Dihydrotestosteron: co to jest i jakie problemy zdrowotne się z nim wiążą?

Dihydrotestosteron odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju męskich cech płciowych. Jednak wiąże się również z problemami, takimi jak łysienie u mężczyzn i niektóre choroby prostaty.
Dihydrotestosteron: co to jest i jakie problemy zdrowotne się z nim wiążą?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dihydrotestosteron jest androgenem, czyli męskim hormonem. Odgrywa główną rolę w rozwoju cech płciowych w zarodku. Wiąże się również z rozwojem seksualnym, libido, masą mięśniową i innymi aspektami.

Dihydrotestosteron jest związkiem wywodzącym się z testosteronu, który jest męskim hormonem par excellence. Pięć procent testosteronu ostatecznie przekształca się w dihydrotestosteron. Ten androgen wpływa również na wypadanie włosów i zdrowie prostaty.

Co to jest dihydrotestosteron?

Mężczyzna u lekarza.
Dihydrotestosteron to męski hormon płciowy, który może wpływać np. na zdrowie prostaty.

Dihydrotestosteron, inaczej DHT, to męski hormon płciowy, czyli androgen. Wszystkie hormony tego typu wpływają na rozwój męskich cech płciowych. Określa się je również jako hormony androgenne.

Dihydrotestosteron powstaje w wyniku procesu, w którym zachodzi konwersja testosteronu. Odbywa się to poprzez działanie enzymu zwanego 5-alfa reduktazą. Proces ten zachodzi w prostacie, jądrach i nadnerczach.

Szacuje się, że dihydrotestosteron ma działanie około trzy razy silniejsze niż testosteron. Między innymi działa na wzrost prostaty, implantację włosów na skórze głowy, a także na wzrost włosów na twarzy i ciele.

Znaczenie dihydrotestosteronu w rozwoju płciowym

Dihydrotestosteron odgrywa ważną rolę podczas rozwoju zarodka. Wpływa bezpośrednio na kształtowanie się męskich zewnętrznych narządów płciowych. Jeśli coś jest nie tak z tym hormonem, mogą wystąpić przypadki niejednoznacznej płci.

W okresie dojrzewania dihydrotestosteron odgrywa ważną rolę w rozwoju cech płciowych, ponieważ przyczynia się do rozwoju narządów płciowych oraz wzrostu owłosienia łonowego i ciała. Powoduje również wzrost prostaty.

Ponadto hormon ten wraz z testosteronem wpływa na ekspresję preferencji i zachowań seksualnych. Uważa się go za główny androgen zaangażowany w działanie prostaty i mieszków włosowych.

Dziewczęta również mają dihydrotestosteron, ale rola tego hormonu w kobiecym ciele nie jest jeszcze szczegółowo poznana. Wydaje się, że odgrywa rolę w wyglądzie włosów łonowych i determinuje początek dojrzewania.

Choroby związane z dihydrotestosteronem

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą mieć problemy związane z wysokim lub niskim poziomem dihydrotestosteronu. Jednak u obu płci mogą one być w niektórych przypadkach łagodne, a w innych zauważalne. Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo.

Może cię także zainteresować: Sposoby usuwania włosów łonowych

1. Rozwój seksualny

Wysoki poziom dihydrotestosteronu u mężczyzn nie powoduje znaczących efektów. U kobiet natomiast, może wystąpić nadmierne owłosienie twarzy i ciała oraz pogłębienie tonu głosu. Mogą również wystąpić problemy z miesiączką.

Jeśli poziom hormonów jest niski, kobiety nie odczuwają znaczących skutków. Jednak ma to wpływ na mężczyzn. Jeśli jesteś w okresie dojrzewania, może nie rozwinąć się owłosienie na ciele i twarzy lub narządy płciowe mogą nie rozwinąć się w pełni.

2. Łysienie

Łysienie u mężczyzn.
Nadmiar dihydrotestosteronu w pęcherzykach pilotujących może prowadzić do łysienia u mężczyzn.

