Dieta alkaliczna: oto, co musisz wiedzieć na jej temat

Dieta alkaliczna opiera się na podstawowej zasadzie, w myśl której choroby rozwijają się przede wszystkim w środowisku kwaśnym (to znaczy o niskim pH). Dlatego też, aby im skutecznie zapobiegać, należy „alkalizować” swój organizm - czyli zwiększyć jego zasadowość.
Dieta alkaliczna: oto, co musisz wiedzieć na jej temat
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta alkaliczna cieszy się w ostatnich latach niezwykłą wręcz popularnością, stała się wręcz modą. Ale jaka jest prawda o tym sposobie odżywiania się? Czy jest to coś, czemu możesz zaufać?

Kontrowersje wokół tych zasad żywieniowych rosną jak grzyby po deszczu. Niektórzy przypisują im prawie magiczne właściwości, takie jak zdolność leczenia licznych chorób, między innymi raka. Jednak kwestia ta nie jest do końca jasna.

Dlatego też w naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat tego, czym się cechuje dieta alkaliczna i czy warto się nią zainteresować bliżej. Zapraszamy do lektury!

Czym w ogóle jest dieta alkaliczna?

Dieta alkaliczna występuje także pod tożsamą nazwą „diety zasadowej”. Ogólnie rzecz biorąc opiera się ona na podstawowej zasadzie, w myśl której choroby rozwijają się przede wszystkim w środowisku kwaśnym (to znaczy o niskim pH). Dlatego też, aby im skutecznie zapobiegać, należy „alkalizować” swój organizm – czyli zwiększyć jego zasadowość.

Dieta alkaliczna zakłada, że pH spożywanych pokarmów wpływa na Twoje zdrowie. Aby zrozumieć tę zasadę, musisz najpierw zrozumieć, jak działa pH Twojego organizmu. Skalą pH nazywamy poziom aktywności jonów hydroniowych, którą mierzymy w zakresie od 0 do 14. Służy nam ona do pomiaru kwasowości lub zasadowości danej substancji lub roztworu.

Skala pH a dieta alkaliczna
  • Wynik od 0 do 7 oznacza środowisko kwaśne.
  • 7 to odczyn neutralny.
  • Wynik od 7 do 14 oznacza środowisko zasadowe lub alkaliczne.

Dieta alkaliczna opiera się na teorii, że choroby rozwijają się w środowisku kwaśnym (czyli przy niskim pH) i aby im zapobiegać, należy „alkalizować” swój organizm lub zwiększać jego pH. Twierdzi ona, że możesz to zrobić poprzez jedzenie, które spożywasz każdego dnia.

Jak działa dieta alkaliczna?

Hipoteza, na której opierają się główne założenia tej diety jest taka, że sposób Twojego odżywiania ma wpływ na pH Twoich płynów ustrojowych. Innymi słowy, zmienia kwasowość lub zasadowość krwi, moczu i wszystkich płynów ustrojowych Twojego organizmu.

Jak wyjaśniają niektórzy fizjolodzy promujący tę konkretną dietę, lekko zasadowe środowisko może być korzystne dla naszego organizmu. Jednak literatura naukowa stwierdza, że nie jest to możliwe.

Artykuł opublikowany w magazynie „Osteoporosis International” wyjaśnia, że nie można zmieniać równowagi kwasowo-zasadowej krwi – jest ona w zasadzie całkowicie niezmienna niezależnie od okoliczności.

W oparciu o swoje założenia dieta alkaliczna wyklucza wszelkiego rodzaju zakwaszające produkty spożywcze, takie jak na przykład nabiał, mięso, drób, ryby, jajka i zboża. Ogólnie rzecz biorąc chodzi tutaj o żywność, która zgodnie z regułami diety wytwarza „kwaśne odpady”. Możemy przez przeszkód jeść za to owoce i warzywa, z wyjątkiem jagód i śliwek.

Co naukowcy mówią o tej diecie?

