Depilacja okolic intymnych - poznaj najlepsze sposoby

Istnieje kilka metod usuwania owłosienia z okolic intymnych. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym metodom.
Depilacja okolic intymnych - poznaj najlepsze sposoby

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Istnieje kilka metod depilacji okolic intymnych i najlepiej, aby każda osoba wybrała tę, która najlepiej jej pasuje. Generalnie proces nie powinien być zbyt bolesny, powodować podrażnień ani innych problemów.

W rzeczywistości, o ile to możliwe, nigdy nie powinno się doprowadzać do całkowitego usuwania włosów, ponieważ włosy w tym obszarze służą jako bariera ochronna. Dlatego całkowity brak włosów łonowych zwiększa ryzyko infekcji lub innych chorób pochwy.

Faktem jest również, że woskowanie tego obszaru jest nieco bardziej złożone. Zabieg może być nieprzyjemny, a czasami pozostawia wręcz przykre konsekwencje. Dlatego dobrze jest poznać różne opcje i sprawdzić, jak je właściwie zastosować.

Depilacja okolic intymnych

Jednym z czynników komplikujących depilację okolic intymnych jest to, że skóra w tym obszarze jest bardziej wrażliwa niż w innych częściach ciała. Dlatego nierzadko depilacja powoduje podrażnienia, alergie lub swędzenie.

Do tego dochodzi fakt, że istnieje kilka mitów na ten temat. Niektóre osoby uważają, że brak włosów jest synonimem czystości i schludności, tymczasem tak nie jest. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku kobiet włosy łonowe pełnią funkcję ochronną.

Nieprawidłowa depilacja okolic intymnych może powodować bardzo irytujące problemy, takie jak wrastanie włosków. Dzieje się tak, gdy włosy nie rosną na zewnątrz, ale do wewnątrz, co powoduje powstanie torbieli.

W każdym razie każda metoda depilacji okolic intymnych ma swoje wady i zalety. Najczęściej stosuje się te trzy: z użyciem wosku, kremu lub golarki. Porozmawiamy o każdej z nich poniżej.

La depilación de la zona íntima
Obecnie istnieje kilka metod depilacji okolic intymnych.

1. Woskowanie okolic intymnych

Depilację okolic intymnych można wykonać gorącym lub zimnym woskiem. Jest to najpopularniejsza metoda, ponieważ pozwala na wyrywanie włosów wraz z cebulkami. Dzięki temu efekt utrzymuje się nawet do czterech tygodni.

Z drugiej strony ta metoda może być bolesna, a nawet powodować podrażnienia niektórych rodzajów skóry. W przypadku zarówno depilacji woskiem na gorąco, jak i na zimno, najlepiej złuszczać skórę na trzy dni wcześniej, aby usunąć martwe komórki i zapobiec wrastaniu włosków.

Woskowanie na gorąco

Przed zastosowaniem tej metody ważne jest, aby dokładnie oczyścić i wysuszyć okolice łonowe. Wosk należy podgrzać, uważając, aby nie osiągnął tak wysokiej temperatury, że spowoduje poparzenia skóry. Nie powinien być też za zimny, bo w ten sposób będzie generować więcej bólu.

Po roztopieniu wosku należy go delikatnie rozprowadzić na skórze. Ważne jest, aby używać lustra i dokładnie przeprowadzić cały proces. Produkt należy nakładać w tym samym kierunku, w którym rosną włosy. Następnie pozwól mu ostygnąć przez kilka minut i zdejmij, pociągając w przeciwnym kierunku.

Pozostały wosk nie powinien być ponownie używany, w celu zapobiegania infekcjom. Pod koniec zabiegu należy nałożyć krem nawilżający i unikać ekspozycji na słońce depilowanego obszaru przez następne 24 godziny.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Depilacja intensywnie pulsującym światłem: wszystko, co musisz wiedzieć

Woskowanie zimnym woskiem

Ta metoda jest bardziej bolesna, ale też gwarantuje efekty na dłużej. Depilacja woskiem na zimno jest najskuteczniejsza, gdy włosy są krótkie. Zabieg należy wykonać z zewnątrz do środka i z góry na dół. Kroki są następujące:

 • Umieść zimny pasek wosku w tym samym kierunku, w którym rosną włosy.
 • Napnij skórę nad paskiem.
 • Energicznie pociągnij pasek w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Nie powinno się tego robić stopniowo, ale jednocześnie.
 • Powtarzaj, aż wszystkie włosy zostaną usunięte.
 • nNa koniec zastosuj krem nawilżający.

2. Depilacja okolic intymnych kremem do depilacji

Inną metodą usuwania owłosienia w okolicach intymnych jest zastosowanie kremu do depilacji. Jest to opcja, która generuje mniej bólu, dlatego jest wskazana dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Jednak efekty potrwają tylko kilka dni.

Krótko mówiąc jest to najszybsza i najmniej agresywna metoda, ale też daje najkrótsze efekty. Najlepiej zrobić test alergiczny przed użyciem tego typu kremu.