U mężczyzn dihydrotestosteron jest głównym czynnikiem rozwoju łysienia androgenowego. U kobiet może również odgrywać rolę w wypadaniu włosów, ale to tylko jeden z czynników, które wchodzą w grę.

Hormon ten występuje w mieszkach włosowych. Gdy jego poziom jest bardzo wysoki, powoduje łysienie pochodzenia hormonalnego i genetycznego. Dihydrotestosteron przylega do mieszków włosowych i powoduje ich kurczenie się, co prowadzi do łysienia.

Mówiąc bardziej obrazowo, to, co robi dihydrotestosteron, można porównać do zaduszenia pęcherzyka. Natychmiastowym efektem jest utrata witalności, siły i koloru włosów. W miarę postępu procesu dochodzi do wypadania włosów. Proces ten znany jest jako „miniaturyzacja”.

3. Problemy z prostatą

Dihydrotestosteron może również wpływać na prostatę, ponieważ jest obecny w tym narządzie. Wysokie poziomy tego hormonu wiążą się z rozwojem i zaostrzeniem łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Jednak nie ma dowodów sugerujących, że ten androgen jest źródłem przerostu prostaty. Innymi słowy, pogarsza stan, ale go nie wywołuje.

Badanie opublikowane w Journal of Urology wykazało, że najbardziej agresywne nowotwory prostaty są związane z niskim poziomem dihydrotestosteronu w gruczole. Oznacza to, że spadek tego hormonu umożliwia wzrost guza, prawdopodobnie z powodu rozwoju większej liczby receptorów androgenowych.

4. Inne zaburzenia

Uważa się, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, dihydrotestosteron przyczynia się do rozwoju trądziku. Ponadto odgrywa rolę w rozwoju mięśni, agresji i libido u ludzi oraz wpływa na wrażliwość na insulinę i napięcie naczyniowe. Wysoki lub niski poziom tego hormonu może przyczynić się do problemów zdrowotnych w tych obszarach.

Zalecana konsultacja lekarska

Istnieje kilka produktów do leczenia łysienia i są one wytwarzane z inhibitorów enzymu 5-alfa reduktazy. Pamiętajmy, że ten enzym promuje procesy przekształcające część testosteronu w dihydrotestosteron.

Wykryto jednak, że produkty te mogą stać się przyczyną problemów, takich jak zaburzenia erekcji lub wytrysku, utrata libido, depresja i ginekomastia czyli wzrost piersi u mężczyzn. Należy wiec zachować ostrożność w ich stosowaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aizpún, M. A., Castelo-Branco, C., Ortega, R., & Moreno, J. C. (2005). Causas e impacto psicológico del hirsutismo. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana, 33(6), 267-268.
  • Mulinari-Brenner, F., Seidel, G., & Hepp, T. (2011). Entendendo a alopecia androgenética. Surgical & Cosmetic Dermatology, 3(4), 329-337.
  • Machado, A. J., Navaroli, F., & Mallea, L. (2021). Un método no cromatográfico para la determinación de dihidrotestosterona en plasma. Revista Cubana de Medicina, 25(9).
  • Nishiyama T, Ikarashi T, Hashimoto Y, Suzuki K, Takahashi K. Association between the dihydrotestosterone level in the prostate and prostate cancer aggressiveness using the Gleason score. J Urol. 2006 Oct;176(4 Pt 1):1387-91.
  • Sahin A, Liu Y, Kam WR, Darabad RR, Sullivan DA. Dihydrotestosterone suppression of proinflammatory gene expression in human meibomian gland epithelial cells. Ocul Surf. 2020 Apr;18(2):199-205.
  • Swerdloff RS, Dudley RE, Page ST, Wang C, Salameh WA. Dihydrotestosterone: Biochemistry, Physiology, and Clinical Implications of Elevated Blood Levels. Endocr Rev. 2017 Jun 1;38(3):220-254.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.