Jaki jest wskaźnik przeżycia raka?

Jaki jest wskaźnik przeżycia raka?
Jael Garrido Dominguez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Jael Garrido Dominguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W obliczu diagnozy raka lekarz nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądać przyszłość pacjenta. Jednak dzięki parametrowi określanemu jako wskaźnik przeżycia można dokonać pewnych obliczeń na podstawie doświadczeń innych pacjentów z tą samą chorobą.

Kiedy u pacjenta zdiagnozowano raka, pojawiają się pierwsze pytania: „Jaka jest moja szansa na przeżycie choroby?” lub „Ile czasu mi pozostało?” Jednym z narzędzi używanych do odpowiedzi na te i inne pytania pacjentów z tą chorobą jest wskaźnik przeżycia raka.

Jak szczegółowo opisuje klinika Mayo na swojej stronie, lekarz nie jest w stanie przewidzieć przyszłości pacjenta po zdiagnozowaniu tej patologii. Ale może dokonać oceny na podstawie doświadczeń innych pacjentów, którzy już na nią chorowali. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Jaki jest wskaźnik przeżycia raka?

Wskaźnik przeżycia raka to medyczna analiza statystyczna, która ocenia prawdopodobieństwo wyjścia z u osoby z rozpoznanym rakiem. Zwykle wskaźnik przeżycia oblicza się w okresie 1, 2 i 5 lat od zdiagnozowania raka.

Innymi słowy, jest to analiza, która próbuje oszacować ile osób, u których zdiagnozowano raka przeżyje określony okres czasu. Należy wspomnieć, że tego oszacowania nie należy mylić ze wskaźnikiem przeżycia choroby lub wskaźnikiem postępu.

Kobieta w szpitalu

Statystyki te są zazwyczaj przedstawiane w połączeniu ze współczynnikiem przeżycia, ale nie dostarczają tych samych informacji. Jest to więc szczegół, który wszyscy pacjenci muszą wziąć pod uwagę, aby nie interpretować mylnie danych.

Jak obliczany jest wskaźnik przeżycia raka?

Wskaźnik przeżycia oblicza się na podstawie informacji zebranych w badaniach naukowych dla każdego rodzaju raka. Tysiące ludzi na całym świecie uczestniczą w tych badaniach. W tych badaniach obserwuje się ewolucję choroby i czas, jaki upłynął do momentu śmierci.

Aby ustalić, czy należy wykonać analizę konkretnego rodzaju raka należy rozważyć:

  • Rodzaj raka
  • Etap raka
  • Wiek pacjenta
  • Czas, który upłynął od diagnozy.

Musimy wspomnieć, że te statystyki nie uwzględniają innych schorzeń, które pojawiają się u pacjenta. Tak więc, jeśli pacjent nie cierpi z powodu innych chorób istnieje większe prawdopodobieństwo, że przeżyje, niż sugerują statystyki.

Do czego służy wskaźnik przeżycia raka?

Informacje uzyskane dzięki współczynnikowi przeżycia raka pozwalają lekarzowi na ukierunkowanie pacjenta na temat powagi choroby.Wskaźnik ten przedstawia się w procentach. Na przykład szansa na 5-letnie przeżycie po zdiagnozowaniu wczesnego stadium raka piersi u 50-letnich kobiet wynosi 97%.

Niebieska wstążka jako symbol przeżycia raka

Kalkulatory przeżycia

Obecnie istnieją narzędzia, które mają na celu uproszczenie tych informacji dla pacjentów i pracowników służby zdrowia. Na przykład dostępne są różne kalkulatory online.

Dzięki nim dana osoba może wprowadzić dane odpowiadające diagnozie i automatycznie uzyska wskaźnik przeżycia. Te zasoby są ogólnie dostępne w języku angielskim.

Liczne szacunki przeżycia raka są dostępne w badaniach naukowych, na stronach internetowych wyspecjalizowanych instytucji i w specjalistycznych książkach w języku hiszpańskim .

O czym powinniśmy pamiętać?

Dane szacowane na temat przeżywalności raka są cenną informacją zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą. Musimy wyjaśnić, że te informacje nie oznaczają tego samego, wskaźnik przeżycia lub postępu. Chociaż zwykle są przedstawiane razem odnoszą się do różnych rzeczy.

Z drugiej strony należy pamiętać, że dane dotyczące przeżycia są również decydujące przy podejmowaniu decyzji o leczeniu. W wielu przypadkach być może szanse na przeżycie uzasadniają koszty i skutki uboczne leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Siegel, R. L., Miller, K. D., & Jemal, A. (2019). Cancer statistics, 2019. CA: A Cancer Journal for Clinicians69(1), 7–34. https://doi.org/10.3322/caac.21551
  • Cancer Research UK (n.d.).  Cancer survival statistics, Cancer Research UK. Available in https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/survival
  • Zadnik V, Žagar T, Žakelj MP. Cancer Patients’ Survival: Standard Calculation Methods And Some Considerations Regarding Their Interpretation: POPULACIJSKO PREŽIVETJE BOLNIKOV Z RAKOM: UPORABA RAZLIČNIH PRISTOPOV IN PROBLEMI INTERPRETACIJE REZULTATOV. Zdr Varst. 2016;55(2):134–141. Published 2016 Feb 11. doi:10.1515/sjph-2016-0012

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.