Dieta przy Hashimoto: opis, zalecane pokarmy i wskazówki

Zapalenie tarczycy Hashimoto charakteryzuje się niedoborem produkcji hormonów tarczycy, uwarunkowanym przewlekłym stanem zapalnym tarczycy. Podajemy dietę, która pomaga w rozwiązaniu tego problemu.
Dieta przy Hashimoto: opis, zalecane pokarmy i wskazówki
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta przy Hashimoto jest mechanizmem leczenia pewnego rodzaju niedoczynności tarczycy, dzięki czemu unika się rozwoju ciężkiego obrazu klinicznego, który determinuje styl życia. Jest to patologia, która ma swoje źródło w zachwianiu równowagi hormonalnej, dlatego zwykle wymaga zastosowania farmakologii do pełnego leczenia.

Należy zauważyć, że problemy związane z tarczycą mogą być dwojakiego rodzaju. Można doświadczyć wzrostu produkcji hormonów tarczycy, ze wszystkimi niedogodnościami z tym związanymi, lub też znaleźć się w sytuacji niedoboru ich syntezy.

Dlaczego dieta jest konieczna przy chorobie Hashimoto?

Choroba tarczycy Hashimoto powoduje zapalenie tarczycy, które poważnie zakłóca jej prawidłowe działanie. W tego typu sytuacjach ważne jest przestrzeganie diety, aby uniknąć progresji choroby. Nieleczona, mogłaby bowiem doprowadzić do uszkodzenia gruczołu, który byłby coraz mniej zdolny do wykonywania swoich funkcji.

Nie możemy zapominać, że narząd ten odpowiada za produkcję szeregu hormonów regulujących funkcje metaboliczne. Brak ich syntezy w wystarczających ilościach może prowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej. Przewlekłe zapalenie tarczycy Hashimoto może nawet prowadzić do powstania guza w tej okolicy.

Poprzez dietę można jednak dostarczyć składniki odżywcze poprawiające pracę tarczycy. Z drugiej strony dbanie o dietę przeciwdziała przybieraniu na wadze związanym z chorobą Hashimoto.

Należy zauważyć, że sytuacje związane z nadwagą okazały się bardzo szkodliwe dla zdrowia wielu pacjentów, zwiększając ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń.

Kobieta mierzy obwód talii
Nadwaga, niedoczynność tarczycy, zaburzenia równowagi hormonalnej i dieta mają głęboki i bliski związek.

Możesz być także zainteresowany także tym tematem: Tarczyca – 7 nawyków, które jej szkodzą

Pokarmy, które wyklucza dieta przy chorobie Hashimoto

Jeśli cierpisz na zapalenie tarczycy Hashimoto, pokażemy Ci, jakich pokarmów należy unikać, aby spowolnić postęp choroby.

Warzywa krzyżowe, czyli kapustowate

Warzywa krzyżowe, mimo że są zalecanymi pokarmami w kontekście zbilansowanej diety, mają zdolność do tworzenia wola tarczycy. Z tego powodu należy ich unikać w diecie przy Hashimoto, gdyż mogą nasilać stany zapalne tarczycy. Do tej grupy warzyw zalicza się kapustę, rukiew, brukselkę, kalarepa, brokuły i kalafior.

Orzechy włoskie i orzeszki ziemne

Z tymi produktami dzieje się to samo, co z warzywami kapustnymi. Mają dużą ilość składników odżywczych, które mogą zmniejszać wchłanianie jodu na poziomie jelitowym.

Szpinak i marchewka

Chociaż spożycie wyżej wymienionych produktów powinno być mocno ograniczone, to w przypadku szpinaku i marchwi podejście może być trochę luźniejsze. Wystarczy, że nie będą one częścią codziennej diety.

Z drugiej strony są to również produkty, które mogą przynieść pewne korzyści, jeśli są spożywane z umiarem na diecie Hashimoto.

Pokarmy, które zaleca dieta przy chorobie Hashimoto

Jednym z kluczowych aspektów diety Hashimoto jest konieczność zwiększenia obecności jodu w diecie. Według badania opublikowanego w „Recent Patents on Endocrine, Metabolic & Immune Drug Discovery”, jest on niezbędnym składnikiem odżywczym do produkcji hormonów tarczycy.

Ryba

Ryby mają w sobie wysoki poziom jodu. Oprócz tego posiadają również kwasy tłuszczowe z serii omega 3, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu mają podwójne działanie, jeśli chodzi o zwalczanie progresji zapalenia tarczycy Hashimoto.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również: Zdrowa tarczyca – wypróbuj to domowe remedium

Owoce morza

Podobnie jak w poprzednim przypadku, zawartość jodu w owocach morza jest znaczna. Jednak osoby z wysokim poziomem kwasu moczowego we krwi powinny uważać na te produkty, ponieważ mogą wystąpić inne problemy, na przykład na poziomie stawów.

Nabiał

Produkty mleczne zawierają duże dawki jodu. Dodatkowo posiadają w swoim składzie probiotyki, zdolne do kolonizacji przewodu pokarmowego, wywierając pozytywny efekt metaboliczny. Jeśli chodzi o kontrolę wagi, również są one doskonałym pokarmem.

Inne ważne składniki odżywcze do uwzględnienia w diecie

Oprócz omawianych pokarmów ważne jest, aby zwiększyć spożycie następujących składników odżywczych, ponieważ biorą one również udział w syntezie hormonów tarczycy:

  • Cynk: obecny w czerwonym mięsie i orzechach.
  • Żelazo: można je znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego.
  • Mangan: jest powszechny w orzechach i zbożach.
  • Witamina A: można ją spożywać z zielonymi, czerwonymi lub pomarańczowymi warzywami.
  • Selen: obecny przede wszystkim w orzechach i zbożach. Również w nabiale.
Nabiał
Produkty mleczne są częścią diety Hashimoto, ponieważ dostarczają jodu i probiotyków, przyczyniając się do zdrowia tarczycy i kontroli wagi.

Dieta przy chorobie Hashimoto to za mało

Regularne wykonywanie aktywności fizycznej będzie miało zasadnicze znaczenie dla stabilizacji metabolizmu i zapewnienia odpowiedniego składu ciała. W przeciwnym razie może dojść do otyłości, czynnika ryzyka rozwoju wielu innych chorób przewlekłych.

Jednocześnie konieczne może być stosowanie pewnych środków z zakresu farmakologii. Dzięki nim można podnieść jakość życia, zmniejszając uczucie ciągłego zmęczenia. Jednak leki muszą być przepisane przez specjalistę, a dawki muszą podlegać okresowej weryfikacji.

Dieta przy Hashimoto wspomaga leczenie zapalenia tarczycy

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest patologią, która może powodować wiele problemów w perspektywie średnioterminowej, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Dlatego niezbędne jest jej wczesne wykrycie, a także dostosowanie stylu życia i nawyków żywieniowych do sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70. doi: 10.1161/CIRCRESAHA.115.306883. PMID: 27230640.
  • Zbigniew S. Role of Iodine in Metabolism. Recent Pat Endocr Metab Immune Drug Discov. 2017;10(2):123-126. doi: 10.2174/1872214811666170119110618. PMID: 28103777.
  • Ishihara T, Yoshida M, Arita M. Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis. Int Immunol. 2019 Aug 23;31(9):559-567. doi: 10.1093/intimm/dxz001. PMID: 30772915.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.