Pora przyjrzeć się opinii, jaką świat nauki ma na temat diety alkalicznej. Oto najważniejsze zagadnienia w skrócie:

1. Związek z rakiem

Według zwolenników tego typu diety może ona pomóc w zapobieganiu raka. Jednak nie ma naukowych dowodów na poparcie tego twierdzenia. Pomimo szerokiego promowania diety alkalicznej, istnieje tylko jeden wynik (mający charakter jedynie obserwacji) badania, w którym przeanalizowano możliwy związek z zapobieganiem i leczeniem raka.

Komórki nowotworowe

Jednak ten eksperyment nie wykazał żadnego związku między tym typem diety a podatnością na nowotwory. Biorąc pod uwagę brak badań, które potwierdzają lub odrzucają idee diety alkalicznej, musimy stwierdzić, że brakuje jej podstaw naukowych. W tym kontekście American Institute for Cancer Research (AICR) nie zaleca stosowania diety alkalicznej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jaki jest wskaźnik przeżycia raka?

2. Związek z osteoporozą i zdrowiem kości

Dieta alkaliczna obiecuje również istotne korzyści dla zdrowia kości. Zgodnie z teorią głoszoną przez popleczników tego sposobu żywienia, aby zmniejszyć kwasowość krwi (co, jak już widzieliśmy, nie jest możliwe) organizm zużywa wapń z kości.

Zdrowe jedzenie

A to oznaczałoby, że kwaśne jedzenie wiąże się z mniejszą ilością wapnia w kościach i większą podatnością na osteoporozę.

Jednak w badaniu opublikowanym w 2009 roku naukowcy doszli do wniosku, że chociaż spożywanie większej ilości białka zwiększyło wydalanie wapnia, nie pochodziło ono z kości, ponieważ nie było zmian w ogólnym bilansie wapnia w organizmie. Z tego powodu przestrzeganie diety kwaśnej nie sprzyja obniżeniu gęstości kości.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Suplementacja wapnia – jaka będzie najlepsza?

Dieta zasadowa nie poprawia stanu zdrowia

Według badań dieta zasadowa może w rzeczywistości stanowić zagrożenie dla zdrowia i jej skuteczność nie jest poparta naukowo udowodnionymi faktami. Twoje ciało jest niezwykle wydajne w regulowaniu pH krwi, ponieważ gdyby tak nie było, miałbyś poważne problemy ze zdrowiem i ogólnym funkcjonowaniem.

Dlatego właśnie nie można zmienić pH krwi poprzez dietę zasadową, chociaż można zmienić w ten sposób poziom kwasowości moczu.

Dieta alkaliczna, chociaż promuje spożywanie niektórych korzystnych pokarmów, takich jak warzywa i owoce, nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie jej twierdzeń.
Niektóre grupy żywności w tego typu diecie również oferują wiele korzyści. Zatem nie należy ich wykluczać ze swojego codziennego sposobu odżywiania się.

Na koniec należy pamiętać, że mając do czynienia z tego typu cudowną dietą, należy zawsze pamiętać, że jeśli coś wydaje się zbyt dobre, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak właśnie jest.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fenton TR, Fenton CJ. Evidence does not support the alkaline diet. Osteoporos Int. 2016 Jul;27(7):2387-2388. doi: 10.1007/s00198-016-3504-z. Epub 2016 Feb 8. PMID: 26856582.
  • Fenton TR, Lyon AW, Eliasziw M, Tough SC, Hanley DA. Meta-analysis of the effect of the acid-ash hypothesis of osteoporosis on calcium balance. J Bone Miner Res. 2009 Nov;24(11):1835-40. doi: 10.1359/jbmr.090515. PMID: 19419322.
  • Rodrigues Neto Angéloco L, Arces de Souza GC, Almeida Romão E, Garcia Chiarello P. Alkaline Diet and Metabolic Acidosis: Practical Approaches to the Nutritional Management of Chronic Kidney Disease. J Ren Nutr. 2018 May;28(3):215-220. doi: 10.1053/j.jrn.2017.10.006. Epub 2017 Dec 6. PMID: 29221627.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.