Dieta ketogeniczna dla osób starszych: czy jest zalecana?

Dieta ketogeniczna polega na znacznym zmniejszeniu spożycia węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu zawartości tłuszczu. Czy jest odpowiednia dla osób starszych? Dowiedz się!
Dieta ketogeniczna dla osób starszych: czy jest zalecana?
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Dieta i styl życia są czynnikami decydującymi o tym, czy nadal będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem w starszym wieku. Wiemy, że starzenie się to proces nie do powstrzymania, który wpływa na funkcje organizmu. Jednak dobrze skonstruowane plany żywieniowe mogą spowolnić pogarszanie się naszej kondycji i zdrowia na tym etapie życia. Dieta ketogeniczna okazała się skuteczna dla osób starszych, a my przedstawimy wyniki badań na ten temat. Przeczytaj uważnie do końca!

Ten model diety zdobył dość dużą popularność w ostatnim czasie. Definiuje się go jako dietę bogatą w tłuszcze, odpowiednią pod względem białka i ubogą w węglowodany. Po jej zastosowaniu w organizmie powstają substancje zwane „ciałami ketonowymi”, które zastępują cukier we krwi jako źródło energii. Z tego powodu dieta ketogeniczna może być korzystna dla osób starszych. jak to wytłumaczyć? Poniżej przedstawiamy wszystkie szczegóły.

Cechy diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna lub „dieta keto” charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu, umiarkowaną zawartością białka i niską zawartością węglowodanów. Została zaprojektowana tak, aby naśladować zmiany biochemiczne zachodzące podczas postu i osiągnąć efekty postu, ale bez wpływu na masę mięśniową.

Ponieważ jest to dieta niskowęglowodanowa, nie zapewnia wystarczającej dostępności glukozy jako źródła energii. Aby go zastąpić, organizm tworzy ciała ketonowe. Stąd wzięła się jej nazwa.

Dieta ketogeniczna.
Dieta ketogeniczna charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu i niską zawartością węglowodanów.

Przeczytaj więcej o diecie tutaj: Pokarmy dozwolone na diecie ketogenicznej

Jak to działa?

Podczas postu organizm ludzki rozkłada złogi tłuszczu i wytwarza różne rodzaje ciał ketonowych – lub ketonów – jako źródło energii. Eksperci twierdzą, że dieta ketogeniczna stymuluje powstawanie tych ketonów, aby utrzymać naszą aktywność.

Proces ten jest znany jako „ketoza odżywcza” i występuje, gdy ograniczamy węglowodany do mniej niż 50 gramów (2 uncje) dziennie. Zwykle wejście w stan ketozy zajmuje od 1 do 4 tygodni. Warto również wspomnieć, że dieta ta wiąże się z następującymi korzyściami:

  • Neuroprotekcja
  • Utrata masy ciała
  • Kontrola poziomu cukru we krwi
  • Ochrona układu krążenia

Jak wiadomo, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się chorób w starszym wieku. Dlatego dieta ketonowa jest badana jako możliwa opcja zapobiegania i kontrolowania przewlekłych zaburzeń wieku podeszłego. Oczywiście jej stosowanie powinno odbywać się z rozwagą i przy fachowym doradztwie.

Jak rozkładają się kalorie w diecie ketogenicznej?

W praktyce dieta ketogeniczna wykorzystuje proporcje 3 lub 4 gramy tłuszczu na każdy gram białka plus węglowodany. Oznacza to więc, że 70 do 80% całkowitej energii pochodzi z tłuszczu. Oczywiście musi to być zdrowy tłuszcz. Około 20 do 30% energii uzupełniają białka wraz z węglowodanami.

Tak więc, jeśli dieta zawiera 1800 kalorii, 140 gramów (prawie 6 uncji) odpowiada tłuszczom, 67 gramy (prawie 3 uncje) białku, a 36 gramów (1,4 uncji) węglowodanom. Na ogół składniki odżywcze pozyskiwane są w niewielkich proporcjach z pokarmów takich jak nasiona, orzechy, ser, jogurt, warzywa, jajka, mięso i ryby.

Z drugiej strony zaleca się ograniczenie spożycia owoców, produktów pełnoziarnistych i zbóż rafinowanych, z których robi się na przykład makaron i chleb. Należy ponadto unikać żywności, takiej jak rośliny strączkowe i produkty ultra przetworzone.

