Toczeń i ciąża: co powinieneś wiedzieć?

Toczeń i ciąża: co powinieneś wiedzieć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Toczeń u kobiet w ciąży lub u kobiet, które chcą zajść w ciążę powinien być szczególnie brany pod uwagę. Chociaż toczeń i ciąża są możliwe, to kontrole u lekarza muszą być bardzo częste.

Toczeń i ciąża to stany, które mogą występować razem dzięki postępom medycyny. To znacznie poprawiło leczenie terapeutyczne zmniejszając niekorzystne działanie stosowanych leków.

Pamiętaj, że duża część problemów wynikających z połączenia tocznia i ciąży wynika z farmakologii. Leki kontrolujące ataki tocznia często powodują niepłodność lub wady rozwojowe płodu.

Z tego powodu kobiety z toczniem zawsze są instruowane, aby planować ciążę z dużym wyprzedzeniem, aby lekarz mógł dostosować leczenie do sytuacji. Dzisiaj jest to możliwe dzięki rozwojowi nowych składników aktywnych, które zastępują poprzednie.

Jak zobaczymy w tym artykule, dzięki właściwemu planowania kobiety cierpiące na toczeń są w stanie zajść w ciążę ze względnym bezpieczeństwem. Muszą poddać się większej kontroli niż inne kobiety w ciąży bez chorób towarzyszących, ale jest to gra warta świeczki.

Czym jest toczeń?

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że ten sam układ odpornościowy atakuje własne komórki, ponieważ ich nie rozpoznaje. Identyfikuje niektóre tkanki jako obce lub jako zagrożenie i rozpala je reakcją podobną do tej, która występuje podczas walki z chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi.

Choroba ta jest przewlekła i ewoluuje w postaci ataków. Mogą wystąpić okresy bezczynności, gdy nie ma żadnych objawów, ale później dochodzi do ostrych epizodów, które są poważne i powodują ograniczają jakość życia chorego.

Toczeń

Tkankami najbardziej dotkniętymi toczniem są tkanki stawowe, skórne i nerkowe. Również płuc i mózg mogą zostać zaatakowane, ale jego charakterystyczne objawy dotyczą stawów i skóry.

Kiedy mówimy o toczniu i ciąży mamy na myśli kobietę, która ma już zdiagnozowaną chorobę i zachodzi w ciążę w pewnym momencie swojego życia. Wtedy pojawia się problem, ponieważ istnieją dane dotyczące większej częstotliwości występowania problemów ciążowych u tych kobiet.

Ponadto istnieje zaburzenie punktowe, które nie zawsze się pojawia, i nazywa się toczniem noworodków. Dzieje się tak, gdy dziecko otrzymuje przeciwciała, które ma matka i które prowadzą do choroby. Dziecko będzie miało problemy ze skórą i krwią, a w ciężkich przypadkach może mieć też problemy z sercem.

Leki na toczeń i niepłodność

Aby mówić o toczniu i ciąży musimy najpierw omówić kwestię tocznia i płodności. Co prawda ​​kobiety z tą chorobą nie powinny mieć większych trudności z zajściem w ciążę, ale leki odgrywają tutaj kluczową rolę.

Ludzie z toczniem otrzymują leki, które mogą wpływać na zdolność zajścia w ciążę. Jeden z często stosowanych leków, cyklofosfamid, zmienia żywotność jajników w dłuższej perspektywie.

Leki na toczeń

Dlatego ważne jest, aby kobiety, które chcą zajść w ciążę i cierpią na tę chorobę skonsultowały się z lekarzem z dużym wyprzedzeniem. Plan leczenia można modyfikować, aby pobudzić płodność. Niektórzy lekarze dodają do cyklofosfamidu inny lek o nazwie leuprolid, który zmniejsza niepłodność.

Różne leki na toczeń mają działanie teratogenne co oznacza, że ​​mogą powodować wady wrodzone u płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. To kolejna ważna kwestia, którą należy wcześniej omówić jest wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Toczeń i ciąża – możliwe komplikacje

Podczas ciąży toczeń może doprowadzić do różnych komplikacji. Wśród najczęstszych problemów możemy znaleźć:

  • Nadkrzepliwość: kobieta w ciąży może mieć skłonność do zakrzepów, które zakłócają przepływ krwi do łożyska.
  • Poronienie: Kobiety z toczniem są o 10% bardziej narażone na poronienie niż reszta kobiet w ciąży.
  • Stan przedrzucawkowy: zespół ten polega na wzroście ciśnienia krwi kobiety, obrzęku kończyn dolnych i utracie białka w moczu. Jest to rodzaj wysokiego ciśnienia krwi, które chociaż jest zwykle indukowane przez ciążę, w tych przypadkach jest przypisywane toczniowi.
  • Przedwczesny poród: powyższe warunki, każdy z osobna, mogą przyspieszyć poród.

Toczeń i ciąża to nie problem

Pomimo powikłań, toczeń i ciąża są kompatybilne. Kobiety, u których zdiagnozowano chorobę i chcą mieć dzieci powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym, aby jak najlepiej zaplanować ten okres. Dobry rozwój będzie zależeć od odpowiedniego przygotowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rivera Chavez, Lizet Lorena, et al. “Brote severo de lupus de difícil control.” Nefrología 39.3 (2019): 321.
  • Ucar, E., et al. “Manejo del lupus eritematoso sistémico durante el embarazo.” Revista Española de Reumatología 32.3 (2005): 91-98.
  • Martínez, Alonzo, et al. “Detección y manejo del brote lúpico en el embarazo.” Progresos de Obstetricia y Ginecología 61.4 (2018): 365-369.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.