Czy możesz jeść jogurt, jeśli masz biegunkę?

Czy możesz jeść jogurt, jeśli masz biegunkę?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jogurt to żywność, która charakteryzuje się zawartością probiotyków, witamin i minerałów. Pomimo tego, że jest produktem mlecznym wydaje się korzystny w przypadku biegunki. Chcesz wiedzieć dlaczego warto jeść jogurt w trakcie biegunki? Odkryj to w tym artykule!

„Czy możesz jeść jogurt, jeśli masz biegunkę?” Jest to częste pytanie wśród tych, którzy mieli ten problem trawienny. Biegunka zwykle sygnalizuje zmianę mikroflory jelitowej. Wiąże się też ze stresem lub określonymi infekcjami.

W każdym razie dieta odgrywa ważną rolę w ograniczaniu infekcji. Zapobiega nawet powstawaniu innych powikłań, choć niekiedy konieczne jest uzupełnienie jej środkami farmakologicznymi.

Jeśli chodzi o spożycie jogurtu dowody sugerują, że jest to pożywienie korzystne, o ile nie zawiera dodatku cukrów. Będąc pożywnym i probiotycznym pokarmem sprzyja równowadze bakterii w przewodzie pokarmowym. Co jeszcze powinniśmy o nim wiedzieć?

Jogurt jest źródłem probiotyków

Jogurt wyróżnia się zawartością bakterii, szczególnie Lactobacillus. Te mikroorganizmy są zdolne do kolonizowania przewodu pokarmowego, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju patologii metabolicznych.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients, regularne spożywanie bakterii probiotycznych może zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 2, a nawet niektórych rodzajów chorób układu krążenia.

Aby zapewnić stały dopływ pożytecznych bakterii do jelita dostępnych jest kilka metod. Pierwsza to suplementacja probiotyczna. W takich przypadkach najlepszy jest wybór produktu jednoskładnikowego z dużą zawartością bakterii, które mogą zagwarantować, że dotrą do tych obszarów jelita, które muszą skolonizować.

Możliwe jest również wprowadzenie tych mikroorganizmów do układu pokarmowego poprzez regularne spożywanie sfermentowanych produktów, takich jak jogurt i kefir.

Jogurt pitny
Zdrowe bakterie zawarte w jogurcie pomagają zrównoważyć mikroflorę jelitową. Zmniejszają również ryzyko zaburzeń metabolicznych.

Czy możesz jeść jogurt, jeśli masz biegunkę?

Jak już wspomnieliśmy, biegunka to zaburzenie żołądkowo-jelitowe, które może mieć wiele przyczyn. Większość z nich jest związana z zachwianiem równowagi mikroflory jelitowej. Z tego powodu regularne dostarczanie pożytecznych bakterii może pomóc skorygować ten proces.

Badanie przeprowadzone na dzieciach pokazuje, że spożywanie probiotyków może zapobiegać i leczyć biegunkę spowodowaną przyjmowaniem antybiotyków. W badaniu tym w celu uzyskania efektów stosuje się suplementację, ale możliwe jest również regularne podawanie jogurtu, aby zapobiec pojawieniu się patologii jelit.

Ogólnie rzecz biorąc, często zaleca się spożycie jogurtu, gdy osoba jest w trakcie leczenia antybiotykami. Celem jest zwiększenie ochrony flory jelitowej przed zużyciem spowodowanym lekami, co zwiększa ryzyko wystąpienia procesów związanych z dysbiozą i pojawieniem się zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Spożywanie jogurtu zmniejsza biegunkę związaną ze stresem

Stres jest kolejnym czynnikiem mogącym wywołać biegunkę lub inne zaburzenia jelitowe. Centralny układ nerwowy jest bezpośrednio połączony z przewodem pokarmowym, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Chinese Medical Journal.

Dlatego zmiana w jednym z dwóch systemów może bezpośrednio wpłynąć na drugi. Zatem każdy przypadek stresu lub zaburzeń emocjonalnych może zwiększyć ryzyko wystąpienia biegunki.

W związku z tym oraz w celu ograniczenia pojawiania się zaburzeń emocjonalnych zaleca się dbanie o florę jelitową i poprawę trybu życia. Spożywanie jogurtu wzbogaconego probiotykami może chronić przed wahaniami nastroju.

Działa również spożycie kefiru lub suplementacja probiotykami. Jednak kefir nie jest odpowiedni dla wszystkich ze względu na jego kwaskowaty smak i konsystencję. Tymczasem jogurt jest ogólnie akceptowany przez większość populacji.

Oczywiście ważne jest, aby spojrzeć na oznakowanie i wybrać produkt, który nie zawiera w swoim składzie dodatku cukrów. W przeciwnym razie kupowalibyśmy jogurt o niskiej wartości odżywczej, co mogłoby negatywnie wpłynąć na zdrowie metaboliczne i poziom glukozy we krwi.

Kobieta z bólem brzucha
Oprócz wspierania równowagi bakterii jelitowych spożywanie jogurtu wiąże się z lepszym stanem emocjonalnym. Dlatego pomaga również złagodzić biegunkę wywołaną stresem.

Jeśli masz biegunkę powinieneś jeść jogurt

Spożywanie jogurtu w przypadku biegunki może złagodzić objawy tego procesu i przyspieszyć powrót do zdrowia. W każdym razie nie trzeba cierpieć na to zaburzenie, aby zacząć włączać ten pokarm do codziennej diety.

Jogurty to produkty zalecane w prawie każdym planie posiłków, ponieważ dostarczają probiotyków, zdrowych tłuszczów i białka. Ponadto dostarczają wapnia i innych niezbędnych minerałów, które sprzyjają dobremu samopoczuciu.

Jednak ważne jest przeczytanie etykiety, aby upewnić się, że jest to produkt wysokiej jakości. Nie wszystkie desery mleczne na rynku to jogurty. Niektóre zawierają zbyt wiele cukrów i mają niewielki wpływ na wartości odżywcze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pereg D, Kimhi O, Tirosh A, Orr N, Kayouf R, Lishner M. The effect of fermented yogurt on the prevention of diarrhea in a healthy adult population. Am J Infect Control. 2005;33(2):122-125. doi:10.1016/j.ajic.2004.11.001
  • Yoo JY., Kim SS., Probiotics and prebiotics: present status and future perspectives on metabolic disorders. Nutrients, 2016.
  • Szajwska H., Canani RB., Guarino A., Hojsak I., et al., Probiotics for the prevention of antibiotic-associated diarrhea in children. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2016. 62 (3): 495-506.
  • Marotta A, Sarno E, Del Casale A, et al. Effects of Probiotics on Cognitive Reactivity, Mood, and Sleep Quality. Front Psychiatry. 2019;10:164. Published 2019 Mar 27. doi:10.3389/fpsyt.2019.00164
  • Guarino A, Guandalini S, Lo Vecchio A. Probiotics for Prevention and Treatment of Diarrhea. J Clin Gastroenterol. 2015;49 Suppl 1:S37-S45. doi:10.1097/MCG.0000000000000349
  • Hempel S. Probiotics for diarrhoea. Indian J Med Res. 2014;139(3):339-341.
  • Isolauri E. Probiotics for infectious diarrhoea. Gut. 2003;52(3):436-437. doi:10.1136/gut.52.3.436

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.