Potrzeby żywieniowe osób starszych a dieta ketogeniczna

Dr López Luengo twierdzi, że dieta starszej osoby dorosłej powinna być zróżnicowana, wystarczająca, kompletna i zbilansowana. Mogą jednak wystąpić problemy zdrowotne, które wymagają dostosowania planu żywieniowego. Ponadto pokarm powinien być smaczny, łatwy do przygotowania, pobudzający apetyt, łatwy do żucia i lekkostrawny.

Energia

W starszym wieku zmniejsza się podstawowe tempo przemiany materii i aktywność fizyczna, więc zapotrzebowanie na energię spada. Dla mężczyzn powyżej 60. roku życia sugeruje się wystarczająca dzienną ilość około 2400 kilokalorii, podczas gdy dla kobiet szacuje się około 2000 kilokalorii.

Węglowodany

W normalnej diecie dla osób starszych węglowodany stanowią od 45 do 60% wszystkich kalorii. W dietach niskowęglowodanowych, takich jak diety ketogeniczne, wartości te mogą być mniejsze niż 10% całkowitego spożycia energii.

Białko

Zapotrzebowanie na białko u osób starszych jest podobne do zapotrzebowania w populacji ludzi dorosłych. Oznacza to, że waha się od 0,8 do 1 grama na kilogram masy ciała dziennie. Pokarmy białkowe powinny odpowiadać od 10 do 15% wszystkich kalorii. Ponadto sześćdziesiąt procent białka powinno być pochodzenia zwierzęcego, a pozostałe 40% pochodzić z roślin strączkowych i orzechów.

Tłuszcze

W normalnej diecie zawartość tłuszczu powinna wynosić od 25 do 35% wartości kalorycznej diety. W dietach ketogenicznych procent kalorii z tłuszczów jest wyższy niż 70%. Zaleca się jednak ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans, przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3.

Witaminy

Najczęstszymi niedoborami witamin obserwowanymi u osób starszych są witamina C, grupa B i witamina D. Z tego powodu należy zwiększyć ich spożycie.

Minerały

Należy zwrócić uwagę na niektóre mikroelementy, takie jak wapń, żelazo i cynk, ponieważ ich niedobór często występuje w tej grupie populacji. Zaleca się więc spożywanie od 800 do 1200 miligramów wapnia dziennie wraz z witaminą D.

Ustalono również jako normę spożycie 8 miligramów żelaza dziennie, dostarczanych w mięsie, jajkach lub rybach, a nie poprzez stosowanie suplementów. Spożycie cynku natomiast powinno wynosić od 12 do 15 miligramów dziennie.

Jakie zalety ma dieta ketogeniczna dla osób starszych

Zwolennicy tego programu twierdzą, że dieta ketogeniczna ma wiele zalet dla osób starszych. Omówimy je poniżej.

Zwiększone prawdopodobieństwo utraty wagi

Wraz z postępującym starzeniem utrata masy ciała staje się coraz trudniejsza. Ale osiągnięcie idealnej wagi sprzyja długowieczności i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia innych problemów zdrowotnych.

Ketoza żywieniowa może wykorzystywać tłuszcz jako paliwo, w tym własną tkankę tłuszczową. W tym sensie ta dieta ma przewagę nad dietami o ograniczonej kaloryczności, ponieważ szybciej usuwa nagromadzony tłuszcz.

Może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Redukcja masy ciała osiągnięta dzięki dietom ketogenicznym pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca. Dzieje się tak, ponieważ lipidy we krwi wracają do normalnych wartości.

Obserwacyjne badania naukowe trwające ponad 20 lat wykazały z związku z tym, że ryzyko chorób serca zostało zmniejszone o 23% w tym okresie. Udało się to osiągnąć u osób, które schudły, kontrolowały poziom lipidów we krwi oraz spożywały tłuszcze i białka pochodzenia roślinnego.

Zwiększa ilość energii do działania

Na początku diety ketogenicznej jest bardzo prawdopodobne, że starsza osoba dorosła będzie miała niski poziom energii i rodzaj „mgły psychicznej”. Jednak po pokonaniu tej pierwszej fazy adaptacji, koncentracja i energia mogą wzrosnąć.

Kiedy organizm polega na ketonach jako źródle energii, dochodzi do mniejszej liczby skoków i spadków cukru we krwi. Pozwala to na stałe utrzymanie dobrego poziomu energii przez 24 godziny.

