Pielęgnacja stopy cukrzycowej: ogólne wskazówki

Pielęgnacja stopy cukrzycowej: ogólne wskazówki
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stopy u chorych na cukrzycę często stają się przyczyną hospitalizacji. Aby uniknąć poważnych komplikacji, niezbędna jest wiedza, jak wygląda pielęgnacja stopy cukrzycowej.

 

Czym jest stopa cukrzycowa?

Pielęgnacja stopy cukrzycowej jest bardzo ważna, ponieważ stan ten powoduje, że pacjent jest bardziej podatny na cierpienie wywołane różnymi urazami, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nieodpowiednie dbanie o stopy przy cukrzycy może być więc bardzo ryzykowne.

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, która dotyka ponad 400 milionów ludzi na całym świecie. Powoduje ona znaczny wzrost poziomu glukozy (cukru) we krwi. Dzieje się tak, gdy organizm nie wydziela wystarczającej ilości insuliny lub nie ma jej wcale.

Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę. Pozwala glukozie z żywności dostać się do komórek, aby dostarczyć im energii. Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny, glukoza pozostaje we krwi, co z czasem przekłada się na poważne problemy zdrowotne.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to neuropatyczne (zajęcie nerwu) zaburzenie kliniczne wywołane przez hiperglikemię (wysoki poziom cukru we krwi). Może wystąpić razem z niedokrwieniem lub bez niego (brak dopływu krwi). Gwałtowne wyzwolenie krwi powoduje uszkodzenie stopy lub jej owrzodzenie.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Obecnie jest to jedna z głównych przyczyn tzw. nietraumatycznych amputacji, ponieważ pacjenci często cierpią na powikłania, takie jak wrzody i neuropatie (utrata czucia). Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 r. cukrzyca będzie siódmą przyczyną zgonów na świecie.

„Owrzodzenia stopy cukrzycowej (ang. Diabefic Foot Ulcer, DFU) wiążą się ze znacznym pogorszeniem jakości życia, zwiększoną zachorowalnością i umieralnością oraz stanowią ogromne obciążenie zasobów opieki zdrowotnej” – mówi dr Andrew Boulton, profesor na Uniwersytecie w Manchesterze i lekarz konsultant w Manchester Royal Infirmary.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Diabulimia: cukrzyca w połączeniu z bulimią

Pielęgnacja stopy cukrzycowej: ogólne wskazówki

Chociaż prawidłowe obcinanie paznokci i paznokci u nóg wymaga pewnej techniki, jest to całkiem łatwe.

  • Nigdy nie chodź boso. Uszkodzenie nerwów zmniejsza uczucie, co oznacza, że ​​możesz nie czuć kamieni lub małych przedmiotów uwięzionych w stopie.
  • Codziennie myj stopy łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Nie mocz stóp. Aby je osuszyć, poklep je delikatnie ręcznikiem, zamiast energicznie pocierać. Zachowaj szczególną ostrożność podczas suszenia między palcami u stóp.
  • Używaj balsamu, aby skóra stóp była miękka i nawilżona. Pozwala to uniknąć pęknięć suchej skóry i zmniejsza ryzyko infekcji. Nie nakładaj balsamu między palce u stóp.
  • Obetnij paznokcie u nóg bez wyginania ich i unikaj przycinania rogów. Użyj pilnika do paznokci lub szmergla. Jeśli zauważysz wrastający paznokieć, skontaktuj się z lekarzem.
  • Nie używaj środków antyseptycznych, leków dostępnych bez recepty, podkładek termicznych ani ostrych instrumentów na stopach. Unikaj stawiania stóp na grzejnikach czy przed kuchenką.
  • Nie pal! Palenie niszczy naczynia krwionośne i obniża zdolność organizmu do transportowania tlenu. W połączeniu z cukrzycą palenie może znacznie zwiększyć ryzyko amputacji (nie tylko stóp, ale także innych części ciała, takich jak dłonie).

Wskazówki dotyczące butów

Wybieraj i noś buty ostrożnie – źle dopasowane mogą prowadzić do wrzodów, a następnie do infekcji.

Różne buty

  • Kupuj nowe buty w późnych godzinach popołudniowych, kiedy twoje stopy są bardziej rozszerzone. Upewnij się też, że są wygodne i sprawdź, jak się w nich chodzi.
  • Kontroluj dopasowanie buta pod względem szerokości, długości, wygody tyłu, pięty i podeszwy. Zmierz stopy za każdym razem, gdy kupujesz nowe buty.
  • Unikaj butów ze spiczastymi palcami i wysokimi obcasami. Spróbuj kupić obuwie ze skórzaną cholewką i szerokim noskiem.
  • Za każdym razem noś nowe buty tylko dwie godziny lub krócej. Nie noś tej samej pary każdego dnia.
  • Przed założeniem sprawdź wnętrze każdego buta. Nie zawiązuj butów zbyt ciasno ani zbyt luźno.
  • Unikaj długich spacerów bez robienia przerw, organizuj przechadzki tak, aby móc zdjąć buty i skarpetki oraz kontrolować objawy ucisku (zaczerwienienia) lub wrzodów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Obcierające buty – 6 porad, które uratują ci życie

Podsumowanie

Jak widać, ważne jest, aby wszyscy pacjenci z podwyższonym poziomem cukru we krwi podejmowali środki w celu leczenia stopy cukrzycowej. Podobnie jak regularne badania lekarskie, pomoże to uniknąć poważniejszych komplikacji.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, warto sięgnąć po kompleksowy poradnik, jaki opublikowało Hiszpańskie Towarzystwo Diabetologiczne (SED).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diabetic foot ulcers: prevention and treatment. A coloplast quick guide. 2012. https://www.coloplast.us/Global/US/Wound%20Care/Diabetic%20Foot%20Ulcers%20Quickguide_M4007N.pdf
  • Inlow, S. et al. Best practices for the prevention, diagnosis, and treatment of diabetic foot ulcers,
    Ostomy/Wound Management 2000, Vol. 46(11): 55-68.
  • International Working Group on the Diabetic Foot, International Consensus on the Diabetic Foot, 2007,
    2011.
  • Bakker, K. et al. The year of the diabetic foot, Diabetes Voice, March 2005, Vol. 50(1): 11-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.