Dieta karczocha - szybko zgub zbędne kilogramy i schudnij!

Dieta karczocha - szybko zgub zbędne kilogramy i schudnij!
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zbliża się jakieś ważne wydarzenie w Twoim życiu i chcesz wyglądać idealnie? Dieta karczocha to rozwiązanie dla Ciebie.

Co więcej, szukasz szybkiej diety, która pomoże Ci stracić kilka kilogramów w krótkim czasie? Nie chcesz przestrzegać diety przez długi czas? W takim przypadku powinieneś wiedzieć, że dieta karczocha będzie najlepszym rozwiązaniem.

Karczoch jest dobrym sojusznikiem w odchudzaniu, ponieważ jest bogaty w błonnik i sprzyja wchłanianiu tłuszczów i cukrów. Co więcej szybko eliminuje toksyny i tłuszcze, które gromadzą się w jelitach.

Dieta karczocha – kto powinien jej przestrzegać ?

  • Przede wszystkim osoby z nadwagą, które chcą szybko zejść z wagi. Dzięki temu, że karczoch jest bogaty w błonnik jedząc go, poczujesz się dłużej syty.
  • Ludzie z cellulitem. Ponieważ karczochy są bogate w potas, zwalczają zatrzymywanie płynów i zmniejszają cellulit.
  • Ludzie z problemami sercowo-naczyniowymi. Ponieważ karczoch ma niską zawartość sodu, poprzez włączenie go do diety w dużych ilościach poczujesz się syty i poprawisz ciśnienie krwi.

Dieta karczocha krok po kroku

Należy pamiętać, że dieta karczocha została zaprojektowana na trzy dni. Nie zalecamy jej przedłużania, ponieważ jako ekstremalna dieta może powodować rewolucje żołądkowe.

Dzień 1

Pierwszy dzień diety z karczocha zaskoczy Cię, ponieważ w przeciwieństwie do innych ekstremalnych diet, nie sprawi, że będziesz chodził głodny.

Śniadanie

1 szklanka zielonej herbaty (250 ml) + 1 kromka pieczywa pełnoziarnistego z twarożkiem wiejskim+ ½ pieczonego karczocha

Zielona herbata

Przekąska

Jogurt (250 ml)

Obiad

1 średnio upieczony karczoch + 1 porcja grillowanej ryby + 250 g mieszanej zielonej sałaty + 1 jabłko

Podwieczorek

Smoothie z ½ karczocha + 1 szklanka zielonej herbaty

Kolacja

1 pieczony karczoch + 50 g sera + 1 starta marchewka + 5 liści posiekanej sałaty + sok z cytryny + szczypta soli i pieprzu

Dzień 2

Podobnie drugi dzień diety karczocha zawiera nieco więcej białka. Co najważniejsze, interesującą rzeczą w tej diecie jest to, że w żadnym momencie nie będziesz głodował.

Śniadanie

Smoothie (2 filiżanki wody kokosowej (500 ml) + ½ karczocha + 5 liści mięty + 5 migdałów + 1 zielone jabłko + 1 łyżka otrębów pszennych (15 g)

Zielone smoothie

Przekąska

1 szklanka wody z karczocha + 5 łyżek twarożku wiejskiego + 1 gruszka

Obiad

2 średnie gotowane karczochy + 1 stek pieczony + 250 g duszonych brokułów + 2 kromki chleba pełnoziarnistego

Podwieczorek

1 szklanka wody z karczocha + 1 grejpfrut

Kolacja

1 gotowany karczoch + 30 g sera + 2 plasterki szynki + 1 plasterek pomidora + 1 łyżka oliwy z oliwek + sól i pieprz do smaku

Dzień 3

Na koniec, ostatni dzień diety karczocha zawiera dużo warzyw. Zalecamy, aby w kolejnych dniach utrzymywać dietę z dużą ilością warzyw i błonnika.

Śniadanie

Sałatka (1 duży karczoch gotowany + ½ awokado + 6 liści posiekanej sałaty + 1 plasterek pomidora + 3 łyżki ugotowanej pszenicy + 1 kawałek chudego mięsa + sól i pieprz do smaku)

Sałatka

Przekąska

Smoothie z 1 szklanki zielonej herbaty + ½ karczocha + 5 liści mięty

Obiad

Zupa (1 duży gotowany karczoch w kawałkach + 3 marchewki + 2 łodygi selera + ¼ czerwonej cebula + 4 grzyby + ½ ugotowanej piersi z kurczaka pokrojonej na kawałki + 2 szklanki rosołu z kurczaka + sól i pieprz do smaku)

Podwieczorek

1 szklanka wody z karczocha + 5 migdałów + 2 pomarańcze

Kolacja

1 szklanka wody z karczocha + 1 kromka chleba pełnoziarnistego + 2 łyżki twarożku wiejskiego

Czego powinieneś unikać

Pomimo tego, że oferujemy Ci pełne menu możesz dokonać pewnych konkretnych zmian. Pamiętaj, że możesz łączyć produkty według własnego uznania, o ile będziesz unikał:

  • Mąki rafinowanej. Jeśli nie chcesz jeść chleba pełnoziarnistego, dodaj złożone zboża, takie jak owies, komosa ryżowa lub cała pszenica.
  • Tłuszcze. Mięsa, sery i szynka są produktami o niskiej zawartości tłuszczu. Jeśli chcesz zmienić opcje, które Ci przedstawiliśmy po prostu szukaj całkowicie chudego mięsa.
  • Cukry i węglowodany. Dieta, którą proponujemy dostarcza cukrów w owocach, ale unika substancji słodzących w naparach lub koktajlach.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rangboo V., Noroozi M., Zavoshy R., Rezadoost SA., et al., The effect of artichoke leaf extract on alanine aminotransferase and aspartate aminotransferase in the patients with nonalcoholic steatohepatitis. Int J Hepatol, 2016.
  • Graudal NA., Hubeck Graudal T., Jurgens G., Effects of low sodium diet versus high sodium diet on blood pressure, renin, aldosterone, catecholamines, cholesterol, and triglyceride. Cochrane Database Syst Rev, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.