W tym celu wystarczy nałożyć trochę na przedramię i odczekać 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie ma reakcji uczuleniowej. Prawidłowy sposób wykonania procedury depilacji jest następujący:

 • Oczyść obszar mydłem i wodą, aby usunąć zanieczyszczenia. Dokładnie wysusz skórę.
 • Przytnij włosy tak, aby nie były dłuższe niż pół centymetra, co ułatwi usuwanie włosów.
 • Nałóż krem na wybrany obszar. Warstwa powinna być cienka, ale w ilości wystarczającej do pokrycia nasady włosów.
 • Poczekaj kilka minut, aż produkt zacznie działać, postępując zgodnie z instrukcjami produktu.
 • Następnie dokładnie spłucz, aż całkowicie usuniesz produkt.
 • Zastosuj krem nawilżający, aby uniknąć podrażnień.

3. Golarka

Bardzo powszechne jest również golenie okolic intymnych golarką. Ta metoda posiada zalety i wady podobne do kremu do depilacji. Z jednej strony to praktyczna i bezbolesna metoda. Z drugiej strony jej wyniki są bardzo krótkotrwałe.

W tym przypadku istnieje również ryzyko skaleczenia lub zranienia podczas procesu. Można używać golarki ręcznej lub elektrycznej. Przyjrzyjmy się każdej z tych metod.

Golarki ręczne

Podobnie jak w innych przypadkach, najlepiej umyć powierzchnię wodą z mydłem, a następnie bardzo dobrze wysuszyć. Reszta wymaga tylko kilku prostych czynności:

 • Nałóż żel lub krem do golenia na okolice łonowe. Jest to niezbędne, aby uniknąć podrażnień i wypadków.
 • Przesuń maszynkę po golonym obszarze w tym samym kierunku, w którym rosną włosy.
 • Cały czas nawilżaj. Za każdym razem, gdy przesuwasz ostrze po skórze, polej obszar wodą. Najlepiej byłoby to zrobić pod prysznicem.
 • Na koniec nałóż krem nawilżający.

Depilacja okolic intymnych elektryczną maszynką

Ten typ maszynki usuwa włoski przy cebulkach, jeden po drugim. Robi to za pomocą wałka, który działa na zasadzie pęsety. Dlatego może to być jedna z najbardziej bolesnych metod. Z drugiej strony daje bardzo dobre i długotrwałe rezultaty.

Depilacja okolic intymnych tą metodą wygląda następująco:

 • Złuszczaj obszar dzień wcześniej. Pomaga to zapobiegać wrastaniu włosków.
 • Przed goleniem obmyj miejsce ciepłą wodą. To otwiera pory i ułatwia procedurę.
 • Jedną ręką naciągnij skórę, a drugą przesuń maszynę w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
 • Powtarzaj, jeśli to konieczne, aż włosy zostaną całkowicie usunięte.
 • Na koniec użyj kremu nawilżającego.
Depilacja okolic intymnych:
Podczas korzystania z golarek należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko skaleczeń.

Depilacja okolic intymnych: inne wskazówki i zalecenia

Najlepiej przyciąć włosy nożyczkami przed depilacją okolic intymnych, chyba że zamierzasz używać golarki elektrycznej. W takim przypadku włosy powinny mieć co najmniej 3 milimetry długości, aby zabieg można było wykonać prawidłowo.

Jeśli stosujesz wosk lub kremy, bardzo ważne jest, aby zapobiec kontaktowi tych substancji z wargami sromowymi mniejszymi lub błoną śluzową pochwy. Jeśli decydujesz się na golenie ręczne, powinnaś użyć nowej, dobrej jakości maszynki do golenia, najlepiej przeznaczonej specjalnie do miejsc intymnych.

Golarka elektryczna ma tę zaletę, że po pewnym czasie stosowania tej metody włosy tracą swoją wytrzymałość i stają się coraz mniej gęste. Z goleniem ręcznym może się jednak zdarzyć odwrotnie. Najbardziej wskazaną rzeczą do zrobienia – we wszystkich metodach – jest nawilżenie skóry po zabiegu. Możesz do tego użyć na przykład produktu na bazie aloesu.

Może Cię również zainteresować ten artykuł: Woskowanie bikini a inne metody depilacji

Rekomendacje końcowe

Istnieją inne metody usuwania owłosienia okolic intymnych, które praktycznie gwarantują usunięcie owłosienia z tego obszaru. W szczególności odnosimy się do opcji takich jak depilacja laserowa. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku kobiet nie jest wskazane trwałe usuwanie owłosienia.

Mężczyźni również mogą bez problemu skorzystać z opisanych powyżej metod. Do depilacji jąder zaleca się najpierw przyciąć włosy, a następnie użyć ręcznej golarki lub kremu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • De La Hoz, F. J. E. (2021). Influencia de la depilación íntima en la aparición de infecciones vulvovaginales y urinarias. Estudio de corte transversal. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 29(3), 187-195.
 • Martínez Navarro, M. (2018). Diseño de la formulación y del proceso de fabricación de bandas depilatorias con certificado ECOCERT.
 • Romero-Gamboa, D. G., Díaz-Martínez, L. A., Díaz-Galvis, M. L., & González-Blanco, D. P. (2019). Impacto de la depilación genital en el microambiente de la piel femenina: interrupción de la barrera y riesgo de infección, una revisión de la literatura.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.