Dlaczego ludzie palą: poznaj kilka powodów

Dlaczego ludzie palą: poznaj kilka powodów

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dlaczego ludzie palą? Czy nie wiedzą, że narażają na szwank swoje własne zdrowie? Czy nie zdają sobie sprawy ze szkód, jakie palenie wtórne wywołuje w organizmach otaczających ich osób?

Osoby, które po raz pierwszy próbują palenia, zachowują się jakby nie zdawały sobie sprawy z tego, że narażają się na ryzyko uzależnienia się od substancji, z którą trudno będzie zerwać.

Dlaczego ludzie palą? Cóż, zacznijmy od tego, że w dzisiejszych czasach palenie tytoniu to niezwykle znaczący problem natury zdrowotnej. Szacuje się, że na całym świecie żyje około 1,1 miliard palaczy.

Istnieje wiele przyczyn, które wpływają na rozwój tego nałogu. Na przykład w dawnych czasach palenie stanowiło oznakę męskości i było zarezerwowane praktycznie wyłącznie dla mężczyzn. Obecnie palacze to zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jeśli chodzi o liczbę palaczy, to rozkłada się ona dość równo między obie płcie.

Osoby, które palą, narażają się na rozwój uzależnienia, które w większości jest akceptowane społecznie. Co więcej, można nawet stwierdzić, że to relaksujący nawyk, który pomaga nam zintegrować się z niektórymi grupami społecznymi.

Jednak musisz mieć świadomość, że palenie tytoniu prowadzi do śmierci około 8 milionów osób rocznie. Wiąże się z rozwojem licznych chorób. Niestety część z nich dotyka osoby, które nie są nawet bezpośrednimi palaczami.

W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić powody, które sprawiają, że ludzie palą. Tylko w ten sposób możemy zyskać świadomość powodów, które prowadzą do rozwoju tego toksycznego nawyku oraz podjąć odpowiednie działania, aby nie wpaść w jego sidła.

Dlaczego ludzie zaczynają palić?

Zapalony papieros
Palenie papierosów jest rozpowszechnione na całym świecie. Wiele osób zaczyna palić, aby stać się częścią grupy.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w naszej społeczności palenie jest bardzo rozpowszechnione. Jeszcze do niedawna w telewizji leciało wiele reklam papierosów, a na ulicach i w gazetach roiło się od reklamujących je plakatów. Wiele osób odczuwało dumę ze sponsorowania określonych marek lub branż.

W dzisiejszych czasach reklam jest coraz mniej. Mimo tego bohaterowie filmów i seriali są często nałogowymi palaczami. To tak naprawdę propaganda, która ma na celu uzależnienie ludzi od palenia już od wczesnych lat ich życia. Filmy sprawiają, że postrzegają palenie za coś normalnego.

Wiele osób nabiera tego nawyku w młodym wieku. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nas dorastało z przyjaciółmi lub krewnymi, którzy palili i wydawali się całkiem fajni i interesujący.

Sporo osób zaczyna palić, aby zyskać akceptację społeczną. Poza tym młodzi ludzie palą, bo chcą sprzeciwić się swoim rodzicom lub poczuć się dobrze robiąc coś “zakazanego” lub ryzykownego.

Większość nastolatków uważa, że gdy będą palić, będą wydawali się bardziej dorośli. Robią to również, aby zyskać uznanie swoich rówieśników. Wszystko to prowadzi do tego, że na tym etapie życia ludzie palą, gdy są z innymi. Rzadko kiedy robią to kiedy są sami.

E-papierosy

Jednak trendy związane z paleniem zmieniły się. Obecnie coraz popularniejsze stają się papierosy elektroniczne lub vape’y. Wielu nastolatków woli korzystać z tych urządzeń i nie pali już standardowych papierosów.

Problematyczne jest to, że ludzie postrzegają takie urządzenia za nieszkodliwe. Zdarza się nawet, że rodzice dają je nastolatkom w prezencie, starając się uchronić ich przed paleniem tytoniu.

Owszem, można ich używać bez nikotyny, ale należy być świadomym, że wdychanie tego rodzaju oparów jest tak samo szkodliwe jak wdychanie dymu papierosowego. Obecnie przeprowadza się wiele badań na ten temat, starając się udowodnić ich negatywny wpływ na ludzki organizm.

Niestety nadal nie znamy ich dokładnego i długoterminowego wpływu na ciało.

Jasne jest, że ludzie uzależniają się od papierosów elektronicznych, nawet od takich, które nie zawierają nikotyny. Dzieje się tak ponieważ nawyki są uzależniające. Ludzie przyzwyczajają się do swoich działań i uczą się być palaczami.

Dlaczego ludzie palą przez resztę życia?

Paląca dziewczyna
W papierosach znajdują się niezwykle uzależniające substancje. Jedna z nich to nikotyna. Właśnie dlatego palacze często mają problem z zerwaniem z nałogiem.

Ludzie, którzy palą, wdychają znaczące ilości nikotyny. To uzależniająca substancja obecna w tytoniu, która wywołuje przyjemne odczucia w ciele. Sprawia, że dana osoba chce doświadczać jej co chwilę.

Nikotyna wpływa na ośrodek nagrody w mózgu, co prowadzi do uwalniania nikotyny. Krótko mówiąc, przyjemność wzmacnia zachowanie po każdym wypaleniu papierosa. Dlatego też dalej palą.

Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale palacze mogą również doświadczać zespołu odstawienia. Są to objawy, które zazwyczaj wiążą się z bardziej stymulującymi narkotykami, takimi jak heroina.

Osoba, która pali regularnie, doświadcza niepokoju, irytacji i napięcia gdy zrezygnuje z palenia. Tym samym może doświadczyć bólów głowy, zaburzeń snu i wahań wagi.

Podsumowanie

Większość osób pali z powodów społecznych, a większość palaczy nabiera tego nawyku w okresie nastoletnim. To dość trudny etap na poziomie osobistym.

Widzisz więc, że musisz mieć świadomość uzależnienia, na które się narażasz, gdy zaczynasz palić. Nikotyna obecna w tytoniu jest niezwykle uzależniająca dla ludzkiego organizmu.

To może Cię zainteresować ...
Wpływ palenia na zdrowie psychiczne
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wpływ palenia na zdrowie psychiczne

Tytoń wywiera negatywny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne. Poznaj wpływ palenia na zdrowie psychiczne i dowiedz się jakie szkody może wyrzą...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.