Skręt powrózka nasiennego: poznaj objawy i przyczyny tego problemu

U niektórych mężczyzn częściej występuje skręcenie powrózka nasiennego z powodu wad tkanki łącznej moszny.
Skręt powrózka nasiennego: poznaj objawy i przyczyny tego problemu
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Skręt powrózka nasiennego, czy inaczej skręt jąder to skręt przewodu nasiennego, który utrzymuje jądra w mosznie. Kiedy to nastąpi, dopływ krwi do jądra i otaczających tkanek zostaje przerwany. Jądra to gruczoły wytwarzające plemniki. Mają jajowaty kształt i znajdują się w worku mosznowym.

Dopływ krwi do jąder pochodzi z tętnic nasiennych, które przechodzą przez przewód nasienny. Z drugiej strony odpływ żylny odbywa się przez żyły plemnikowe, które podążają tą samą ścieżką, ale w przeciwnym kierunku.

Kiedy następuje skręt powrózka nasiennego, dochodzi do niedrożności naczyń krwionośnych. To z kolei powoduje brak ukrwienia jądra, co w przypadku przedłużonego trwania może doprowadzić nawet do jego utraty.

Co powoduje skręt powrózka nasiennego

Skręt powrózka nasiennego może wystąpić w każdym wieku, może nawet wystąpić u starszych mężczyzn. Jednak częściej występuje w okresie dojrzewania lub w okresie noworodkowym.

Niektórzy mężczyźni częściej cierpią na skręt powrózka nasiennego z powodu wad tkanki łącznej moszny. Chociaż nie w każdym przypadku istnieje jasna przyczyna tego zaburzenia.

Mężczyzna chory na skręt jądra
Niektóre formy anatomiczne mogą sprzyjać większej predyspozycji do skręcania powrózka nasiennego.

Ten stan może pojawić się również po urazie okolic moszny, który powoduje silny stan zapalny. Chociaż może również wystąpić po ciężkich ćwiczeniach fizycznych lub po nadmiernym wysiłku.

W niektórych przypadkach istnieje anatomiczna predyspozycja, która polega na niepełnym utrwaleniu jądra lub jego całkowitym braku. Może to być również spowodowane tym, że przewód nasienny jest dłuższy niż normalnie.

Jakie są objawy skrętu jądra?

Głównym objawem jest ból i charakteryzuje się tym, że pojawia się nagle i z dużą intensywnością. Ból lokalizuje się w dotkniętym jądrze, chociaż może promieniować aż do okolicy pachwiny. Może nawet dotrzeć do dolnej części brzucha. Inne objawy, które mogą towarzyszyć bólowi to:

  • Nudności
  • Wymioty
  • Ogólne złe samopoczucie

Istnieją przypadki, w których można zobaczyć, że jądro jest uniesione i ułożone poziomo w worku mosznowym. Na ogół na dotkniętym jądrze występują również oznaki stanu zapalnego, którym towarzyszy widoczne zaczerwienienie i stwardnienie skóry moszny.

Intensywność tych objawów zależy od czasu rozwoju choroby. Jednak w niektórych przypadkach skręt powrózka nasiennego ustępuje spontanicznie, a ból stopniowo zanika.

Jak się diagnozuje skręt powrózka nasiennego

Diagnozę skrętu przewodu jądra można postawić na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego pacjenta. Ultrasonografia to badanie obrazowe, które potwierdza diagnozę, ale jej wykonanie nie zawsze jest konieczne.

Obraz USG pokaże, że przepływ krwi do dotkniętego jądra jest zmniejszony w stosunku do zdrowego jądra. To badanie diagnostyczne stosuje się u pacjentów zgłaszających się z poważnym obrazem klinicznym lub w przypadku wątpliwych wyników badania.

Leczenie

Skręt powrózka nasiennego to nagły przypadek chirurgiczny, i czas ma tutaj ogromne znaczenie. Wynika to z faktu, że im więcej czasu mija, tym większe jest ryzyko martwicy i utraty jądra. Jeśli natomiast operacja zostanie przeprowadzona w ciągu pierwszych 6 godzin, w większości przypadków można uratować jądro.

Dlatego, gdy dziecko skarży się na nagle pojawiający się ból jąder, zaleca się niezwłoczne udanie się do lekarza. Leczenie polega na wyprostowaniu skrętu i późniejszym prawidłowym unieruchomieniu dotkniętego jądra.

Operacja na skręt powrózka nasiennego
Operacja jest najczęściej stosowaną formą leczenia, która ma na celu usunięcie skrętu i prawidłowe umieszczenie przewodu.

W niektórych przypadkach, gdy nie ma dużego stanu zapalnego, operacja nie będzie natychmiastowa, i skręt można odwrócić ręcznie. Jednak w późniejszym terminie zawsze przechodzi się do interwencji chirurgicznej.

Jeśli skręt powrózka nasiennego zostanie wykryty na czas i natychmiast podejmie się leczenie, jądro może nadal działać prawidłowo. Natomiast prawdopodobieństwo, że konieczne będzie usunięcie jądra, zwiększa się, jeśli zmniejszenie przepływu krwi trwa przez ponad 6 godzin. Czasami jednak, w konsekwencji skrętu, jadro może stracić zdolność do funkcjonowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sanz Jaka, J. P., Villanueva, J. A., Garmendia Larrea, J. C., Mendívil Dacal, J., & Arocena Lanz, F. (1989). Torsión del cordón espermático. Archivos Espanoles de Urologia.
  • Mongiat-Artus, P. (2012). Torsión del cordón espermático y de los anexos testiculares. EMC – Urología. https://doi.org/10.1016/s1761-3310(04)40737-3
  • Gonzalo-González, A., Longás, J., Pérez-Barrero, P., Infantes, M., Pérez-Alfranca, C., & Ruiz-Pérez, R. (2007). Bloqueo del cordón espermático como tratamiento del dolor crónico testicular. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.