Pozwala na utrzymanie masy mięśniowej ciała

Wraz z procesem starzenia dochodzi do utraty masy mięśniowej. Jednak dieta ketogeniczna może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ zapewnia niezbędną energię i utrzymuje odpowiednią podaż białka, co pozwala uniknąć wykorzystywania mięśni jako źródła energii.

Może wpłynąć korzystnie na choroby neurodegeneracyjne

Badania na myszach wykazują pozytywne modyfikacje funkcji komórek mózgowych i ich naczyń krwionośnych. Dodatkowo dieta ketogeniczna przyczynia się do redukcji wolnych rodników, które przyspieszają degradację neuronalną i psychiczną.

Z drugiej strony Johns Hopkins Institute opublikował wyniki badania na starszych osobach na diecie ketogenicznej. Okazało się, że taki plan żywieniowy może poprawić funkcjonowanie mózgu i pamięć. Może nawet zapobiegać postępowi choroby Alzheimera i innych zaburzeń psychicznych.

Czy dieta ketogeniczna ma jakieś wady lub przeciwwskazania dla osób starszych?

Inni eksperci w tej dziedzinie nieco ostrożniej podchodzą do stosowania diety ketogenicznej u osób starszych. W rzeczywistości uważają, że ma ona pewne wady.

Utrzymanie diety w czasie

Eksperci ds. zdrowia wciąż nie są pewni, jak skuteczna jest dieta ketonowa w promowaniu zdrowia w perspektywie długoterminowej. Jednym z powodów jest to, że spożywanie węglowodanów jest bardzo restrykcyjne, co jest trudne dla osób, które wcześniej często je spożywały.

Skutki uboczne

Dieta ketonowa może powodować pewne zaburzenia zdrowotne. Jednak większość z tych efektów adaptacyjnych ustępuje w ciągu kilku tygodni. Należą do nich:

  • Objawy grypopodobne
  • Nieprzyjemny zapach oddechu
  • Skurcze mięśni
  • Niska energia i zmęczenie
  • Bezsenność
  • Zaparcia i inne problemy trawienne

Mogą wystąpić niedobory składników odżywczych

Główne źródła minerałów i witamin znajdują się w owocach i warzywach, które są ograniczone w diecie ketonowej. Dlatego przed jej wdrożeniem warto porozmawiać z dietetykiem, aby zapewnić zbilansowany i zdrowy plan żywieniowy, szczególnie w zakresie spożycia następujących składników odżywczych:

Jak stosować dietę ketogeniczną u osób starszych?

Aby skutki uboczne diety ketogenicznej nie dotyczyły osób starszych, wskazane jest powolne i stopniowe zmniejszanie ilości węglowodanów netto w ciągu pierwszych miesięcy.

W ten sposób organizm stopniowo dostosowuje się do braku tego makroskładnika, a osoba starsza staje się bardziej świadoma, jakie pokarmy może wybierać.

Dieta ketogeniczna u osób starszych.
Aby bezpiecznie wdrożyć dietę ketogeniczną, najlepiej wprowadzać stopniowe zmiany w diecie.

Kiedy skonsultować się z profesjonalistą?

Jeśli starsza osoba cierpi na chorobę trzustki, problemy z tarczycą, zaburzenia odżywiania, niewydolność nerek, stany zapalne, przeszłą usunięcie kamieni lub pęcherzyka żółciowego, powinna skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. W takich przypadkach ten rodzaj diety może nie być najwłaściwszy.

Zalecamy również skonsultować się z lekarzem, jeśli masz cukrzycę typu 1 lub typu 2. Dietetyk i endokrynolog wspólnie ustalą, w jaki sposób należy wdrożyć dietę, aby utrzymać te choroby pod kontrolą.

Dieta ketogeniczna jest zalecana dla osób starszych

Starzenie się jest naturalnym i nieuniknionym procesem w życiu każdego człowieka. Jednak to, „jak się nim zajmiemy” jest kluczem do zachowania zdrowia na starość i wydłużenia oczekiwanej długości życia. Dieta ketogeniczna ma wiele zalet w kontrolowaniu, a nawet zapobieganiu chorobom związanym ze starością.

Dietetyk i lekarz prowadzący powinni mieć ostatnie słowo dotyczące instrukcji i kontroli diety ketogenicznej w przypadku osób starszych cierpiących na choroby lub schorzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.