Dlaczego pojawia się piana w moczu i kiedy szukać pomocy?
Od czasu do czasu może pojawić się piana w moczu i jeśli tak się stanie, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak występuje często, może to wskazywać na problem zdrowotny.
Często pomijamy wygląd moczu, ponieważ wydalając uważamy, że nie ma dużego znaczenia. Prawda jednak jest taka, że mocz często dostarcza cennych wskazówek na temat stanu zdrowia danej osoby.
Najważniejszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest częstotliwość, z jaką pojawia piana w moczu. Jeśli pojawia się bardzo często, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej dziwny zapach lub jakiś związany z tym dyskomfort.
Piana w moczu
Zacznijmy od stwierdzenia, że w zasadzie piana w moczu jest całkowicie normalna. Najczęściej występuje, ponieważ oddawanie moczu może być dość gwałtowne z powodu pełnego pęcherza.
Są też inne powody, które zobaczymy później. Jeśli jednak zdarza się to bardzo często, może wskazywać na problemy z nerkami, cukrzycę lub choroby przenoszone drogą płciową.
W każdym razie najważniejsze jest, aby nie próbować samodzielnej diagnozy. Przede wszystkim porozmawiaj o tym z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, a potem wyciągnie wnioski.
Dlaczego pojawia się piana w moczu
Pienisty mocz może mieć wiele różnych przyczyn. Niektóre z nich są nieistotne, podczas gdy inne mogą być istotnymi patologiami. Przyjrzyjmy się głównym powodom.
Ciśnienie podczas oddawania moczu
Jest to najczęstsza przyczyna sporadycznie spienionego moczu. Zwykle dzieje się tak, ponieważ osoba przez długi czas wstrzymuje chęć oddania moczu, a następnie wyrzuca płyn z dużą siłą.
Jednym ze sposobów, aby to sprawdzić, jest odczekanie chwili przed spłukaniem toalety. Jeśli pianka zniknie, najprawdopodobniej to jest przyczyną.
Nie jest wskazane trzymanie moczu przez długi czas..
Reakcja chemiczna
Niektóre środki czystości stosowane w toaletach reagują na obecność moczu tworząc pianę. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy to jest przyczyną tego zjawiska, jest oddanie moczu do czystego pojemnika. Wtedy można stwierdzić, czy jest jakaś różnica.
Nasienie w moczu
Obecność nasienia w moczu powoduje również pienienie. Występuje, gdy niewielkie ilości dostają się do męskiej cewki moczowej. Czasami dzieje się tak z powodu wytrysku wstecznego, a czasami z powodu zapalenia prostaty. Jednak takie przypadki są bardzo rzadkie.
Odwodnienie
Inną prawdopodobną przyczyną spienionego moczu jest odwodnienie. Dochodzi do tego, gdy nie pijesz wystarczającej ilości wody w ciągu dnia lub wykonujesz intensywne ćwiczenia fizyczne bez odpowiedniego nawadniania.
Zwykle mocz jest w takiej sytuacji bardzo mętny i przybiera ciemny kolor. Należy pamiętać, że najlepszym środkiem nawadniającym jest woda, a nie koktajle mleczne czy napoje bezalkoholowe i słodkie soki.
Proteinuria
Proteinuria to obecność białka w moczu. Występuje powszechnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Może być również spowodowana nadmiernym przyjmowaniem odżywek białkowych.
Może jednak świadczyć również o nieleczonym nadciśnieniu lub cukrzycy. Nefropatia cukrzycowa jest bardzo częstym powikłaniem cukrzycy typu 1 i 2, prowadzącym do niewydolności nerek w pełnieniu ich funkcji. W takich przypadkach niezbędne jest wczesne podjęcie leczenia, aby zapobiec postępowi problemu.
Dowiedz się więcej: 8 rodzajów moczu, które mogą powiedzieć coś ważnego o Twoim zdrowiu
Zakażenie dróg moczowych
Infekcja dróg moczowych występuje, gdy bakterie zdołają skolonizować układ moczowy. Zwykle jest to wynikiem zaniedbań higieny.
Jednym z objawów jest właśnie piana w moczu. Często towarzyszy jej również pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu i ból w podbrzuszu.
Przeczytaj więcej: 7 sposobów na naturalną redukcję białka w moczu
Inne problemy z nerkami
Inne poważne problemy z nerkami również mogą powodować pienisty mocz. Na przykład kamienie w tych narządach, a także niewydolność nerek, powodują tego typu objawy. Dlatego jeśli pianka pojawia się bardzo często, konieczna jest konsultacja lekarska.
Kiedy skonsultować się z lekarzem, jeśli w twoim moczu pojawiała się piana?
Jeśli pienisty mocz pojawia się tylko od czasu do czasu, nie ma się czym martwić. Możesz po prostu sprawdzić swoje nawyki dotyczące oddawania moczu lub nawadniania.
Jeśli jednak piana pojawia się bardzo często, należy udać się do lekarza. Przyczyn może być wiele, a kilka z nich to choroby, które wymagają diagnozy i jak najszybszej interwencji medycznej.
Konsultacja jest jeszcze pilniejsza, jeśli oprócz spienionego moczu występuje ból lub pieczenie podczas oddawania moczu lub inne dodatkowe objawy. W przypadku diabetyków ta nieprawidłowość wymaga ponadto intensywnych protokołów badań przesiewowych pod kątem powikłań.
Wiele osób uważa, że każdy problem z nerkami można rozwiązać pijąc duże ilości wody. Chociaż to wyraźnie pomaga, najmądrzejszą rzeczą jest oddanie się w ręce specjalisty.
Należy zwracać uwagę, czy w twoim moczu pojawia się piana. Może nie jest to najprzyjemniejsza rzecz, ale sprawdzanie moczu powinno stać się nawykiem. To prosta praktyka jest doskonałym środkiem kontroli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Centro para el control y prevención de enfermedades. (17 de abril de 2024). Información básica sobre las infecciones urinarias. https://www.cdc.gov/uti/es/about/informacion-basica-sobre-las-infecciones-urinarias.html?CDC_AAref_Val=https://www.cdc.gov/antibiotic-use/sp/uti.html
- Drożdżal, D., Lechowicz, K., Szostak,B., Rosik, J., Kotfis,K., Machoy-Mokrzyńska, A., Białecka, M., Ciechanowski, K., Gawrońska-Szklarz, B. (2021). Kidney damage from nonsteroidal anti-inflammatory drugs—Myth or truth? Review of selected literature. Pharmacology Research and Perspectives, 9(4). https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/prp2.817
- Haider, M., & Aslam, A. (4 de septiembre de 2023). Proteinuria. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564390/
- Khitan, Z., Glassock. R. (2019) Foamy Urine. Clinical Journal of the American Society of Nephrology, 14(11), 1664–1666. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6832055/
- National Kidney Foundation. (27 de octubre de 2022). What Your Urine Says About Your Kidney Health. https://www.kidney.org/newsletter/what-your-urine-says-about-your-kidney-health