej elastyczna, co z kolei ułatwia powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Ból szyi

Dlatego też zdecydowanie lepiej jest kłaść się wcześniej oraz wcześnie wstawać.

Cieszysz się spokojem!

Jeśli masz wiele rzeczy do zrobienia, warto zacząć już z samego rana, kiedy to nie słychać jeszcze szumu aut, gwaru ulicy czy innych rozpraszających nas w ciągu dnia dźwięków.

Czytanie książki

Czytanie książki albo nauka o poranku jest o wiele bardziej efektywna niż wieczorem, gdyż masz więcej energii i jesteś spokojniejszy niż po całym dniu pracy.

Masz czas na porządne śniadanie

Zbyt często nasze śniadanie ogranicza się do zjedzenia owocu lub wypicia kawy. Jednak, gdy wstaniesz wcześniej będziesz mieć czas, aby przygotować śniadanie o odpowiedniej wartości odżywczej i energetycznej oraz odpowiednio zacząć dzień.

Warto wcześnie wstawać na śniadanie

Idealne śniadanie powinno zawierać błonnik, tłuszcze i minerały.

Możesz poćwiczyć

Ćwiczenia fizyczne warto wykonywać o każdej porze dnia, jednak ćwicząc rano w wyjątkowy sposób pobudzasz swój metabolizm i rozbudzasz umysł przed całodzienną pracą. Poranek to bowiem moment dnia, w którym Twoje ciało jest najbardziej wypoczęte i przygotowane na wysiłek fizyczny.

W parku

Właśnie poznałeś główne powody, dlaczego warto wcześnie wstawać. Teraz czas na garść porad, jak sprawić by wczesna pobudka stała się przyjemnością, a nie smutną koniecznością!

Stopniowa zmiana

Wszystkie nawyki należy zmieniać stopniowo. Dotyczy to również godziny pobudki. Chodź spać o normalnej porze, ale każdego dnia wstawaj o 10 minut wcześniej niż zazwyczaj. Rób tak, aż znajdziesz idealną porę do wstawania, dzięki której spokojnie i dokładnie zdążysz uporać się z porannymi obowiązkami.

Budzik poza zasięgiem ręki

Wielu z nas zdarza się zaspać, ponieważ nieświadomie i przez sen wyłączamy dzwoniący rano budzik lub włączamy drzemkę na kolejne 5, 10 czy nawet więcej minut. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest umieścić budzik w miejscu poza zasięgiem naszych dłoni, tak aby chcąc go wyłączyć, trzeba było wstać. W ten sposób lepiej dotrze do Ciebie, że czas wstawać i rozpocząć dzień.

Pozytywne myślenie

Nieważne co chcesz osiągnąć, kluczem do sukcesu jest zauważenie pozytywnych stron wszystkiego. Staraj się nie traktować wczesnej pobudki jak niemiłego obowiązku czy strasznego wysiłku. Doceń, ile rzeczy możesz zrobić i osiągnąć, wstając odrobinę wcześniej. Warto wcześnie wstawać, by mieć czas na rozwój zainteresowań czy nadgonienie obowiązków. Wstawaj rano i dobrze skorzystaj ze zdobytego w ten sposób czasu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gibney, M. J., Barr, S. I., Bellisle, F., Drewnowski, A., Fagt, S., Hopkins, S., … & Vieux, F. (2018). Towards an evidence-based recommendation for a balanced breakfast—a proposal from the international breakfast research initiative. Nutrients, 10(10), 1540. https://www.mdpi.com/2072-6643/10/10/1540
  • Seo, D. Y., Lee, S., Kim, N., Ko, K. S., Rhee, B. D., Park, B. J., & Han, J. (2013). Morning and evening exercise. Integrative medicine research, 2(4), 139-144. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481716/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.