Nikotyna – 7 produktów, które oczyszczą twój organizm

Nikotyna – 7 produktów, które oczyszczą twój organizm Silna wola jest niezbędna, aby rzucić palenie, jednak niektóre produkty mogą nam bardzo ułatwić pokonanie nałogu.
Nikotyna – 7 produktów, które oczyszczą twój organizm

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Nikotyna jest alkaloidem, którego zażywanie wywołuje groźne skutki uboczne. Ta uzależniająca substancja ma zły wpływ nie tylko na osobę palącą, ale również na wszystkich, którzy są w bierny sposób wystawieni na jej działanie.

Nikotyna zawarta w tytoniu może być tak samo uzależniająca, jak alkohol, kokaina czy morfina. Jest to fakt, obok którego nie można przejść obojętnie.

Trudno jest się pozbyć tego nawyku. Ciało i mózg bardzo mocno przyzwyczajają się do tego stymulantu i kiedy zaczyna go brakować, pojawia się znana reakcja: niepokój, drażliwość i podenerwowanie.

Bez względu na to, czy jesteś czynnym czy biernym palaczem, powinieneś wiedzieć, że pod wpływem nikotyny Twoje ciało podlega zmianom, które są ryzykowne dla zdrowia.

Powinieneś podjąć radykalne kroki, aby osiągnąć odpowiedni poziom życia i dobrego stanu zdrowia. Poniżej przedstawiamy ci listę pokarmów, które mogą pomóc odtruć ciało i oczyścić je z nikotyny. Najpierw jednak musisz całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.

Kolejnym krokiem będzie zmiana nawyków żywieniowych, dzięki którym jeszcze szybciej pozbędziesz się toksyn z płuc i całego ciała.

Wpływ nikotyny na ciało 

Kiedy myślimy o wpływie tytoniu na zdrowie, pierwsze co przychodzi do głowy to rak płuc. Jest jednak dużo więcej, mniej poważnych konsekwencji palenia tytoniu, na które często nie zwracamy uwagi.

Kobieta z papierosem

Na dłuższą metę tylko niektórzy palacze zapadają na raka płuc.

Jednak każda paląca osoba cierpi na cały szereg różnych dolegliwości:

 • Podwyższony puls.
 • Kiedy nikotyna dociera do mózgu, wywołuje reakcję neuroprzekaźników, tak samo jak dopamina. Palacz czuje się bardziej zrelaksowany, ale tylko na krótką chwilę.
 • Godzinę lub dwie później, ciało potrzebuje kolejnej dawki. Uzależnienie powstaje bardzo szybko.
 • Nikotyna zaburza procesy metaboliczne.
 • Kolejnym skutkiem działania tego alkaloidu są zmiany w procesie trawienia, który ulega znacznemu spowolnieniu.
 • Nikotyna zakwasza ciało i niweluje pracę nerek.
 • Podrażnia również jelita.
 • Przewlekłe zażywanie nikotyny wpływa na podwyższoną produkcję kwasów żołądkowych.

Nikotyna – Produkty, które oczyszczają z niej ciało

Nawet jeśli jesteś palaczem, który nie zamierza całkowicie odstawić papierosów, powinieneś zwrócić większą uwagę na swoją dietę, aby regularnie eliminować z ciała toksyny.

Chcemy zwrócić uwagę na istotny fakt, że ani papierosy o niskiej zawartości nikotyny, ani plastry nikotynowe nie są zdrowym rozwiązaniem. Mogą pomóc małymi krokami rzucić palenie, ale na dłuższą metę bywają po prostu niebezpieczne.

Najlepiej jest zebrać siły, kontrolować te sytuacje, w których chce nam się palić i po prostu oprzeć się tej pokusie. Życie bez tytoniu to zdrowe życie. Pamiętaj o tym.

Poniżej przedstawiamy listę produktów, które pomogą ci zniwelować efekty działania nikotyny w Twoim ciele.

1. Naturalne soki z pomarańczy, granatu i cytryny

Witamina C w czystej postaci to synonim zdrowia. Ten naturalny składnik ma leczniczy wpływ na wszystkich palaczy. Pomaga odbudować zniszczone tkanki, poprawić krążenie, wyeliminować toksyny i podnieść ilość czerwonych krwinek.

Napar pomarańczowy

Każdego ranka wyciskaj świeży sok z jednej pomarańczy, połówki cytryny i połówki granatu. Zmieszaj soki i pij na czczo. Możesz dodać nieco miodu do smaku.

2. Brokuły

Brokuły są bardzo skuteczne w usuwaniu toksyn z ciała.

Pomagają również zapobiegać rozwojowi nowotworów i są jednym z najbogatszych źródeł witamin C i B5.

3. Imbir

Spróbuj dodawać świeży, starty imbir do przygotowywanych potraw. Wystarczą zaledwie dwa lub trzy gramy imbiru w sałatce, a już zauważysz różnicę.

Imbir jest jednym z najczęściej polecanych produktów, jakie oczyszczają organizm z toksyn, w tym z nikotyny.

4. Sok z marchwi

Osoby starające się rzucić palenie muszą wypijać duże ilości płynów. Należy wypłukać z ciała wszystkie szkodliwe substancje, które skumulowały się w okresie palenia.

Sok z marchwi jest bogaty w witaminy A, B, C i K, które są niezbędne do wyeliminowania nikotyny.

5. Maliny

Hiszpańskie Stowarzyszenie Specjalistów Tytoniu (SEDET) przekazało ciekawą informację. Instytut Nauki i Zdrowia (ICSa) działający przy Uniwersytecie Stanowym w Hidalgo, w Meksyku potwierdziło, że maliny są niezwykle pomocne w rzucaniu palenia.

Maliny

Stwierdzono również, że maliny zawierają wysoki poziom kwasu elagowego. Jest to substancja posiadająca zdolność eliminowania nikotyny oraz innych szkodliwych substancji z ciała.

6. Szpinak

Jedz surowy szpinak. Nie gotuj go ponieważ straci wtedy cenne witaminy i kwas foliowy, które są podstawą w oczyszczaniu nikotyny z ciała.

7. Papryka

Tak jak w przypadku szpinaku, paprykę najlepiej jest jeść na surowo. Pokrój ją na kawałki i dodaj do sałatki. Papryka zawiera wysoki poziom witamin C, B2 i B6, które są bardzo pomocne w odnowie organizmu zniszczonego przez palenie tytoniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Molero, C. A., & Muñoz, N. J. E. (2005). Psicofarmacología de la nicotina y conducta adictiva. Trastornos Adictivos. https://doi.org/10.1016/S1575-0973(05)74521-9
 • Díaz-Maroto, J. L., & Jiménez-Ruiz, C. (2008). Tratamiento farmacológico del tabaquismo. Inf Ter Sist Nac Salud.
 • Campo, A. (2002). Dependencia de nicotina. Revista Colombiana de Psiquiatría.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.