Dieta lecząca zapalenie żołądka i jelit u kobiet w ciąży
Dieta odgrywa ważną rolę w leczeniu zapalenia żołądka i jelit w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ prawidłowe odżywianie może pomóc złagodzić skutki objawów, takich jak wymioty i biegunka – typowe dla tego stanu.
Zapalenie żołądka i jelit może dotknąć każdego, a dotknięta nią kobieta w ciąży powinna natychmiast zwrócić się o pomoc. Należy pamiętać, że każde opóźnienie w leczeniu zwiększa ryzyko zdrowotne zarówno matki, jak i jej dziecka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Zapalenie żołądka i jelit podczas ciąży
Ten stan, zwłaszcza w ostrej postaci, jest poważnym problemem zdrowotnym dla kobiet w ciąży. Jest to infekcja, która może być wywołana przez bakterie enteropatogenne, pasożyty i wirusy. Ponadto istnieje mniejszy odsetek przypadków niezakaźnych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna.
Różne organizmy mogą wywoływać różne objawy, ale wszystkie objawiają się biegunką, wymiotami, skurczami i bólem brzucha. Objawy te powodują znaczną utratę wody i soli mineralnych. Dodatkowo zmniejszają apetyt.
Jak możesz sobie wyobrazić, kobieta w ciąży przechodząca zapalenie żołądka i jelit musi przestrzegać odpowiedniej diety. Ponadto celem diety musi być zatrzymanie utraty płynów, uzupełnienie soli mineralnych i złagodzenie związanych z tym objawów.
Pamiętaj, że w większości przypadków leki nie są konieczne. Jednak w razie potrzeby lekarz może przepisać najbardziej odpowiednie.
Przeczytaj równiez o tym: Toczeń i ciąża: co powinieneś wiedzieć?
Czy dieta może pomóc złagodzić zapalenie żołądka i jelit w ciąży?
Specjaliści od żywienia sugerują, że optymalna dieta to dieta ściągająca. To dobra metoda leczenia dla każdej osoby z tą chorobą. Jednak to specjalista musi zaproponować najlepszy plan żywieniowy dla kobiet w ciąży.
Lekarz lub dietetyk może poprowadzić Cię w kierunku odpowiedniego odżywiania zgodnie z wymaganiami tego etapu. Ponadto pomoże określić, które pokarmy mogą być kłopotliwe lub nieodpowiednie dla tego schorzenia.
Charakterystyka diety ściągającej
- Niska zawartość nierozpuszczalnego błonnika
- Niskotłuszczowa
- Bez laktozy
- Bez substancji drażniących, ani żywności wytwarzającej gazy
Pokarmy w diecie ściągającej
- Ryż, cienko zwinięty makaron, polenta
- Chleb pszenny
- Herbata ziołowa, np. rumianek, zioła, boldo
- Dużo wody (z umiarem)
- Gotowana dynia lub marchewka
- Chude mięso, gotowane bez skóry i gotowane na parze lub w wodzie
- Świeże sery o niskiej zawartości tłuszczu
- Sok jabłkowy
- Olej, tylko do przyprawiania
- Białka jaj
Przeczytaj również: Zapalenie żołądka u dzieci – zastosuj domowe środki
Żywność, której należy unikać
Ważne jest, aby pominąć pokarmy, które powodują wzdęcia lub gazy, takie jak:
- Laktoza w mleku
- Napoje gazowane, soki, herbaty i wszelkie inne komercyjne napoje słodkie
- Rośliny strączkowe, które oprócz błonnika są wysoce fermentowalne i powodują niestrawność
- Warzywa, takie jak szparagi, kapusta i cebula
- Ziemniaki, bataty i kukurydza, bo szybko fermentują
- Czosnek
- Żółtka jaj
Zalecenia ogólne
- Pomiń wszelkie ciężkie posiłki i jedz małe ilości jedzenia kilka razy dziennie. Najlepiej spróbuj rozłożyć je na sześć porcji (śniadanie, drugie śniadanie, lunch, przekąskę, kolację i przekąskę przed pójściem spać).
- Jedz powoli.
- Odpoczywaj w pozycji siedzącej do pół godziny po głównych posiłkach.
- Pij płyny w niewielkich ilościach, dostosowując spożytą ilość do ilości utraconej w wyniku wypróżnień.
- Nie jedz zbyt zimnych lub zbyt gorących potraw.
- Gotuj jedzenie za pomocą prostych metod, takich jak gotowanie ww własnym sosie, grillowanie, gotowanie na parze lub pieczenie.
- Doprawiaj potrawy solą i łagodnymi ziołami.
Ponowne wprowadzanie pokarmu po zapaleniu żołądka i jelit
Trzymaj się lekkostrawnej diety, aż objawy ustąpią i możesz stopniowo ponownie wprowadzać ograniczone pokarmy zgodnie z indywidualną tolerancją. Najważniejszą rzeczą jest to, aby robić to stopniowo, aby nie podrażniać jelit.
O czym musisz pamiętać, jeśli chodzi o zapalenie żołądka i jelit w ciąży
Musisz skonsultować się z lekarzem i nie próbować leczyć się na własną rękę. To ważne, ponieważ nieprawidłowa interwencja może prowadzić do komplikacji zarówno dla zdrowia matki, jak i jej dziecka.
Generalnie wystarczy przestrzegać normalnych zaleceń dietetycznych, aby poradzić sobie z następstwami wymiotów i biegunki. Jednak niektóre leki mogą być konieczne, ale tylko lekarz powinien je przepisać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mehta S, Khatuja R, Verma M, Grover A. Gastroenteritis In Pregnancy: Relevance and Remedy. J Clin Diagn Res. 2017;11(9):QL01. doi:10.7860/JCDR/2017/27782.10683
- Recomendaciones dietético-nutricionales en la diarrea aguda. Fundación Española del aparato disgestivo. (n.d.) Recuperado el 6 de junio de 2020 de https://www.saludigestivo.es/wp-content/uploads/2016/07/recomendaciones-dieteticas-en-diarrea-aguda.pdf.
- Pérez Rodríguez A.F., Roche M., Larrañaga C.. Patología médica y embarazo: Trastornos gastrointestinales, neurológicos, cardiovasculares y dermatológicos. Anales Sis San Navarra. 2009; 32(1):135-157.
- Silva C, Pagés G. Hiperemesis gravídica. Rev Obstet Ginecol Venez.2006;66(3): 178-186.
- Gomes CF, Sousa M, Lourenço I, Martins D, Torres J. Gastrointestinal diseases during pregnancy: what does the gastroenterologist need to know?. Ann Gastroenterol. 2018;31(4):385‐394. doi:10.20524/aog.2018.0264