Desery w diecie - czemu są tak ważne?
Być może wielokrotnie zalecano Ci wyeliminowanie deseru z diety. W tym artykule pokażemy Ci, dlaczego ta rada jest niewłaściwa, a także jak ważne dla diety są zdrowe desery.
Powiemy Ci, dlaczego tak ważne jest włączenie do diety deserów, mimo że koncepcja ta wiąże się ze spożywaniem słodkich pokarmów. Do dziś wiemy na pewno, że nadużywanie cukrów prostych nie jest dobrym rozwiązaniem. Te składniki są w stanie warunkować zdrowie metaboliczne. Istnieją jednak inne alternatywy do zaoferowania jako desery.
Zanim zaczniemy, musimy obalić ważny mit: desery mleczne to nie to samo, co jogurty. Konieczne jest, aby ta przesłanka była bardzo jasna, ponieważ czasami te dwa pojęcia są ze sobą mylone. Oba produkty różnią się zarówno składem, jak i właściwościami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ważny dla diety jest dobry deser.
Na deser jogurt
Ważne jest włączenie do diety deserów, ponieważ jest to jeden z najlepszych momentów w ciągu dnia na wprowadzenie jogurtu do diety. Te pokarmy otrzymywane z fermentacji mlekowej są bogate w probiotyki.
Probiotyki to nic innego jak żywe, korzystne dla organizmu bakterie zdolne do kolonizacji przewodu pokarmowego. Ich regularne spożycie wiąże się, według przeglądu opublikowanego w czasopiśmie American Family Physician, z mniejszym ryzykiem wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych.
Nie tylko zapobiegają pojawieniu się biegunki. Te mikroorganizmy są stosowane w leczeniu chorób przewlekłych. Istnieją wystarczające dowody naukowe, aby potwierdzić, że podawanie probiotyków poprawia przebieg patologii zapalnych jelit, na które nie znaleziono jeszcze lekarstwa.
Istnieją dwa sposoby czerpania korzyści z probiotyków. Pierwsza to włączenie suplementu do diety. Druga, poprzez dodanie do naszej codziennej diety deseru, a konkretnie jogurtu.
Przeczytaj także: Prebiotyki i probiotyki – jaka jest różnica?
Owoce są ważne – zjedz je na deser
Niektórzy autorzy zalecali w przeszłości, aby nie spożywać owoców na deser, tylko przed posiłkami, aby zwiększyć uczucie sytości. Jednak literatura naukowa nie potwierdza tego stwierdzenia.
Spożywanie owoców jest korzystne prawie o każdej porze dnia. W rzeczywistości ich zawartość polifenoli wiąże się z mniejszym ryzykiem stanu zapalnego na poziomie ogólnoustrojowym. Potwierdzają to badania zebrane w czasopiśmie Critical Reviews in Food Science and Nutrition.
Z tego powodu zalecamy spożywanie owoców po posiłkach i oczywiście jako przekąski. Zawsze stawiaj na te odmiany bogate w rozpuszczalny błonnik, takie jak jabłka. Zdaniem naukowców zawierają one w swoim składzie pektyny, które mają wpływ na lepsze zdrowie jelit.
Dowiedz się więcej: Pektyna: poznaj jej zalety i właściwości
Nie wszystkie desery są dobre, uważaj na słodycze
Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest włączenie do diety deserów. Jednak, jak wspomnieliśmy na początku z nich nie wszystkie są takiej samej jakości. Pojęcie deseru często wiąże się ze spożyciem słodyczy i przetworzonej żywności.
Budynie lub puddingi ryżowe to produkty o niskiej wartości odżywczej, bogate w dodatki i proste węglowodany, które wpływają na krzywą glukozy we krwi. Regularne włączanie tego typu deserów do diety może prowadzić do insulinooporności, która jest preludium cukrzycy.
Pamiętaj, że cukrzyca to choroba przewlekła, która warunkuje stan organizmu na całe życie. Kiedy się rozwinie, nie ma na nią lekarstwa. Niektóre badania łączą nawet pojawienie się tej patologii ze zwiększonym ryzykiem raka. Jednak potrzeba więcej badań, aby udowodnić ten związek.
W takim przypadku najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Aby to zrobić, zadbaj o żywność, którą jesz na deser i między głównymi posiłkami. Jeśli musisz wybrać między czymś słodkim, a inną opcją rozważ to w kontekście Twojego ogólnego planu żywieniowego.
Ważne jest, aby do diety włączyć zdrowe desery
Nie wszystkie produkty są takie same. Warto jednak szczególnie zadbać o te, które spożywasz na deser. Wybór ten może mieć wpływ na ogólną jakość diety. Bez względu na to, jak bardzo starasz się przygotować główne posiłki regularnie spożywany słodki deser może zepsuć wysiłek, który włożyłeś w dietę.
Nie chodzi o to, że nie możesz sobie pozwolić na deser, ale że musisz upewnić się, że niezdrowy deser to tylko chwilowy odpust. Zasadniczo ważne jest, aby do diety włączyć zdrowe desery. Idealnym uzupełnieniem są zarówno owoce, jak i jogurty.
Mają lekko słodki charakter, a ich spożycie wiąże się z poprawą zdrowia. Możesz je ze sobą łączyć, aby wykorzystać wszystkie ich właściwości.
Na koniec chcemy Cię ostrzec, że nie każdy jogurt jest uważany za zdrowy. Spójrz na etykietę i wybierz taki, który nie zawiera dodatku cukru, w przeciwnym razie jego wartość odżywcza zostaje obniżona.
Najlepszą opcją są jogurty naturalne. Mimo wszystko od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na jogurt grecki, jeśli nie cierpisz z powodu nadwagi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wilkins T., Sequoia J., Probiotics for gastrointestinal conditions: a summary of the evidence. Am Fam Physician, 2017. 96 (3): 170-178.
- Barbara G., Cremon C., Azpiroz F., Probiotics in irritable bowel syndrome: where are we? Neurogastroenterol Motil, 2018.
- Joseph SV., Edirisinghe I., Burton Freeman BM., Fruit polyphenols: a review of anti inflammatory effects in humans. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (3): 419-44.
- Wilms E., Jonkers DMA., Savelkoul HFJ., Elizalde M., et al., The impact of pectin supplemetation on intestinal barrier function in healthy young adults and healthy elderly. Nutrients, 2019.
- Fontalva Pico, Ana Amelia. “Implicación de la resistencia a la insulina y el tejido adiposo en el síndrome metabólico en pacientes obesos.” (2017).
- Bonagiri PR., Shubrook JH., Review of associations between type 2 diabetes and cancer. Clin Diabetes, 2020. 38 (3): 256-265.
- Fernández-Gaxiola, Ana Cecilia, Anabelle Bonvecchio Arenas, and Juan Rivera Dommarco. “Aumentar el consumo de verduras, frutas, cereales, leguminosas y agua simple.” GUÍAS ALIMENTARIAS (2015).
- Babio, Nancy, Guillermo Mena-Sánchez, and Jordi Salas-Salvadó. “Más allá del valor nutricional del yogur:¿ un indicador de la calidad de la dieta?.” Nutrición hospitalaria 34 (2017): 26-30.