Detoks nerek: napój jabłkowo-selerowy

Zarówno seler, jak i jabłko posiadają silne właściwości oczyszczające, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowych funkcji nerek. Ponadto, seler stanowi naturalny środek przeciwzapalny, a dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym, pomaga zwalczać rozmaite infekcje.
Detoks nerek: napój jabłkowo-selerowy
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Świeży napój z selera i zielonego jabłka jest doskonałym źródłem energii, które dodatkowo oczyszcza i poprawia zdrowie nerek. Sam koktajl jednak nie wystarczy, dlatego aby narządy filtrujące pracowały bez zarzutu, trzeba wprowadzić w życie również kilka zdrowych nawyków.

Zadbaj więc o zdrową dietę, pij dużo wody i ogranicz spożycie soli i cukru, czyli substancji, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie nerek. W niniejszym artykule przedstawiamy pyszny napój, którego lecznicze właściwości pomagają usunąć z nerek toksyny i wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje negatywnie wpływające na ich pracę.

Napój ten jest cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Oprócz poprawy zdrowia nerek, poczujesz również przypływ pozytywnej energii i dobrego samopoczucia.

Selerowo-jabłkowy koktajl dla zdrowia nerek

Aby cieszyć się zdrowymi nerkami, nie wystarczy pić dużo wody i stosować dietę o niskiej zawartości sodu. Organizm potrzebuje także codziennej dawki witamin i antyoksydantów, które poprawiają funkcje nerek i ułatwiają filtrowanie krwi.

Stąd też specjaliści zalecają regularne spożywanie świeżych owoców i warzyw, oczywiście najlepiej tych, pochodzących z upraw ekologicznych.

świeże jabłko i seler naciowy

Najważniejszą porą dnia jest poranek. To właśnie wtedy powinniśmy zatroszczyć się o kondycję wątroby i nerek. Pij na śniadanie soki bogate w składniki odżywcze, witaminy i cenne antyoksydanty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomaga oczyścić nerki i zapewnić ich optymalne funkcjonowanie.

Poniżej wyjaśniamy, jak nasz poranny napój z selera i jabłka wpływa na nerki oraz na ogólną kondycję organizmu. Koniecznie zanotuj poniższy przepis!

Seler – naturalny środek przeciwzapalny

seler naciowy a zdrowie nerek

Seler naciowy to warzywo o najsilniejszych właściwościach przeciwzapalnych. Dzięki zawartości enzymów i składników mineralnych stanowi doskonałe naturalne lekarstwo dla osób z podwyższonym poziomem kwasu moczowego lub cierpiących na zapalenie pęcherza moczowego.

  • Seler naciowy jest nie tylko cennym źródłem wody, lecz także witamin z grupy A, B, E i C oraz ważnych dla organizmu minerałów, takich jak żelazo, potas, cynk, fosfor, siarka, miedź i magnez.
  • Jeśli na stałe włączysz do swej diety selerowo-jabłkowy sok, pomoże Ci on obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi i poziom cholesterolu, czyli dwóch czynników zagrażających zdrowiu nerek.
  • Nasiona selera są bogatym źródłem zdrowych tłuszczów (limonen, selen), a korzeń – asparaginy. Te dwa składniki wykazują silne właściwości oczyszczające i moczopędne, dzięki którym doskonale usuwają toksyny z organizmu oraz zwalczają retencję wody w tkankach – typowy objaw wskazujący na zaburzenia funkcji nerek.
  • Seler naciowy zaleca się przy leczeniu kamieni żółciowych i nerkowych, ponieważ pomaga wyeliminować gromadzący się piasek.

Zielone jabłko – odżywcze i oczyszczające

Mamy na myśli zielone jabłko wraz ze skórką. Skórka jest bowiem cennym źródłem pektyn, czyli składnika odżywczego wskazanego przy leczeniu stanów zapalnych i zaburzeń funkcji nerek.

  • Jabłka są bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika, który pomaga utrzymać naturalną równowagę poziomu cukru we krwi i jednocześnie reguluje nadmiar złego cholesterolu.
  • Innym ciekawym faktem jest oczyszczająca moc jabłek – właściwość, którą zawdzięczamy składnikowi o nazwie cysteina.

Podobnie jak seler, zielone jabłko pomaga obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi. Koniecznie zaopatrz się w seler i jabłka pochodzące z ekologicznej uprawy, dzięki temu w pełni wykorzystasz ich naturalne właściwości lecznicze.

Selerowo-jabłkowy napój na oczyszczenie nerek – przepis

świeże zielone jabłka na detoks nerek

 Składniki

  • gałązka selera naciowego
  • zielone jabłko
  • szklanka mleka roślinnego (ryżowego, migdałowego lub orzechowego) (200 ml)

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności dokładnie umyj zielone jabłko i gałązkę selera naciowego. Następnie pokrój jabłko na ćwiartki i usuń z jego środka gniazdka nasienne.
  • Pokrój na kawałki gałązkę selera naciowego.
  • Wrzuć pokrojone produkty do blendera. Aby ułatwić miksowanie, najpierw wrzuć jabłko i seler, a dopiero, gdy osiągniesz jednolitą masę, dodaj wybrane przez siebie mleko roślinne.
  • Miksuj tak długo, aż powstanie koktajl o jednolitej teksturze. Następnie przelej go do ulubionej szklanki. Jeśli masz ochotę, możesz osłodzić napój odrobiną miodu. Pamiętaj: nigdy nie dodawaj rafinowanego cukru, ponieważ sok straci swoje oczyszczające właściwości.

Kiedy pić napój? Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o zdrowie nerek, pij koktajl trzy lub cztery razy w tygodniu, najlepiej rano, na śniadanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arjmandi B. The effects of apple consumption on cardiovascular health in prediabetics and type 2 diabetics. U.S. National Library of Medicine. Diciembre 2016.
  • Madhavi D, Kagan D, et al. A pilot study to evaluate the antihypertensive effect of celery extract in mild to moderate hypertensive patients. Natural Medicine Journal. Abril 2013. 5 (4).
  • Reza Tamadon M, Zahmatkesh M, et al. Administration of antioxidants in chronic kidney disease. Journal of Nephropharmacology. Enero 2015. 4 (1): 9-11.
  • Valero Gaspar T, Rodríguez Alonso P, et al. Apio. La alimentación española. Características nutricionales de los principales alimentos de nuestra dieta. Federación Española de Nutrición. Mayo 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.