Czyszczenie tętnic - 6 naturalnych remediów

Czyszczenie tętnic - 6 naturalnych remediów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, to moment aby zdać sobie sprawę z korzyści, jakie niesie ze sobą czyszczenie tętnic. Zablokowane tętnice w naszym organizmie: stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Powodują cały szereg zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Przede wszystkim dieta pełna wielonienasyconych tłuszczów i siedzący tryb życia mają niszczący wpływ na nasze tętnice, które zatykają się płytkami cholesterolu i skrzepami krwi, co utrudnia jej przepływ do naszego serca.

Konsekwencje postępują z czasem, a jeśli nie zostaną w porę wyeliminowane: mogą być śmiertelne.

Niektóre choroby, powodowane złym stanem tętnic to:

Mamy jednak dobrą wiadomość: istnieją pewne naturalne remedia, dzięki którym czyszczenie tętnic jest możliwe. W ten sposób zapewnimy sobie swobodny przepływ krwi w naszym organizmie oraz odpowiednie natlenienie i bogactwo w antyoksydanty i składniki odżywcze odpowiedzialne za szereg istotnych funkcji.

Oczywiście istnieją leki, które pomogą udrożnić nasze tętnice, zalecamy jednak pozostawienie miejsca także na naturalne środki, które są tańsze i łatwiej dostępne.

Co najważniejsze, są też bezpieczniejszym sposobem na czyszczenie tętnic. Pozwalają odtruć ciało i zmienić nasze życie na lepsze. W tym artykule poznasz 6 domowych sposobów, dzięki którym czyszczenie tętnic będzie możliwe, proste i bezbolesne.

1. Spożywaj czosnek

Czosnek jest produktem o wielu właściwościach przeciwutleniających, które obniżają poziom złego cholesterolu (LDL) w tętnicach i zwiększają poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Wysoka zawartość witaminy B zmniejsza stwardnienia ścian naczyń krwionośnych i zwężenia ich światła. To natomiast zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi i występowaniu skrzeplin.

Czyszczenie tętnic na bazie naturalnych składników, najczęściej opiera się właśnie na spożywaniu ząbków czosnku, które w tym przypadku są dla nas jak najlepsze pigułki.

Co istotne, czosnek możemy łączyć z innymi domowymi remediami, tak aby dodatkowo wzmocnić jego dobroczynne właściwości.

Składniki

 • 1 czosnek
 • Sok z 1 cytryny
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

 • Na wstępie: dodaj czosnek do soku z cytryny i wymieszaj w kubku gorącej wody.
 • Przechowuj w lodówce przez trzy dni, odcedź i ponownie wstaw do lodówki.
 • Przed każdym posiłkiem: spożyj łyżkę mieszanki i kontynuuj przez 40 dni. Najlepiej raz do roku.

2. Czyszczenie tętnic a przepisy z jabłkami

Jabłko zawiera błonnik, niezbędny aby zredukować wysokie poziomy cholesterolu. Posiada też  flawonoidy, które zmniejszają ryzyko zawału serca aż o 50 %. Zalecamy bezpośrednie spożywanie jabłek, tak jak przynosi je Matka Natura.

Istnieje też wiele przepisów na bazie jabłek, które pozwolą urozmaicić nieco dietę i spożywanie tych owoców. 

Przepis na jabłkowe Smoothie

Składniki

 • 2 jabłka
 • 3 marchewki
 • szklanka wody

Przygotowanie i spożycie

 • Na początku, przy pomocy blendera możesz zmiksować razem jabłka i przygotowane marchewki. Mieszaj tak długo aż uzyskasz jednorodną masę.
 • Następnie przechowuj w lodówce i spożywaj przez siedem dni, pijąc 1 szklankę na pusty żołądek.

Czyszczenie tętnic i remedium na bazie octu jabłkowego

Składniki

 • ½ filiżanki octu jabłkowego (125 ml)
 • 1 ząbek czosnku
tętnica

Przygotowanie i spożycie

 • Wymieszaj pół szklanki octu z ząbkiem czosnku.
 • Każdego poranka, tuż przed śniadaniem wypij przygotowaną mieszankę a następnie popij to szklanką wody.

3. Sok z granatów na czyszczenie tętnic

Granat jest jednym z tych owoców, które wykazują dużą dawkę właściwości przeciwutleniajacych i polifenolowych. Dzięki temu świetnie nadaje się, jako domowe remedium na oczyszczanie tętnic i obniżenie poziomu cholesterolu.

