Czyszczenie kuchni - kilka sprawdzonych tricków!

Czyszczenie kuchni - kilka sprawdzonych tricków!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Jeśli lubisz gotować, to z pewnością przyznasz, że kłopoty zaczynają się wtedy, gdy przychodzi pora na czyszczenie kuchni po obiedzie. Możesz w niej trafić na trudne do usunięcia zabrudzenia, które sprawiają, że czyszczenie kuchni nie jest już tak przyjemne, jak samo gotowanie.

Gotowanie w domu może być świetnym sposobem na szukanie urozmaiceń, jedzenie zdrowszych posiłków, a dla wielu z nas stanowi nie lada przyjemność. Własnoręcznie przygotowując rozmaite dania, mogą sprawdzić i rozwijać swoje kulinarne umiejętności.

Dokładne czyszczenie kuchni nie jest łatwe z wielu powodów. Na przykład tłuszcz pochodzący z różnych produktów i inne substancje, które wydzielają się podczas gotowania bardzo mocno przylegają do naszych kuchennych urządzeń, do drzwi od kuchenki czy mikrofalówki, a także do innych kuchennych powierzchni.

Niektóre z nas są zwolenniczkami stosowania drogich środków chemicznych, które mają na celu ułatwienie wyczyszczenia trudnego do usunięcia brudu. Trzeba jednak pamiętać, że ich nadmierne stosowanie nie pozostaje bez znaczenia dla środowiska naturalnego, a co ważniejsze dla zdrowia naszego i naszych bliskich.

Czyszczenie kuchni – użyj soku z cytryny

Cytryna

Jeżeli dotychczas nie zwróciłaś na to uwagi, to zauważ, że większość profesjonalnych produktów przeznaczonych do usuwania uporczywych plam i mających na celu ułatwienie czynności jaką jest czyszczenie kuchni, mają w swoim składzie co najmniej jeden składnik będący pochodną cytryny.

Dzięki zawartym w niej kwasom, a także dzięki działaniu ściągającemu, cytryna stanowi bardzo silny i skuteczny w działaniu naturalny środek czyszczący, który można wykorzystać przede wszystkim do usuwania tłuszczu.

Przeczytaj też artykuł: Jak sprzątać dom sokiem z cytryny

Jak można go użyć?

 • Rozcieńcz sok wyciśnięty z jednej lub dwóch cytryn w 1 litrze gorącej wody.
 • W tak przygotowanym roztworze namocz gąbkę, a następnie intensywnie przecieraj powierzchnię, którą chcesz odtłuścić.
 • Czynność tę powtarzaj kilkakrotnie, aż do uzyskania pożądanego rezultatu, a za ostatnim razem wypłucz powierzchnię wodą

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdza się bardzo dobrze jako w czyszczeniu zabrudzeń dzięki swojej właściwości ściernej. Dzięki tamu doskonale usuwa tłuszcz nagromadzony na powierzchniach kuchennych mebli, urządzeń, a nawet ścian.

Przeczytaj też artykuł: Soda oczyszczona — 30 niespotykanych zastosowań

Gdy zastosujesz sodę oczyszczoną, przekonasz się jak łatwe może być czyszczenie kuchni. Bardzo ważną korzyścią jest też fakt, że soda wykazuje silne działanie bakteriobójcze, które warto wykorzystać do zwalczania mikroorganizmów znajdujących się na kuchennych powierzchniach.

Jak możesz jej użyć

 • Posyp sodą oczyszczoną po powierzchni, którą chcesz poddać czyszczeniu (ilość dobierz według uznania), a następnie pocieraj gąbką w celu usunięcia tłuszczu.
 • Bardzo prawdopodobne jest, że dla ułatwienia wykonywanej pracy będziesz musiała nieco zwilżyć gąbkę. Możesz użyć wody, ale o wiele lepszy efekt uzyskasz stosując do tego celu sok z cytryny.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy

Czyszczenie kuchni może stać się jeszcze łatwiejsze dzięki kolejnemu sprzymierzeńcowi, jakim okazuje się być ocet jabłkowy. Ten specyfik charakteryzuje się dodatkowo właściwościami antyseptycznymi, które sprawią, że czyszczenie kuchni stanie się jeszcze skuteczniejsze.

Ocet jabłkowy znacznie ułatwia usuwanie nawet uporczywych plam pochodzących z produktów spożywczych. Ponadto zawarte w nim kwasy działają skutecznie usuwając tłuszcz.

Jak możesz go użyć

 • Rozcieńcz ocet jabłkowy z wodą w proporcjach 1:1, a następnie zagotuj.
 • Gdy roztwór się zagotuje zestaw go z ognia i pozostaw do przestygnięcia. Następnie namocz w nim gąbkę lub szmatkę i wyczyść brudne powierzchnie.
 • W razie potrzeby powtórz mycie kilka razy, a na koniec wypłucz mytą powierzchnię zimną wodą.

Biały ocet

Jeśli chodzi o czyszczenie kuchni, to biały ocet charakteryzuje się właściwościami podobnymi do tych, które znajdujemy w occie jabłkowym. Czyści, dezynfekuje, neutralizuje przykre zapachy, a ponadto ułatwia usuwanie tłuszczu praktycznie z każdego rodzaju powierzchni.

Jak możesz go użyć

 • Podobnie jak w przypadku octu jabłkowego zagotuj roztwór wody i octu w stosunku 1:1.
 • Następnie przelej roztwór do butelki z atomizerem. W ten sposób będziesz mogła łatwiej przeprowadzić czyszczenie kuchni włącznie z drzwiami, oknami i powierzchniami kuchennych urządzeń i sprzętów AGD.
 • Jeżeli tłuszcz jest tak przyklejony, że nie da się go łatwo usunąć, dodaj do roztworu dwie łyżki sody oczyszczonej.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.