Dlaczego kopnięcie w jądra tak bardzo boli?

Dlaczego kopnięcie w jądra tak bardzo boli?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kopnięcie w jądra nie zdarza się zbyt często, ale kiedy do niego dochodzi, wywołuje znaczny ból. Na szczęście takie epizody nie mają zazwyczaj poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Kopnięcie w jądra to jedno z doświadczeń, którego nie życzy sobie żaden mężczyzna. Kopnięcie w ten obszar sprawia, że każdy zwija się z bólu. Eksperci twierdzą, że w takim przypadku ciało zaczyna wariować.

Mimo tego kopnięcie w jądra rzadko kiedy ma poważne konsekwencje, chyba że jest bardzo mocne. Ten obszar jest bardzo delikatny, ale jest również w stanie szybko i bez problemu powrócić do zdrowia.

Jednak duży uraz może mieć poważne konsekwencje. Dlatego też najlepiej jest nie dopuścić do takiego uderzenia. Warto również wiedzieć co trzeba zrobić, gdy do niego dojdzie. Omówimy to w dalszej części artykułu.

Dlaczego kopnięcie w jądra tak bardzo boli?

Kopnięcie w jądra
W jądrach znajdują się różne zakończenia nerwowe. Właśnie dlatego kopnięcie w krocze jest tak bolesne.

Wiele osób zastanawia się dlaczego kopnięcie w jądra aż tak bardzo boli. Odpowiada za to głównie fakt, że ten niewielki obszar cechuje o wiele większe stężenie zakończeń nerwowych niż inne obszary w ciele.

Takie zakończenia nerwowe łączą się z nerwem błędnym, który jest uznawany za “super autostradę” w ciele. To sprawia, że ból dociera do innych obszarów i wytwarza swego rodzaju “chwilową niepoczytalność” w organizmie.

Jednocześnie jądra są delikatnie przytwierdzone do ciała. Przykrywa je jedynie warstwa ochronna nazywana błoną białową i zamknięte w worku nazywanym moszną. Dlatego też nie mają wyściółki, co oznacza, że ochrona przed uderzeniem jest bardzo ograniczona.

Czemu wywołuje ból w brzuchu?

Kopnięcie w jądra wywołuje ból w brzuchu. Dlaczego? Jądra zaczynają się formować w brzuchu i schodzą stamtąd do swojej końcowej pozycji. Zakończenia nerwowe gonad łączą się w brzuchu.

Dlatego też kiedy dochodzi do kopnięcia w jądra, ból koncentruje się w brzuchu. Wszystko łączy się z nerwem błędnym, który ma gałęzie w całym tym obszarze i w dużym obszarze górnej części ciała.

Właśnie dlatego kopnięcie w jądra nie tylko wywołuje ból w brzuchu, ale również może doprowadzić do wystąpienia mdłości i wymiotów. Poza tym, gdy ból jest bardzo intensywny, pojawią się zawroty głowy, łzawienie z oczu, zwiększone ciśnienie tętnicze oraz ból głowy.

Jakie są konsekwencje kopnięcia w jądra?

Kopnięci w jądra może mieć poważne konsekwencje, jeśli jest bardzo mocne. Jeżeli ból nie zniknie na przestrzeni 15-60 minut, najlepiej będzie udać się na ostry dyżur, aby lekarz dokonał oceny stanu pacjenta.

Może Cię również zainteresować: Co to jest wnętrostwo lub niezstąpienie jąder?

Taki rodzaj uderzenia może czasami wywoływać poważne konsekwencje, na przykład:

  • Zapalenie najądrza. To jeden z najczęstszych skutków mocnego kopnięcia w jądra. To stan zapalny najądrza, części, która łączy jądro z nasieniowodem. Takie schorzenie wywołuje ból i stan zapalny, ale zazwyczaj przechodzi samo z siebie.
  • Przesunięcie jądra. Pojawia się, gdy uderzenie sprawia, że jądro ponownie wchodzi do ciała i znajduje się na wierzchu biodra. Tym samym nie można już wyczuć jądra. To nagły przypadek medyczny wymagający szybkiej interwencji.
  • Skręt jądra. Kopnięcie może sprawić, że jądro uniesie się i przekręci, wywołując skręt powrózka nasiennego. W związku z tym pojawia się silny ból, opuchlizna i ułożenie jednego jądra na drugim. W takim przypadku należy udać się do lekarza w trakcie sześciu godzin.
  • Pęknięcie jądra. To rzadko spotykany przypadek, który pojawia się w wyniku wyjątkowo silnego kopnięcia. Wywołuje bardzo silny ból, znaczącą opuchliznę, odruch wymiotny, a czasami omdlenia. To nagły przypadek medyczny, który wymaga przeprowadzenia interwencji chirurgicznej.