Aby skutecznie wykorzystać właściwości granatu i tym samym poprawić swoje krążenie: zaleca się spożywanie owocu w stanie naturalnym bądź w postaci soku.
Dawkujmy sobie granat na pusty żołądek, najlepiej przez okres 7 dni.

sok z granata

4. Kurkuma i zdrowe tętnice

To przede wszystkim niezwykle ceniona w medycynie naturalnej przyprawa, która wykazuje niezliczone właściwości lecznicze. Na uwagę zasługuje też jej charakterystyczny smak. Kurkuma pobudza produkcję żółci, a także pomaga wchłonąć i metabolizować tłuszcze w organizmie. 

Co więcej, przyprawa ta pozwoli obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając zatorowości i miażdżycy. Najlepiej jest spożywać ją w naturalnej postaci, jako przyprawę do ryb, warzyw, wędlin czy każdego innego rodzaju żywności. 

Przedstawiamy przepis wykorzystujący właściwości lecznicze kurkumy:

Składniki

 • 1 szklanka mleka roślinnego (250 ml)
 • ½ łyżeczki kurkumy (7,5 g)
 • 1 łyżka miodu (25 g)
 • szczypta pieprzu

Przygotowanie i spożycie

 • Na wstępie połącz 1 szklankę mleka roślinnego z łyżką kurkumy i łyżeczką miodu.
 • Wymieszaj wszystkie składniki i spożywaj raz lub dwa razy dziennie, tuż po posiłku.

5. Jedz ryby dwa razy w tygodniu

Nie od dziś wiadomo, że ryby to czyste zdrowie! Powinniśmy włączyć do swojej diety właśnie ich zimnowodne odmiany, które zawierają duże ilości oleju omega 3. Spożywanie ich pozwoli obniżyć poziom cholesterolu i zadbać o kondycję naszego serca.

grafika czyszczenie tętnic

Zastanawiasz się pewnie, jakie ryby spożywać? Szczególnie zalecamy sardynki, anchois, łososie, śledzie czy makrele. Jeśli, jako dodatek do obiadu pojawią się brokuły, czy buraki: tym lepiej!

To doskonałe połączenia, zarówno lecznicze jak i smakowe, mające znaczny wpływ na jakość życia.

6. Złoty środek na serce: imbir

Imbir szeroko stosowany jest w medycynie naturalnej, szczególnie tej mającej swoje korzenie w Azji. Jak wiemy doskonale sprawdza się też jako charyzmatyczna przyprawa.

Właściwości przeciwutleniające imbiru pozytywnie wpływają na kondycję tętnic, pomagają bowiem wyeliminować toksyny i udrożyć przepływ krwi.

Charakterystyczny smak imbiru uwydatnia smak naszych potraw. Dzięki temu łatwo dodać go do naszej diety i wykorzystać oferowane przez tę przyprawę właściwości lecznicze, umożliwiające też skuteczne czyszczenie tętnic.

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 łyżka imbiru (15 g)
 • 2 łyżeczki miodu (15 g)

Przygotowanie i spożycie

 • Na początku należy zagotować wodę wraz z łyżką imbiru. Pozwól mieszance parzyć się przez kilka minut, a następnie dodaj łyżkę miodu.
 • Dobrze jest spożywać napar tuż przed snem, przez mniej więcej tydzień.

Oczywiście istnieje też szereg wskazówek, które pomogą nam uniknąć problemów z układem krążenia, pozwolą utrzymać serce i tętnice w zdrowiu.
Przede wszystkim unikaj papierosów i alkoholu oraz przetworzonej żywności.

Zadbaj o aktywność fizyczną, przez co najmniej pół godziny dziennie. Nie zapominaj też o owocach i warzywach, które powinny stanowić najważniejszy element Twojej diety.

To może Cię zainteresować ...
Zdrowe tętnice dzięki tym 9 produktom!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zdrowe tętnice dzięki tym 9 produktom!

Poznaj 9 produktów, które powinny stać się podstawą codziennej diety każdego, kto pragnie utrzymać zdrowe i czyste tętnice i żyły przez długie lata...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Aviram M, Rosenblat M. Pomegranate for Your Cardiovascular Health. Rambam Maimonides Med J. 2013;
 • Siegel G, Malmsten M, Pietzsch J, Schmidt A, Buddecke E, Michel F, et al. The effect of garlic on arteriosclerotic nanoplaque formation and size. Phytomedicine. 2004;
 • Zhao CN, Meng X, Li Y, Li S, Liu Q, Tang GY, et al. Fruits for prevention and treatment of cardiovascular diseases. Nutrients. 2017.
 • Wu HC, Horng CT, Tsai SC, Lee YL, Hsu SC, Tsai YJ, et al. Relaxant and vasoprotective effects of ginger extracts on porcine coronary arteries. Int J Mol Med. 2018;
 • Wongcharoen W, Phrommintikul A. The protective role of curcumin in cardiovascular diseases. International Journal of Cardiology. 2009.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.