Kto jest narażony na kopnięcie w jądra?

Uderzenie piłką w jądra
Jeśli regularnie uprawiasz sport, powinieneś używać ochraniacza okolicy jąder.

Urazy jąder, zwłaszcza te poważne, zdarzają się rzadko. Jednak mogą się pojawić, dlatego należy powziąć odpowiednie środki ostrożności, aby do nich nie dopuścić. Na takie urazy najbardziej narażeni są sportowcy.

Uprawianie niektórych sportów wiąże się z większym ryzykiem doświadczenia kopnięcia lub uderzenia w jądra. Bardziej uważać na siebie muszą mężczyźni, którzy grają w piłkę nożna, koszykówkę lub baseball. Dotyczy to również osób, które podnoszą ciężary lub wykonują bardzo wymagające rutyny.

Jak uchronić się przed kopnięciem w jądra?

Ból podczas kopnięcia w jądra jest nieunikniony. Dyskomfort nie powinien utrzymywać się dłużej niż godzinę. W międzyczasie można podjąć odpowiednie działania, które zmniejszą dolegliwości.

Lekarze najczęściej zalecają:

  • Przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, na przykład paracetamol lub ibuprofen.
  • Położyć się i rozluźnić.
  • Przyłożyć do obolałego obszaru okład z lodu, aby zmniejszyć ból i opuchliznę.
  • Położyć pod jądrem ręcznik przed położeniem się spać.
  • Unikać forsownych czynności przez kilka kolejnych dni.
  • Nosić zapewniającą wsparcie bieliznę przez kilka kolejnych dni, aby zapewniać wsparcie jądru.

Najlepiej jest jednak chronić się przed takimi urazami i, oczywiście, konsekwencjami, które mogą z nich wynikać. Jeśli mężczyzna regularnie uprawia intensywną aktywność fizyczną, powinien przedsięwziąć następujące środki ostrożności:

  • Używać ochraniacza jąder lub jockstrapa. Te urządzenia zapewniają dobrą ochronę. Muszą jednak mieć odpowiedni rozmiar, bo w przeciwnym razie nie będą właściwie pełniły swojej roli.
  • Zapytać o dodatkowe akcesoria. Twój lekarz może zasugerować inne rodzaje dodatkowych ochraniaczy, w zależności od uprawianej aktywności lub sportu.
  • Informować lekarza. Ból w jądrach, nawet jeśli nie doszło do uderzenia, powinien skłaniać do konsultacji z lekarzem. Takiego dyskomfortu nigdy nie można ignorować.

Udaj się do lekarza, gdy odczuwasz ból

Ból to ważny symptom, na który należy zwracać uwagę. Jeśli po kopnięciu w jądra ból będzie zbyt intensywny lub nie minie po kilku minutach, zawsze warto udać się do lekarza, który będzie w stanie ocenić stan pacjenta.

Na konieczność szybkiej interwencji medycznej wskazują takie objawy jak utrzymujące się mdłości lub wymioty, jak również krwiak na mosznie, trudności z oddawaniem moczu, krew w moczu lub gorączka. Poza tym należy bardzo uważać na wszystkie aktywności seksualne, podczas których dochodzi do kontaktu z jądrami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casal, J., Solari, J. J., & Monserrat, J. M. (1965). Epitelioma del escroto. Revista Argentina de Urología, 34(9-12), 661-665.
  • Vaglica, A. C. (1980). Estallido traumático de testículo. Revista Argentina de Urología, 46(1), 30.
  • Calabia de Diego, A., López Rasines, G., Hernández Rodríguez, R., Marco de Lucas, E., Lastra García-Barón, P., & Hernández Castrillo, A. (2003). Lesiones testiculares que no hay que tocar. Archivos españoles de urología, 56(3), 255-266.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.